Jak se zbavit svého strachu, který nám brání jít dál?

Víte, co každému z nás brání v úspěchu, který si přejeme? Je to strach. Každý z nás má obvykle nějaké důvody, obavy, strachy, proč se naplno nepustí do budování své kariéry naplno. Strach telefonovat, strach z neúspěchu, strach z nedostatku financí, strach veřejně mluvit… Jaký je ten Váš strach, že se držíte zpátky?

V chystaném vydání tištěného magazínu Business Leaders bude kromě českých inspirativních příběhů o neomezených možnostech, také článek o Brianu Tracym. Znáte ho? Světový kouč a řečník. I on se zabýval mimo jiné problematikou práce na ovládnutí vlastního strachu.

„Když se na svých seminářích ptám „co je Vaším strachem“ dostávají se ke mně vesměs podobné odpovědi. Jsou jimi „nedostatek financování“, „nemám vzdělání“, „chybí mi zázemí“ nebo dokonce „nejsem si jistý dalším krokem, který je třeba udělat“. Zjistil jsem však, že zatímco všechny tyto faktory mohou mít vliv na úspěch, nejsou rozhodující nebo zásadní,“ říká Brian Tracy.

Od malička víme, že se máme některých věcí bát, abychom sami sebe chránili. Strach je člověku daný.

Ale jak ten náš strach koresponduje s úspěchem? Je částečně nebezpečnou překážkou, když se nám nedaří přiznat jeho existenci.

Jak rozpoznat strach?

„Strach musí být rozpoznán a správně spravován, nebo se stane kotvou. Můžeme se stát nerozhodnými, mít o sobě pochybnosti. Strach nás může stát velkou příležitost, když máme třeba naprosto skvělý koncept nebo nápad a strach nás omezuje v použití našeho skutečného talentu,“ doplňuje dál Brian Tracy.

Ale co kdyby byl způsob, jak změnit strach na palivo?

Musíme si uvědomit roli negativního myšlení a jeho roli, jakou hraje při krmení našich obav.
V hlavě nám cosi našeptává „nemůžeš“, „neměl bys“ a „jo, ale co kdyby?“

Negativní myšlenky se hromadí a stávají se zdánlivě nepřekonatelnou horou. Nejde o to, abychom ignorovali realitu, ale většinou jsou tyto myšlenky opravdu neopodstatněné. Když se nad nimi zamyslíte více a objektivně, většinou zjistíte, že nejsou na místě.

Je mnohem produktivnější být proaktivní v řízení těchto negativních myšlenek. Namísto toho, aby nás negativní myšlenky ovlivňovaly emocionálně až k bodu nerozhodnosti nebo nečinnosti, zapojme své logické uvažování. Přestaňme si říkat „nemůžu“ a zeptejme se sami sebe „Jak mohu?“.

Zeptejme se „Jaký je nejlepší způsob, jak …“ místo „Neměli bychom.“

Změňme „Co když nefunguje?“ na „Představte si, jaké to bude.“

A čím konkrétnější ve svém přemýšlení budeme, tím lépe. „Co je osm nejlepších způsobů, jak získat financování pro svůj projekt?“ Nebo „Kterých pět lidí by mi s tímto nejlépe pomohlo?“ Naučme svůj mozek, aby nám pomohl lépe rozvádět myšlenky, představivost a zaměření. „Co je 35 způsobů, jak můj život bude lépe, když to udělám?“ Když dáte mozek k práci na pozitivním úkolu, je tu malý prostor pro negativní myšlení.

A tak se strach mění na palivo.

Vyjděme z komfortní zóny

Mnoho z nás se automaticky a lidské podstaty bytí snaží být v pohodlí. Změny v tomto komfortním stavu mohou vyvolat skutečný strach. Kdesi v hloubi se můžeme obávat, co se stane vystoupením z komfortní zóny a puštěním se do uskutečňování svého cíle. Můžeme riskovat náš stálý příjem nebo životní styl. Pokud dovolíme, aby se naše zóna pohodlí stala vězením, musíme si uvědomit, že pracuje proti nám, ne pro nás.

A jak z té zóny ven?

Přemýšlejme o chvílích, kdy jsme využili šanci a byli jsme úspěšní. Pamatujete si ještě, jak chutná nějaké dílčí vítězství? Nezapomeňme, že riskování se nemusí nutně rovnat tomu, že jsme bezohlední. Přeměna strachu na vzrušení a očekávání je dalším způsobem, jak ho použít jako palivo k úspěchu.

Jedním z nejlepších způsobů, jak používat strach jako palivo, je čelit mu. Není to trapné, že se bojíme změny a užíváme si komfortní zóny.

Pokud si však nepřiznáme jeho přítomnost, strach nás bude stále držet zpátky, aniž bychom o tom věděli. Obraťme své negativní obavy v pozitivní, trénujme logické objektivní uvažování.

Trénink vycházení z komfortní zóny nás obecně dostává na vyšší úroveň. Trénujme tak ve všech ohledech. Každý z nás ví, kde je jeho strach a slabina, s nímž musí pracovat.

Nechte se více inspirovat k osobnímu růstu v tištěném magazínu Business Leaders. Nebo jaká je Vaše výmluva?

© Eva Roudnická