Kolik času denně zbytečně ztratíme?

Známe to asi všichni. Během pracovní doby zabrousíme na oblíbené internetové servery, zkontrolujeme sociální sítě, vyřídíme si nějaké osobní maily a vyhledáte pár informací pro vlastní potřebu. Pak si dáme rychlou kávu s kolegyní a minuty prokrastinace nabíhají. Kolik času z běžné osmihodinové pracovní doby zabijeme? Podle nové studie je to víc jak dvě hodiny! Zamysleme se, kde nám ten čas utíká…

Četli jste knihu Konec prokrastinace od Petra Ludwiga? Pokud ne, je nejvyšší čas to napravit.

Nová studie totiž ukázala, že průměrný člověk pracující v kanceláři stráví během svého pracovního dne neuvěřitelných 122 minut prokrastinací. Podívejme se na to, co nás od práce odvádí a jak to napravit

Přemýšlejte o svém dnešním dni: co jste reálně udělali? Možná jste poslali nějaké e-maily nebo jste telefonovali? Poslali jste fakturu, nebo jste konečně vyškrtli ten naléhavý úkol na vašem seznamu úkolů – ten, kterému jste se několik dní úspěšně vyhýbali?

Je pravděpodobné, že jste také dvakrát nebo třikrát zkontrolovali své profily na sociálních sítích, zúčastnili jste se nějaké internetové diskuze, nebo jste si objednali nové zboží ze svého oblíbeného e-shopu. A také jste v kuchyňce s kolegy strávili o deset minut víc, než bylo nezbytné.

Nedávná studie marketingové firmy Reboot Online zjistila, že většina z nás tráví 122 minut svého pracovního dne nepracovními činnosti.

Z toho je 37 minut věnováno sociálním médiím, 15 minut kávě a 12 toaletě. Většina dotazovaných připustila, že tyto kancelářské rituály dělá z nudy.

Jak zastavit pracovní prokrastinaci?

Všichni máme vlastní kancelářské rituály, abychom se soustředili na práci. A každá firma má svůj vlastní přístup k tomu, aby udržovala zaměstnance motivované a produktivní. Nicméně málokdy firma zjistí skutečnou efektivitu každého z nás, tu odhalí asi jen naše svědomí. Pokud si uvědomujete, že vaše mysl putuje jinam, než by měla, a chcete s tím něco dělat, zde je několik osvědčených technik, a pokračovat.

Vypněte upozornění

Upozornění v různých programech a aplikacích jsou určena k odvrácení pozornosti a jsou velmi účinná. Reálně nemůžeme v danou chvíli skutečně otevřít e-mail a odpovědět, ale každé upozornění bere pozornost. Vypněte je úplně a kontrolujte důležité programy vždy po splnění nějakého úkolu.

Věci, na které nám chodí upozornění, jsou zřídkakdy tak důležité, že potřebují okamžitou pozornost každou minutu, zejména věci na Facebooku.

Zkontrolujte e-mail třikrát denně

Není to snadné. Časté kontroly příchozích e-mailů však zabíjí čas. Když pak jednou za čas mail kontrolujete, tak okamžitě odpovězte na to, co je naléhavé, poznamenejte si problémy, se kterými se můžete později seznámit a vymažte spam a nerelevantní maily.

Ráno si nastavte tři povinné úkoly

První dvě hodiny pracovního dne jsou pravděpodobně nejdůležitější. Právě tehdy, když nastavujeme své denní plány a agendu, dokážeme snížit nebo zvýšit produktivitu.

Vyberte tři úkoly, které musí být dokončeny do konce dne, bez ohledu na to, co se během dne přihodí. Vždy pak budete odcházet z práce s pocitem, že jste něčeho dosáhli.

Zařaďte jednominutové úkoly

Píšete si na seznam úkolů i drobnosti? Je to užitečné. Zaprvé na ně nezapomínáte a zadruhé máte pocit dobře plynoucí práce. Jednou za den si pak můžete říct, že splníte hned všechny úkoly, které zaberou do minuty času. Jednoduché e-maily, aktualizace kalendáře, čištění obrazovky…

Myšlenka spočívá v tom, že se malé věci lehce ztrácejí uprostřed větších projektů.

Omezte čas meetingů a schůzek

Meetingy jsou jedním z největších časožroutů ze všech. Omezte schůzky na 15 minut, nastavte si přísné agendy (a držte je).

Technik, které postupně pomáhají od prokrastinace je mnoho, ale je třeba si zvykat po kouskách. Především potřebujete najít opravdovou motivaci, proč s prokrastinací chcete bojovat. Nestačí si jen uvědomovat, že je to asi špatné a neefektivní. Zamyslete se, co byste s ušetřenými 122 minutami každý den dělali? Učili byste se cizí jazyk? Trénovali na maraton? Odpočívali s rodinou?

Pokud Vás zajímá, jak s prokrastinací bojují známí a úspěšní byznysmani, čtěte tištěný časopis Business Leaders. Najdete tam spoustu inspirace a třeba zjistíte, že i jiní lidé řeší podobné překážky jako Vy.

© Eva Roudnická