Přiznat, nebo nepřiznat? aneb Jak YouTubeři obchodují s důvěrou

Povolání: YouTuber.

Měsíční příjem: Statisíce českých korun.

Připadá Vám obojí úsměvné. Pak připomeňme fakta.

Viděli jste snad v poslední době nějakého teenagera s otevřeným denním tiskem? Nebo s uchem u rádiopřijímače? Nebo v trafice kupujícího časopis?

A ještě jedna otázka: Viděli jste v poslední době nějakého teenagera s očima upnutýma na displej mobilního telefonu nebo tabletu?

Právě tam se odehrává YouTubering, který vždy začíná a mnohdy se i dlouho tváří jako zábava, ale v mnoha případech jde o tvrdý byznys, kterým si ti nejlepší u nás vydělávají nižší stovky tisíc měsíčně. Důvod je prostý: jejich schopnost přesvědčit svou komunitu fanoušků. „Firmy si uvědomují, že šikovný YouTuber je hlavně pro mladého sledujícího kamarádem, od kterého se nechá inspirovat a kterému důvěřuje,“ přiznává Matěj Kretík, majitel talentové agentury Bookin Agency, která právě YouTubery zastupuje.

Kamaráde, věříš mi?

Důvěra. Proč by mladí měli věřit neznámému modelu v televizní reklamě, když nežijí jeho život? A proč by neměli věřit YouTuberovi, který je s nimi na stejné lodi, přitom tak obdivovaný a tak úspěšný – právě díky novému produktu, který nyní doporučuje k vyzkoušení? Proč by ho neměli chtít také?

„Holky, tohle musíte vyzkoušet, a budete úspěšné jako já!“

„Zpočátku šlo hlavně o zábavu a YouTubeři natáčením videí trávili volný čas. Postupem času se však ukázalo, že někteří jsou sledovanější a firmy si začaly všímat, že jsou schopni své prostředí ovlivňovat. Začaly jim tedy nabízet zdarma své produkty výměnou za to, že se značka objeví ve videu. Jakmile si úspěšní YouTubeři uvědomili svou moc, což přišlo také s jejich dospíváním, tyto formy spolupráce se staly placenou záležitostí,“ bilancuje Kretík.

A zdůrazňuje, že je třeba si uvědomit komplexnost YouTube. Funguje totiž jako hypermarket.

Každý produkt má své místo

Internetový server pro sdílení videí byl založen v roce 2005. Zpočátku sem uživatelé věšeli hlavně hudební videoklipy, ve druhé vlně TV klipy a trailery k filmům. Brzy však uživatelům došlo, že mohou vytvářet vlastní obsah, natáčet se při běžných činnostech, vytvářet herní videa, o jídle, módě, cestování, názorech, vlastně o čemkoli. To je nejdůležitější slovo: o čemkoli.

A tak se stalo. „Dnes mezi nejúspěšnější YouTubery patří Jirka Král, Kovy, Hoggy, FattyPillow a Johny Machette, mezi slečnami Tery Blitzen, Shopaholic Nicol, Gabrielle Hecl, Petra LovelyHair, A cup of style nebo Fallenka,“ říká Matěj Kretík s tím, že jediná koncepce, která je odlišuje, je v dilematu, zda mají přiznat, že za svou přízeň ke konkrétním značkám a produktům berou peníze.

Johny Machette

„Jedni se to nebojí říct. Druzí to dokážou dobře skrývat. Faktem je, že mnoho teenagerů je v takové fázi vyzrávání, že ještě nejsou schopni tyto manipulace rozeznávat a skrytou reklamu si ve videu prostě neuvědomují. Na druhou stranu nemohu nevidět, že několika YouTuberům získalo sympatie u svých fanoušků právě to, že sami vyzdvihují, kým vším byli osloveni a komu dělají reklamu. Zdá se mi to jako lepší cesta. U svých sledujících jsou dokonce za ještě větší ikony,“ popisuje Kretík takzvaný beckhamovský efekt – čím více firem David Beckham zastupoval, tím více fanoušků měl, a tím více dalších firem chtělo Beckhama angažovat také.

Hlavní je přirozenost

„V objemu propagací vedou kosmetické produkty, oblečení, jídlo nebo nápoje,“ vypočítává Matěj Kretík a z vlastní zkušenosti ví, kdy byly firmy nespokojené. „Vždy je špatně, rozpoznatelné a neúčinné, když je to propagace na sílu. Aby spolupráce byla přirozená a pro všechny obchodní strany prospěšná, je nezbytné, aby si YouTuber a značka vzájemně pomohly. Ideální je, když daný produkt YouTuber sám využívá, má jej v oblibě a nebojí se to přiznat. To vede k jeho ztotožnění. Na oplátku značku pomůže YouTuberovi v realizaci jeho vlastního projektu. To fanoušci vnímají jako legitimní partnerství.“

„Máte rády sladké. Do téhle cukrárny chodím ráda. Chcete být taky hubené jako já?“

Citliví jsou naopak na závadné produkty. „V minulosti šlo například o potravinu, která obsahovala příliš velké množství chemických látek, a přesto byla YouTuberem prezentována jako zdravá, či o produkt, při jehož výrobě je poškozováno životní prostředí, ale firma to chce logicky zamlčet, a právě k tomu využívá YouTubera jako hlásnou troubu. Publikum je v těchto případech opravdu velmi citlivé a sebemenší chyba může vyvolat lavinu negativních reakcí, které mohou být i dlouhodobé a mít na YouTubery i fatální psychický vliv. YouTubeři by si proto měli dát pozor na to, s kým své spolupráce uzavírají, pokud si chtějí uchovat důvěryhodnost a fanouškovskou základnu.“

Musíš se přizpůsobit

Také jste si všimli, že YouTubeři v poslední době přidávají komerci do svých videí? Nemají na výběr, pokud se chtějí uživit, dalo by se říct.

„Ke stinným stránkám YouTuberství patří nutnost přizpůsobovat se prostředí kanálu, který využívají a jehož pravidla se neustále mění. Doposud měli YouTubeři podstatný příjem z reklamních spotů, které se přehrávaly během jejich videí, ale to bylo v nedávné minulosti výrazně omezeno, čímž spoustu YouTuberů přišlo o zásadní část příjmů,“ říká Matěj Kretík a varuje: „Do budoucna nelze vyloučit, že YouTube, potažmo společnost Google, bude ještě více měnit pravidla, což může YouTubery postupně začít od vlastní tvorby odrazovat.“

O tom, jak vydělávat peníze v jakémkoli věku, je tištěný magazín Business Leaders. Pozor, magazín nelze sehnat v trafikách. Tištěný časopis je k dispozici zde, elektronická verze pro čtení na tabletech a chytrých telefonech zde.

© Petr Casanova