Šéfe, chci přidat: 3 bodyguardi, které potřebujeme k jednání o zvýšení mzdy

„Šéfe, chci přidat!“ zvolá zaměstnanec.

„Fajn, tak přidej,“ odpoví zaměstnavatel.

To není anekdota. To je bohužel smutná realita, která vůbec neodpovídá době – té nejlepší, ve které se dá říct si o lepší mzdu.

Proč tomu tak je? Proč se zaměstnanci bojí? Proč je zaměstnavatelé dokážou přesvědčit, že oni jsou v pozici silnějšího? Jaká je vlastně jejich mentální strategie? – O tom píšeme v magazínu Business Leaders.

Proč jsou zaměstnavatelé škrti

Řada zaměstnanců je přesvědčena, že za práci, kterou odvádějí, nejsou adekvátně ohodnoceni.

Řada zaměstnavatelů je naopak přesvědčena, že své zaměstnance přeplácejí.

Řada zaměstnanců věří, že čím smutněji a zoufaleji se na své nadřízené budou tvářit, tím spíše je obměkčí.

Řada zaměstnavatelů naopak ví, že v čím větší finanční tísni je zaměstnanec, o to nižší může být mzda, za kterou pracuje.

Jenže s růstovou fází ekonomiky přichází opravdu nejvyšší doba říct si o vyšší mzdu. A zaměstnavatelé to vědí. Trnou, kdy zaměstnanci přijdou. A snaží se působit tak, aby nepřišli. Aby zůstali vděčni za to, co mají. Byť by to byla almužna. Jak toho docílí?

Hra Kdo je silnější

„Máte hypotéku? Máte leasing? Čekáte miminko?“ ptají se zaměstnavatelé zvědavě a vybízejí k upřímnosti. Přiznáte-li, že máte hypotéku, leasing i dítě, můžete být pro ně ideální člověk do zaměstnaneckého poměru. Mimochodem, zaměstnaneckému poměru se trefně říká „závislý poměr“.

Než za to začneme zaměstnavatelům nadávat, vžijme se do jejich kůže. Podnikání je (tak ho ostatně definoval obchodní zákoník) činnost vyvíjená za účelem zisku. Nikde se neříká, že vydělávat by měl zaměstnanec. A právě to by každý zaměstnanec měl mít na paměti: Zaměstnavateli jde o VLASTNÍ zisk. (Nerozčilujme se nad tím, brzy se nám tato informace bude hodit.)

Vyšší mzda není určena primárně pro toho, kdo si ji zaslouží, nýbrž pro toho, kdo se zaměstnavateli adekvátně vyplatí. Nepochybujme o tom, že všichni zaměstnavatelé mají dost peněz pro každého, kdo jim dokáže vydělat ještě více peněz. Tento fakt, prosím, fixujme.

Existují dva důvody, proč zaměstnanci nedostávají takovou mzdu, jakou si zaslouží:

1) Mají nereálná očekávání.

2) Nedokážou si o vyšší mzdu správně říct – vyargumentovat ji. Mnozí dokonce mají strach vůbec o zvýšení mzdy jednat. Bojí se, že by mohli nadřízeného „naštvat“ a o místo přijít.

Co zmůže strach

Český statistický úřad sleduje průměrné mzdy v 379 různých profesích. Každý si na internetu může zjistit, jaká je průměrná odměna právě v jeho profesi a kolik se nabízí při nástupu.

Totéž dělají statistické úřady v dalších zemích. Už mnoho reportérů se pozastavovalo nad tím, jak je možné, že mnoho nadnárodních společností v Česku prodává stejné produkty dráž, a přitom prodavačům vyplácí nižší gáže! Manažeři těchto společností se „off-record“ zasmějí: Vždycky hraješ tak, jak Ti soupeř dovolí.

Proč Češi tiše platí víc a tiše berou míň? Proč se nevzepřou? Proč je jim nepříjemné zeptat se na vyšší mzdu? Proč se v dnešní době, kdy se zaměstnavatelé bojí odchodu kvalifikované síly, zdráhají argumentovat ve svůj prospěch? Proč se domnívají, že si uškodí, když svému zaměstnavateli vysvětlí, jakou pro něj mají hodnotu? Jsou snad přesvědčeni, že žádnou nemají? Nebo očekávají, že zaměstnavatel sám bude aktivně hledat toho, komu by přidal mzdu? (Představte si – pro srovnání –, že byste ze svého příjmu aktivně a z dobré vůle poslali svému zaměstnavateli část zpátky… jen tak! Pokud se té představě usmíváte, odpovězte si: Proč by nám měl dobrovolně dávat něco navíc on?)

Jestliže jste přesvědčeni o tom, že pro zaměstnavatele máte cenu vyšší mzdy, a chcete se s ním utkat, měli byste si nejprve uvědomit, v čem může nastat problém. Jaké „bodyguardy“ si tedy nezapomenout vzít s sebou na jednání?

Otočte, prosím, na 2. stránku.