Volnonožcem na počítači: Co nepodcenit

Fascinují Vás lidé, kteří žijí v levných přímořských destinacích a za šumění vln pracují na dálku – díky tomu, že existují počítače a možnost dělat na volné noze? (Příklad: muž, který změnil život kvůli slunci)

Také byste rádi odhodili kompromisní život a vychutnávali si, sotva zaklapnete notebook, surfování po mořských vlnách, tropické slunce, jiné prostředí? (Příklad: rodina, která začala žít na Bali, říká: Do Česka jsme snad nikdy nepatřili)

Když jsme v magazínu Business Leaders ukazovali cesty, jak takové nezávislosti dosáhnout,  ptali jste na všemožná rizika. Nejvíce Vás vůbec zajímá princip „volnonožce“, jak začít, jak získat a neztratit klienty, jaké maličkosti nepodcenit. Tak pojďme popořadě…

Volnost, která není pro každého

Práce na volné noze je přirozeně lákavá z několika důvodů. Jedním je časová flexibilita, nikdo vás nenutí být na osmou v práci, pracovat každý den přesně osm hodin nebo vybírat si dovolenou tak, jak se to hodí zaměstnavateli. Na druhou stranu však jde o životní styl, který vyžaduje velkou míru sebereflexe, silnou vůli a odhodlání pracovat, aniž by Vás k tomu někdo nutil. Tuto formu živobytí často volí například IT odborníci v různých odvětvích hlavně proto, že jim dává možnost pracovat na zajímavých projektech, jejichž výběr mohou z větší části ovlivnit.

Rozhodně se nejedná o životní styl, který by byl vhodný pro každého. Kromě toho, že musíte oplývat velkým množstvím již zmíněné silné vůle, si při přechodu z běžného zaměstnání na volnou nohu musíte zvykat také na další méně příjemné věci. Už Vás nečeká pravidelná měsíční mzda a zaměstnanecké benefity. Zaplaceno budete mít pouze za ten čas, který skutečně odpracujete. Navíc na volné noze nebudete jen vývojářem či programátorem, teď se stanete také obchodníkem, marketérem a v neposlední řadě účetním. Minimálně ze začátku budete muset tyto práce vykonávat sami.

Jak začít

Stát se „volnonožcem“ je možné a mnohdy nejlepší již v průběhu studia, kdy Vás minimálně zatěžují daňové povinnosti a pro začátek Vám stačí vydělávat menší částky. Ve startu se rozhodně vyplatí pracovat na projektech bez nároku na odměnu, díky kterým můžete získat zkušenosti a reference.

„Ajťáci“ mají velkou výhodu, pomoc s nimi se většinou neodmítá, protože lidí, kteří oboru opravdu rozumí, je v dnešní době zoufalý nedostatek. Dobrou variantou pro nabytí zkušeností jsou různé dobročinné projekty a neziskové organizace, kde se můžete zviditelnit, a navíc pomoci na správném místě. Když si navíc vyzkoušíte práci na různých místech a v různých odvětvích, pomůže Vám to poznat sám sebe a zjistit, co Vám jde nejlépe a co Vás nejvíce baví.

Když už se máte čím pochlubit, je načase si nechat za svou práci platit. První věc, kterou byste měli udělat, je ujasnit si, kde jsou Vaše silné stránky a co Vám jde nejlépe. Zaměřte se na jednu činnost, se kterou si Vás lidé budou spojovat, na tu se zaměřte a pilujte ji k dokonalosti. Pokud bude Vaše nabídka příliš rozsáhlá, lidé si Vás budou hůře pamatovat. Lepší je umět jednu službu pořádně než tisíce služeb tak trochu. Podle toho, v čem se cítíte nejlépe, pak vytvořte svou nabídku.

Dejte vědět, že jste tady

Když máte v hlavě srovnáno, co chcete dělat, vytvořte si webovou prezentaci. Při působení na dálku bude klíčovým nástrojem. Měla by být co nejjednodušší na použití a vyhledávání a mělo by z ní jít jasně vidět, co nabízíte a jak se na Vás lidé mohou obrátit. Určitě zde umístěte ukázky své práce, reference spokojených klientů a proč zrovna Vy jste dobrou volbou pro danou práci.

Ke zviditelnění Vám mohou pomoci také různé portály, které jsou ke zprostředkování zakázek určeny, například navolnenoze.cz nebo freelancer.com. Nebojte se využít sociální sítě, mějte aktualizovaný profil na LinkedIn, přidejte se do relevantních oborových skupin na Facebooku, přispívejte na Twitter. Nemějte strach, děláte-li svoji práci opravdu dobře, pravděpodobně se Vám noví klienti pohrnou na doporučení těch stávajících či předešlých. V dnešním nedostatku kvalitní pomoci není těžké práci najít.

Každou spolupráci si ošetřete smlouvou, k jejímu sestavení určitě neuškodí konzultace s právníkem. Zde se již mnoho freelancerů spálilo, i když klientovi důvěřujte, i když je to možná Váš kamarád, vždycky mějte smlouvu. Zejména u větších zakázek je pak vhodné žádat předem také zálohu na svou práci. Lidé jsou různí a Vám se může docela dobře stát, že věnujete spoustu svého času práci, za kterou ve finále nedostanete zaplaceno.

Z formálních náležitostí je potřeba zmínit také účetnictví, i zde se vyplatí konzultace s odborníkem – účetním. Důležité je pro Vás mít ve věcech pořádek, aby Vás daňové přiznání, které se odevzdává každý rok do konce března za rok předešlý, nevyvedlo z míry.

Mějte pro práci místo i čas

Být na volné noze znamená naučit se efektivně zacházet s časem. Radostný pocit, že odteď můžete dělat všechnu práci z postele, Vám možná nějakou dobu vydrží, ale dříve či později nejspíš začnete nad touhle myšlenkou uvažovat kriticky.

Pokud začínáte tak, že pracujete doma, vyhraďte si pro svou práci speciální místo tak, aby bylo jasně znát, kde je pracovní zóna a kde osobní. Pomůže Vám to oddělit osobní život od pracovního. Když čas strávený prací a osobním životem od sebe neoddělíte, bude Vám pak připadat, že pracujete pořád, budete mít sklony k multitaskingu a nebudete se plně soustředit ani na jedno.

Trendem posledních let, pokud zůstáváte v republice, jsou coworkingová centra, neboli sdílené kanceláře. Můžete si zde pronajmout stůl pro svou práci a pracovat v přítomnosti ostatních coworkerů. Výhody tohoto systému jsou v tom, že se při práci necítíte osamoceně, navazujete nové kontakty a většinou se zde podaří i získat nové klienty. A bude-li se Vám dařit, pravděpodobně se časem ocitnete ve vlastní kanceláři.

Zde, tak jako v exotice, platí klíčové zásady: Přistupujte zodpovědně ke svému času, důkladně si plánujte, dodržujte termíny. Použití obyčejného kalendáře Vám může velmi ulehčit život. Čas, který věnujete svým klientům, si zaznamenávejte, pomůže Vám to při fakturaci. Využít můžete třeba velmi oblíbenou aplikaci toggl.

Jak zúročit všechny neomezené možnosti, které současná doba nabízí, a proměnit vydělávání peněz v zábavu, o tom je toto vydání magazínu Business Leaders. Inspirujte se těmi, kteří Vám ukazují lepší cestu.

© Jan Silber, spoluzakladatel jobportálu Jobstack.it