Jak být ještě úspěšnějším ve svém oboru: 5 zkušeností Warrena Buffetta

4. námět: „Važ poměr zisku a risku.“

Podle Buffetta mnoho byznysmenů nedosahuje úspěchu jen proto, že pokračují v činnostech, které nemají budoucnost. Jinými slovy: Neberou v potaz nejlepší i nejhorší možné scénáře a nerozhodují se co nejdříve a rozumně.

Ostatně tuto radu dal i synovi Howiemu, když se v roce 1995 ocitl v právních problémech s cenovou politikou své firmy. Howie uznal, že potenciální budoucí zisk z firmy neodpovídá riziku spojenému s pokračováním, a tak tento byznys druhý den opustil.

„Dokážu si představit, jak člověka bolí, když se ohlédne za investicemi, časem a energií, jež do projektu vložil, ale pořád je třeba zachovat si chladný rozum a uvědomit si, že to, že se o něco pokoušíme, ještě neznamená, že nám to musí vyjít. Vážení rizik pomáhá vidět to, s čím se pereme, trochu jasněji a vede nás to k chytrým rozhodnutím. Tedy bez emocí. Emoce do byznysu prostě nepatří,“ říká Buffett a dodává, že „ani já se netrápím třímetrovými překážkami. Raději se ohlížím po metrových – takových, které mohu snáze překročit.“

5. námět: „Reinvestuj výdělek.“

Buffett říká, že jednou z největších hloupostí jsou plné hrnce našetřených peněz, které neplní žádný cíl ani užitek. „Pochopil jsem to už na střední škole, když jsme si s kamarádem koupili hrací automat. Celé dny na nás planě čekal, než jsme přišli ze školy. Takže většinu dne byl bez užitku. Přenesli jsme ho do pánského holičství, kde na něm hráli čekající zákazníci. S penězi, které tento automat vydělával, jsme chodili do obchodu a postupně kupovali další automaty. Nakonec jsme jich měli osm v různých obchodech po městě,“ vzpomíná Buffett.

Teprve pak přestali nakupovat další automaty, ale s vydělanými penězi chtěli nakládat každý jinak. Warrena tedy napadlo „odkoupit podnik“ od svého kamaráda. Dal mu zkrátka několik jednoměsíčních zisků na hromádku a oslnil ho jejich množstvím, ale s tím, že se kamarád zřekne všech dalších výnosů. Následně Buffett všechny výnosy, které už měl pouze pro sebe, investoval zčásti do akcií a zčásti do jiných byznysových pokusů. V 26 letech měl nahromaděno 74 000 dolarů, což přepočteno na dnešní peníze dělá 1,5 milionu dolarů!

„Od té doby k nadbytečným penězům, které nepotřebuji pro svou životní potřebu, přistupuji tak trochu jako k výherním losům. Jakmile je dostanu, snažím se je investovat dál, jako by z každého mohl být výherní jackpot. Neschovávám si výherní losy v kredenci, protože každý den ztrácejí na hodnotě – každý den je totiž losování,“ usmívá se.

K dnešnímu dni Warren Buffett ovládá investiční majetek v hodnotě 84,6 miliardy dolarů. Za poslední měřený den (čtvrtek) si polepšil o 163 milionů dolarů. To je jeho současnost. Ale i on nějak začal. Tak jako Vy.

Chcete se učit od úspěšných? Využijte magazín Business Leaders, který Vám vybírá to nejinspirativnější od lidí, kteří jednou také byli na Vašem místě.

Bydlíte-li v Česku, zaslání magazínu snadno vyřídíte zde.

Bydlíte-li na Slovensku, vstupte sem.

Bydlíte-li kdekoli jinde na světě nebo uprostřednostňujete okamžité čtení na tabletu nebo chytrém telefonu, elektronickou verzi si stáhnete zde.

© Petr Casanova