Jak zvládnout technostres

Neumíte se soustředit na práci a nic Vás nebaví?

A trávíte příliš času před obrazovkou?

Pozor, možná trpíte technostresem!

Když v magazínu Business Leaders přinášíme náměty, jaké podnikání rozjet po internetu, je fér kromě A dodat také B. Ano, žijeme v době, kdy je téměř nemyslitelné fungovat bez připojení k internetu, bez počítače, bez telefonu, a to přináší podnikatelské příležitosti. Na druhou stranu všeho moc škodí. Ti, kdo v přítomnosti moderních technologií tráví většinu svého času, mohou místy podléhat úzkostným pocitům a stresu. Jde o specifický civilizační syndrom, pro který se vžil obecný pojem technostres a definuje se jako jakýkoliv negativní účinek na chování, jednání a myšlení člověka spojený s používáním technologií.

Příčinou technostresu je příliš časté užívání technologií a zejména připojení k internetu, ze kterého časem nabydete nutkavého pocitu, že potřebujete být stále na příjmu. Je to v podstatě propojeno s jistou závislostí. Takto vystresovaný člověk pak žije v podvědomém nebo i vědomém strachu, co by se mohlo stát, kdyby mu unikla důležitá zpráva nebo email, jde zkrátka o neustálý tlak.

„To jsem toho dnes napracoval… nebo ne?“

Technostres se pochopitelně objevuje nejčastěji u osob, které pracují s počítačem a tráví u něj celé dny, ale může jím trpět v podstatě kdokoli. Projevuje se zvláštní úzkostí a zvýšenému depresemi ve chvíli, kdy přicházíme do kontaktu s technologiemi.

Lidé trpící technostresem cítí v blízkosti obrazovek nadměrnou únavu, v prostředí digitálního smogu se nedokážou soustředit a pouhé zapnutí počítače po příchodu do práce v nich vyvolá pocit vyčerpání.

Nejsou to pouhé pocity. Přidávají se skutečné fyzické bolesti hlavy, nespavost nebo poruchy paměti.

Pracovní den se pak stává méně a méně produktivním. Zaměstnanec není schopen se práci věnovat a má paradoxně neustále potřebu kontrolovat všechna komunikační média. Jako kdyby měl abstinenční příznak, který ho ovšem současně zabíjí…

Když pak jeho pracovní doba skončí, má pocit, že je přepracovaný, přitom jeho pracovní výkon klesla. A proč by to ještě mělo zajímat podnikatele? Důsledkem technostresu je snížení spokojenosti s prací, loajality k zaměstnavateli a celkového životního štěstí.

Pryč od počítače i telefonu!

Jak takovému stresu předcházet?

Základem je striktně oddělovat čas trávený u počítače, či telefonu a čas, kdy s technologiemi nepřicházíte do styku vůbec. Ideální je začít třeba tím, že u sebe nebudete mít telefon a počítač v místnosti, kde spíte.

Bohužel „skvělým“ náběhem k technostresu je spát s telefonem na nočním stolku a ihned po probuzení kontrolovat, co je nového na sociálních sítích. Nebo na displej mžourat do poslední chvíle, než zavřeme oči.

Také pomáhá pravidelný pobyt v přírodě. O víkendu zapomenout na práci, elektroniku nechat doma a vyrazit někam na túru, za sportem, každý podle svého gusta.

Proti technostresu se snaží aktivně bojovat také firmy, které si všimly výrazně nižší produktivity zaměstnanců. Zjišťují, do jaké míry jsou spokojeni s využitím technologií, kde vidí potíže a co jim brání se plně soustředit na práci.

Mimochodem, začátkem roku se tímto tématem zabýval Microsoft. Průzkum 20 tisíc respondentů potvrdil, že neustálé příchozí emaily a notifikace opravdu výrazně zhoršují soustředěnost zaměstnanců. Tento problém se dá řešit tak, že se ve firmě plošně určí časový úsek, kdy se vyřizují a rozesílají emaily.

Jedním z efektivních řešení jsou firemní tembuildingy v přírodě, které umožňují dohlédnout na to, aby zaměstnanci opravdu relaxovali. V některých firmách vyhrazují speciální prostory pro odpočinek, kde mohou zaměstnanci trávit přestávky bez technologií.

Preferovaná je osobní komunikace před tou elektronickou. A pokud je to jen trochu možné, zaměstnavatel by se měl snažit respektovat osobní čas zaměstnance a nevyžadovat od něj elektronickou, ba žádnou komunikaci mimo pracovní dobu.

Máte potíže se svými výsledky? Nedaří se Vám zvyšovat svůj příjem? Myslíte, že neexistuje žádné řešení? Ale no tak – inspirujte se magazínem Business Leaders.

Neseženete ho v žádné trafice, ale můžete Vám ho zaslat přímo na Vaši adresu. A to buď v rámci Česka, nebo na Slovensko. Vyberte si svou variantu. Číst elektronickou verzi v mobilní aplikaci můžete zde.

© Petr Casanova a Jan Silber, spoluzakladatel jobportálu Jobstack.it