Smart casual aneb Jak být nedbale elegantní, a přitom zaujmout

Je to styl, který lze nosit celoročně, a přitom pokaždé jinak; pokaždé zaujmout. Co vlastně znamená smart casual? A jak vyjít nedbale elegantní právě dnes?

Protože se v magazínu BUSINESS LEADERS zabýváme všemi otázkami úspěchu, móda, která spoluvytváří náš první dojem, nesmí zůstat stranou. Někomu připadá příliš povrchní. Jenže šaty dělají člověka a jsou obory, kde je důležité při jednáních dodržet dress code, pravidlo oblékání pro konkrétní akci nebo setkání. Naše prezentace neříká, zda se umíme obléci dobře, ale zda se umíme obléci vhodně, tedy zda dokážeme respektovat druhé.

Dress code je v byznysu podobně nepsanou úmluvou, jako když se dvě strany domluví na konkrétním čase setkání nebo programu jednání. Jako když se domluví na společné řeči nebo seznamu účastníků při jednání u jednoho stolu. Dress code je zkrátka jedno z pravidel, které vyjadřuje, jak jsme schopni se sladit s druhými – a na jaké úrovni.

Smart casual je moderní nedbalou elegancí. Široký pojem, že? Ale jaké jsou rozdíly mezi nedbalou elegancí, byznysovým stylem a neformálním oblečením? Kde je ta mez? Sako, tedy domněle elegantní prvek, v kombinaci s džínsami vytvářejí neformální směs, ale nikoli nedbalou eleganci. Pojďme to tedy rozlišit u mužů i u žen, ať si podle toho můžeme i uspořádat šatník a třeba se i obléci dnes – do více než dvaceti stupňů Celsia.

Smart casual pro muže

Košile

Nejsnazší start. Košile, která DOBŘE PADNE, vnáší do outfitu obojí – eleganci i zdánlivou nedbalost. Jednobarevnou košilí nelze nic zkazit, vzorované košile již ukazují osobitý vkus.

Blejzr

neboli sportovní sako je vhodnou alternativou ke klasickému společenskému nebo byznysovému saku. Vypadá neformálně, ale přitom může být i elegantní. Tmavé i světlé barvy se dají dobře kombinovat s ostatním oblečením a pokaždé dodají muži šarm. Nebojsové klidně mohou zkusit sako výraznějších barev i vzorů, a pořád se mohou pohybovat v mantinelech smart casual.

Trička

Tento kus oděvu zavání rizikem. Případ od případu lze diskutovat, které tričko je přípustné a které už příliš ležérní. Nicméně do současné moderní nedbalé elegance se obvykle vtěsnají jednobarevná trička, sladěná s blejzrem (sportovním sakem) a volnějšími kalhotami. Rozhodně čím méně barev, tím lépe.

Tento muž nemá vázanku. To je u smart casual v pořádku. Pokud se vázanka bere, neměla by být přehnaně formální. Ale například motýlek, připnutý s dávkou nadhledu, může přidat na osobitosti.

Kalhoty

Pozor, džínsy do moderní nedbalé elegance mohou zapadnout, ale musejí být tmavé barvy a bez ozdob nebo děr. Zaručenou volbou jsou chinosky, plátěné kalhoty, které jsou pohodlné a dobře vypadají, obzvláště v kombinaci s blejzrem a košilí.

Boty

Vhodnou volbou jsou klasické nazouvací boty nebo mokasíny, ale unesou se i elegantní boty, nošené běžně k obleku. Hlavně ne tenisky nebo sandály.

Co znamená smart casual u žen?

Otočte, prosím, na 2. stránku.