Ryšavý: Ceny diamantů začnou růst

Zabýváte se prodejem diamantů, ať už v rámci maloobchodu, nebo přímého prodeje?

Nebo jste snad do investičních diamantů v minulosti vložili peníze a očekáváte, kdy Vám přinesou zisk?

Zpráva, kterou byste neměli přehlédnout: Dva největší těžaři diamantů loni prodali víc diamantů, než vytěžili.

Alojz Ryšavý: Připravte se na růst ceny

Znáte Alojze Ryšavého? Příběh muže, který z nuly vybudoval ALO diamonds, jsme přinesli před časem zde. A nejenže firmu vybudoval, nadále ji rozvíjí. Pomáhají mu ostatně i současné okolnosti.

Ruská společnost Alrosa a její konkurent De Beers vloni prodaly celkem 76,3 milionu karátů (15,3 tuny) diamantů. Vytěžili ale jen 73,1 milionu karátů (14,6 tuny).

Díky takto silné poptávce museli těžaři sáhnout pro diamanty do svých zásob. Přitom produkce obou těžařů zajišťuje polovinu všech nově vytěžených diamantů dodávaných na světové trhy.

V souvislosti s geopolitickou, ostatně i celosvětovou hospodářskou situací, lidé znovuobjevují diamant. Antverpy v roce 2017 zobchodovaly o 15,8 % více diamantů než v roce 2016. Podle Paula Zimniského, nejznámějšího nezávislého odborníka na diamantový průmysl, objem celosvětově vytěžených diamantů, měřeno jejich hodnotou v letošním roce, meziročně poklesne o 1 až 2 %, ale globální poptávka po leštěných diamantech vzroste o 3 až 4 %. Právě podle klenotníka Ryšavého budou ceny diamantů s vysokou pravděpodobností růst.

Druhá fáze privatizace Alrosy odsunuta na neurčito

Společnost Alrosa, největší světový těžař diamantů měřeno karáty, v roce 2017 dodala odběratelům 41,2 milionu karátů diamantů (o 3 % více než v roce 2016) a utržila za ně 4,3 miliardy dolarů. Vytěžila ale jen 39,6 milionu karátů (o 6 % více než v předchozím roce).

Letos očekává nižší produkci ve výši 36,6 milionu karátů, a to zejména kvůli zaplaveným šachtám známého dolu Mir, kde byly v polovině minulého roku dočasně zastaveny těžební práce. Úpravy, které umožní opětovné zprovoznění dolu, mají trvat 5 až 7 let.

„Podotýkám, že Alrosa původně oznámila, že chce letos prodat kolem 40 milionů karátů diamantů. Pokud odhaduje, že vytěží jen 36,6 milionu karátů, více jak 3 miliony bude tedy muset uvolnit ze svých dlouhodobých zásob,“ uvádí Alojz Ryšavý.

Proč by je měla uvolnit? Protože Alrosa v lednu podepsala na nadcházející 3 roky smlouvy s 56 odběrateli diamantů pro šperkařský průmysl a 11 smluv týkajících se dodávek pro technické využití. A nemůže si zahrávat. Agentura Moody’s nedávno zvýšila Alrose rating na Baa3. Ruské úřady kvůli pozastavení těžby v dole Mir odsunuly druhé kolo privatizace Alrosy na pozdější dobu.

De Beers nachází nejvíce diamantů v Botswaně

Společnost De Beers, která na začátku 20. století ovládala 90 % světové produkce nezpracovaných diamantů a nyní je největším světovým těžařem diamantů měřeno jejich hodnotou, v roce 2017 prodala 35,1 milionu karátů (o 10 % více než v předchozím roce), ale vytěžila jen 33,5 milionu karátů. Nejvíce diamantů (22,7 milionu karátů) jí zajistila dceřiná společnost Debswana, která je společným projektem De Beers a Botswany.

Navíc začátkem letošního roku začalo 12měsíční předsednictví Evropské unie v organizaci Kimberley Process, která sdružuje 81 států usilujících o bezproblémový původ diamantů přicházejících na světové trhy. Evropská unie převzala předsednictví od Austrálie. Ryšavý k tomu říká: „Výsledek 15leté práce této organizace je obdivuhodný. Podle statistik Kimberley Process je naprosto drtivá většina obchodovaných diamantů z nekonfliktních oblastí.“

Podnikáte ve špercích? Máte volné peníze a nevíte, kam je investovat, abyste co nejvíce vydělali a co nejméně riskovali? Přemýšlíte, kam vrhnout svou energii, nebo prostředky? Čtěte magazín Business Leaders. O neomezených možnostech, které možná přehlížíte, je celé toto nové vydání.

V elektronické verzi možno číst na chytrém telefonu nebo tabletu ihned.

© Petr Casanova