6 ranních rituálů, které pomáhají být produktivnější

Stane se Vám, že ráno vstáváte bez energie, ale v napětí?

Že pak celý den nestíháte a domů se vracíte vyčerpaní, bez chuti?

Že pak starostmi nemůžete usnout, v noci se budíte a ráno jste zase rozmlácení, nenabití – a takto řetězíte den za dnem?

Jak píšeme v magazínu Business Leaders, už kvůli vlastní produktivitě a energii je důležité umět vystoupit z tohoto „kruhu únavy“. Jak?

Zatímco jiní sní své sny…

Drtí Vás, když jsou kolegové nebo konkurenti na dovolené a Vy zase v práci? Benjamin Franklin (1706–1790) na to měl jiný pohled.

„Je to můj způsob života, že pracuji na svých snech, zatímco jiní o nich jen sní,“ řekl roku 1724, když mu bylo 18 let. Syn chudého mydláře se neustále vzdělával sám, autodidakticky. Například italštinu se učil tak, že hrál s kamarádem šachy. Měli domluvu, že kdo prohraje, naučí se dlouhý italský text. „Buď si zlepším logiku (vyhraji šachy), nebo slovní zásobu (jazyka),“ říkal před každou partií muž, který si už ve svých 20 letech otevřel tiskárnu, knihkupectví a papírnictví. Ve 34 letech založil Pensylvánskou univerzitu.

Byla to jiná doba, nejspíš mávnete rukou. Ale když nahlédneme do Franklinova běžného denního rozvrhu, zjistíme, že má mnoho společného s dnešními úspěšnými lidmi:

V pět vstát, umýt se, meditovat (modlit se), naplánovat si práci, nasnídat se, a hlavně položit si otázku dne: Co dobrého bych dnes měl udělat?

Pak 4hodinový blok práce dopoledne i po obědě. Odpočinek a odpověď na otázku dne: Co dobrého jsem dnes udělal?

Následně 7 hodin spánku.

1. Vstávají dříve

„Každý den začíná ránem a to, jak využijete ráno, rozhoduje o tom, jak využijete celý den,“ napsal Franklin.

Jako kdyby to četli spisovatel Ernest Hemingway (1899–1961) nebo ranní ptáčata mezi manažerskými a podnikatelskými současníky: zakladatel multilevelového marketingu v ČR Aleš Buksa, šéf Apple Tim Cook, ředitelka české a slovenské Mary Kay Barbora Chuecos, šéfka Pepsi Indra Nooyi, zakladatel Twitteru a Square Jack Dorsey vstávají mezi čtvrtou a půl šestou ráno. „Když ostatní ve svých pohodlných postelích ještě sní o tom, jak jednou určitě porazí titány, já jsem už vzhůru,“ říká zakladatel Starbucks Howard Schultz, který má budíček nastavený na 4:44.

Co natolik důležitého tak brzy dělá?

2. Rozhodují, co ten den udělají

Tomáš Baťa to, kvůli čemu vstává dříve, nazýval „můj čas“. „Představuji si svůj den. Všechny cíle, metody, kterými jich dosáhnu, i motivace, které mě poženou. A to vše, ještě než den pořádně začne…“ Baťa si to zapisoval.

Říkejme tomu plán či deník, na názvu nezáleží. Záleží hlavně na správně položených otázkách. Jaká je ta nejdůležitější?

Steve Jobs tu svou formuloval v roce 2006. „Od svých osmnácti let, tedy už třiatřicet let, se každé ráno před zrcadlem sám sebe ptám: Kdyby dnešek byl posledním dnem mého života, chtěl bych udělat to, co se chystám dnes udělat? A když je moje odpověď Ne, udělal bych něco jiného a tato odpověď se opakuje několik dní v řadě, pak vím, že potřebuji něco změnit.“

Franklin si pomáhal otázkou dne, na kterou si také odpovídal. Ano, produktivní lidé vstávají o něco dříve i proto, aby si na takovou otázku našli čas jak ráno, tak večer. Celý den vědí, že budou sami sobě skládat účty. Ostatně i proto kladou důraz na třetí důležitý rituál:

3. Žábu jedí co nejdříve

Krásně to vyjádřil spisovatel Brian Tracy: „Pokud sníte ke snídani žábu, vše ostatní ten den bude už jednoduché.“ Ne, Tracy není francouzský gurmán, nemyslel doslova obojživelníka. „Žábou“ myslel nejnepříjemnější úkol, který potřebujeme nejen ten den zpracovat, ale hlavně ho co nejdříve dostat z hlavy, kde zabírá nejvíce místa a vytváří stres a touhu odložit řešení.

Tracy naopak tvrdí, že čím dříve „žábu“ vyřešíme, tím dříve nás zaplaví dobrý pocit ze „zvládnutého dne“ – energie a chuť do další práce. Navíc vědci potvrdili, že odhodlání je nejvyšší po ránu a klesá, jak vadne den.

Na každé práci je nejtěžší překonat okamžik, kdy se nám nechce pracovat. Jak si tedy vyrobit chuť na tu nejodpornější porci žáby hned po ránu?

Otočte, prosím, na 2. stránku.