7 finančních chyb, které nám brání zbohatnout

Chybovat je lidské a často i potřebné. Přesto existují chyby, kterým se můžeme vyhnout, a ty finanční k nim patří. Jakými chybami si házíme klacky pod nohy na cestě za bohatstvím?

Být bohatým není ani tak o hmotném majetku jako o nastavení mysli. Bohatství netkví v množství finančních prostředků, které vyděláme, ale v tom, jak s nimi následně nakládáme. Být bez peněz nutně neznamená zůstat chudý. A přijít k penězům nutně neznamená zajistit si bohatství. Proč by jinak tolik výherců loterie a reality show bylo záhy zpátky na mizině nebo dokonce v dluzích? Inu, protože můžeme mít všechny peníze světa, ale pokud s nimi nebudete umět zacházet, brzy se rozkutálí.

I proto jsme do magazínu Business Leaders začlenili téma finančního vzdělávání.

Peníze mají samy o sobě špatnou pověst, ale pokud se zeptáte lidí kolem sebe na jejich přání a cíle, splnění většiny z nich je závislé na penězích. I cestování, poznávání jiných kultur, zemí, bez peněz nejde.

Tak co nám brání v jejich získání? Jaké finanční chyby děláme pravidelně, aniž bychom si to uvědomovali? Začněme základem – prvními 7 zásadními chybami.

První chyba: Utrácíme víc, než vyděláváme

Možná v nás zakořenila myšlenka, že přece dokážeme odhadnout, co si můžeme dovolit utratit. Na co máme. Na to nám přece stačí selský rozum, no ne?

Ne tak docela. Ale pokud to zvládneme bez rychlých půjček a spotřebních úvěrů, pak na tom nejsme tak špatně.

Horší je, když podlehneme všeobecné konzumní propagandě, která vytváří iluzi, že je možné si peníze levně a snadno kdykoliv opatřit. Vlivem reklam můžeme podlehnout dojmu, že je vlastně normální, když nám na konci měsíce chybí peníze a vezmeme si půjčku.

Tento návyk je bez legrace smrtící a finanční tíseň už klepe na dveře. Půjčky, kontokorenty, kreditní karty… všem se velkým obloukem snažme vyhnout.

Druhá chyba: Kupujeme si věci, které nepotřebujeme

Velkým nešvarem moderní doby je kupovat věci, které nepotřebujeme, abychom zapůsobili na své okolí. Abychom měli to, co je trendy a in.

Pokud bude naším hlavním cílem mít tyto spotřební trendy věci, pak je před námi jeden úkol: smířit se s tím, že nikdy nezbohatneme.

Skutečně bohatí lidé si luxus dopřávají až za odměnu. Až jako poslední věc. Nikoli jako první. Pokud si spočítáme, jaký poměr svého zisku dávají na luxus, udiví nás, jak malý to je poměr – ve srovnání s mnoha průměrně zajištěnými lidmi, kteří na luxusní spotřebu dávají i většinu svého příjmu.

Věci kupujme pro jejich účel. Ne to nejlevnější, ale hledejme zajímavý poměr ceny a přínosu.

„Pokud si koupíte věci, které nepotřebujete, brzy budete muset prodat věci, které potřebujete.“ Warren Buffet

Co dalšího nám může stát v cestě za bohatstvím?

Třetí chyba: Neznáme svou finanční situaci

Máte přehled ve svých financích? Chodí Vám upomínky jako na běžícím páse, anebo jste svědomití a vše platíte včas?

Upomínky jsou nebezpečná věc. Jsou totiž jen pár kroků od dluhové spirály, z níž vede trnitá cesta ven. Pokud se to takové situace přece jen dostaneme, nezavírejme oči a nečekejme na zázrak. Vše se dá řešit.

Pokud chceme být bohatí, musíme se jimi nejen inspirovat, ale také se pokusit přejímat jejich zvyky. Stejně jako oni bychom tedy měli získat naprosto jasný přehled o svém majetku a financích. Stačí, když si v excelu (nebo i v poznámkovém bloku) budeme vést domácí účetnictví. Zaznamenávat si příjmy a výdaje, úspory, investice a případně úvěry.

Přehled je totiž prvním krokem k finanční stabilitě.

Čtvrtá chyba: Chybí nám finanční plán a cíle

Bez jasného cíle nikdy nikam nedojdeme, jen budeme bloumat sem a tam. To platí i pro finance.

Stanovme si proto jasné cíle a plány včetně toho, jak a kdy jich chceme dosáhnout.

Mezi základními cíli by se měla objevit stabilizace finanční situace. To znamená splacení případných dluhů, vytvoření finanční rezervy, vytvoření investic, případně prostředků pro odchod do důchodu nebo zajištění vlastního bydlení a podobně.

Nevíte, jak se finanční plán dělá? Vzdělávejte se v Business Leaders.

Pátá chyba: Spoléháme se pouze na jeden zdroj příjmu

Jen jeden příjem, ať u podnikatele nebo zaměstnance, je dost rizikové. Zvlášť v případě, když nemáme vytvořeny finanční rezervy.

Podnikání přestane vynášet, o zaměstnání můžeme přijít. Stačí málo a přijde finanční krize, v horším případě katastrofa.

Takové situaci můžeme předejít, když budeme mít příjmy z vícero zdrojů. Všechno tak lépe zvládneme. Pokud se budeme držet hlavní myšlenky článku, tedy zbohatnutí, měly by další zdroje příjmu být pasivní. To znamená, že by neměly vyžadovat žádnou nebo jen minimální osobní účast. Mohou to být například dividendy z akciových podílů nebo nájemné z pronajímaných nemovitostí.

Šestá chyba: Nesnažíme se zvýšit své příjmy

Nestačí jen šetřit, ale je potřeba příjmy i zvyšovat. Cestou může být budování pasivního příjmu, start méně náročného podnikání u zaměstnání, ale i zvyšování kvalifikace, která povede k vyššímu platu. Jak tyto kroky uskutečňovat, ukazujeme v magazínu Business Leaders.

Sedmá chyba: Upřednostňujeme spotřebu před investicí

Spotřeba a investice jsou protiklady jako bílá a černá, jako noc a den. Investice nám v určitém čase přinese zisk, kdežto spotřebou peníze pouze utrácíme.

Všimli jste si, že máme sklony naplňovat spotřebu hned, kdežto investice odkládat na neurčito? Z neurčita se totiž lehce stane NIKDY.

Pokud chceme zbohatnout, musíme volit opačný postup. Nejprve si z příjmů vyvést prostředky do investic a teprve zbytek použít na spotřebu.

Anebo, když už si půjčujeme, si půjčovat v první řadě na investování, ne na spotřebu. Investice nám totiž umožňuje rozmnožit svůj majetek, spotřeba nikdy ne.

Cest za bohatnutím je mnoho. Inspirujte se v magazínu Business Leaders a najděte tu cestu, která je nejpřirozenější Vám. Máte snad zajímavý nápad, který stojí za to zkusit v praxi? Nebo naopak nemáte žádný zajímavý nápad, ale máte odhodlání uskutečňovat to, co má budoucnost? Pro každého máme něco. Business Leaders můžete číst v tištěné i elektronické podobě.

© Petr Casanova