8 a půl návyku průměrného milionáře

Znáte The Secret (Tajemství) Zákon přitažlivosti? Pokud ano, jistě si vybavujete: Co máš v mysli, to můžeš mít i v rukou. A o jedné takové věci se dnes budeme bavit – o bohatství.

Právě to spojuje všechny „milionáře“, úspěšné lidi. Ne bohatství na kontě, to je až důsledek, ale v první řadě bohatství mysli. Schopnost přemýšlet jinak než druzí.

Když tvoříme tištěný magazín Business Leaders, potkáváme inspirativní osobnosti, které nás nechávají nahlížet pod pokličku svého úspěchu. Vyprávějí nejen příběh svého byznysu, ale i svůj vlastní – mluví o své proměně a svých zkušenostech. A dokážou poradit.

Následující osm a půl návyku je pro ně samozřejmých. Možná i pro Vás. To by bylo moc dobře. Jaké návyky to konkrétně jsou?

1. Čtou pro osobní růst

Už Bill Gates řekl: „Chcete-li se odlišit od 99 % populace, přečtěte si dnes večer knihu.“ Ano, úspěch není konec. Úspěšní lidé se nadále vzdělávají. Vědí, že život přeje změnám a úspěch těm, kteří jsou na změny připraveni, respektive je vytvářejí.

Čtení pomáhá osvojit si nové pohledy a rozhledy, osvěžit a modernizovat své myšlení, něco se naučit. Podle průzkumu Thomase Crowleyho neuvěřitelných osm z deseti dolarových milionářů, kteří se na tuto úroveň majetku vypracovali sami,  přečtou v průměru dvě knihy za měsíc.

Ale pozor, nejde o ledajaké čtení. Zatímco někdo čtením relaxuje, milionáři čtou knihy, které jim zlepšují osobní růst. Čtou biografie, metodiky, novinky ze svého oboru.

Knihy, které nejvíce pomáhají úspěšným lidem, naleznete zde.

2. Vytvářejí více toků příjmů

Silná řeka potřebuje více než jeden přítok. Jeden přítok totiž může kdykoli oslabit nebo dokonce vyschnout.

Chytrý milionář proto nespoléhá na jeden zdroj příjmu. Má více zdrojů. Tímto způsobem dokáže ustát hospodářský útlum. Jde o diverzifikace rizika i příjmů.

Neznamená to mít více prací. Chytří lidé totiž nepracují pro peníze, ale umožňují penězům, aby pracovaly pro ně. Říká se tomu také pasivní příjem. Může jít o úroky z půjček, dividendy z investic, kapitálové zisky, licenční poplatky nebo příjmy z pronájmů. Další typy zdrojů příjmů mohou spočívat v založení vedlejšího podniku, který nezahrnuje vlastní aktivní práci, jako je provozování webové stránky nebo prodej informačních produktů.

3. Uvědomují si své měsíční příjmy i výdaje

Milionáři nerozšiřují své jmění náhodou nebo štěstím. Přemýšlejí, co přichází a co každý měsíc opouští jejich bankovní účet. Udržují si vědomí o svých příjmech a výdajích. Nejde tolik o to, kolik člověk vydělá a utratí, ale aby o tom měl přehled. Proč?

Dlouhodobý přehled může ve druhé vlně eliminovat zbytečné výdaje a pomoci udržet plnou kontrolu nad finanční budoucností.

Pamatujete strýčka Skrblíka, který se denně koupal ve svých penězích? Ačkoli je to groteskní Disneyův příklad, v podstatě jde o pravidelnou kontrolu svých peněz. A proč mluvím o grotesknosti příkladu? Na to si odpovíme právě teď:

4. Nenechávají peníze na stole

Říkávali Vám doma, abyste si ty peníze od babičky uklidili a nenechávali je ležet na stole? Zčásti jde o pořádek, ale především o to umět si svých peněz vážit a starat se o ně. Finance, o které se staráme, fungují jako dobře zasetá semínka. Vzklíčí, vyrostou, rozmnoží se. Jinými slovy: Začnou pracovat pro nás.

Nechávat si peníze zašité v polštáři je nerozum. Peníze nejsou cíl, ale prostředek. Copak jste nikdy neslyšeli termín finanční prostředky? Je to prostředek, který nám slouží k dosažení cíle. Peníze nikdy nesmějí být cíl sám. Samy se jíst nedají.

5. Vyhýbají se dluhu

„Kupuji si ne to, co chci, ale co potřebuji. A co si koupím, to nepotřebuji mít dvakrát nebo dvakrát tak velké.“ To řekl Warren Buffett, nejúspěšnější investor světa.

Bohatí se vyhýbají dluhům, braným na spotřebu. Žijí (v poměru ke svému majetku) skromným životním stylem. Umějí se odměnit, ale rozhodně neplýtvají. Nehazardují se svou existencí, spotřebitelský úvěr u nich opravdu nenajdete.

Dluhy ujídají z mísy, říká staré rčení. Bohatí ho však doplňují: Ne všechny dluhy. Pouze dluhy, zaměřené na spotřebu. Pokud si už bohatí půjčí, tak na investice. Ostatně i pátý nejbohatší Čech Daniel Křetínský říká: „Takový dluh je relativní veličina.“ Když totiž půjčené peníze dobře zainvestujete, mohou se Vám mnohonásobně vrátit. Což spotřebované peníze nikdy nedokážou.

6. Stanovují si denní cíle

Když jsme vytvářili naše motivační diáře, vycházeli jsme přesně z konceptu úspěšných lidí. Ať už vytvářejí finanční projekce, plánují týdenní úkoly nebo hledají způsoby, jak získat více příjmů, jsou známí přesným nastavováním svých denních a týdenních cílů. To jim pomáhá udržet soustředěnost a kontrolovatelně a systematicky rozvíjet svůj byznys a život. V každém okamžiku vědí, kde se nacházejí, zda oproti předpokladům blíž, nebo dál.

A jak dobře vědí majitelé našich diářů, při stanovování denních cílů je důležitá prioritizace. To znamená umět rozlišit důležitého od naléhavého a nejdůležitější věc udělat jako první.

7. Nepůsobí bohatě

Thomas Stanley, autor filmu Přestaňte žít jako zbohatlík a začněte žít jako skutečný milionář říká: „Výroba nejdražších automobilů, celých 86 procent, je poháněna ne-milionáři. Největší odběr drahých aut mají na svědomí lidé, kteří jen chtějí dávat na odiv své bohatství, které ve skutečnosti až tak vysoké není.“

Výzkumní pracovníci společnosti Experian Automotive zjistili, že „61 procent lidí, kteří ročně vydělávají 250 000 dolarů a více, vůbec nekupuje luxusní značky aut. Kupují si běžné vozy značek Toyota, Honda a Ford jako řadoví lidé.“

Důvod? Jednak nepotřebují vynikat. Nebohatnou kvůli druhým. A jednak nejsou ochotni utrácet peníze za prémiové vozidlo, jehož cena během prvních čtyř let poklesne v průměru až o 70 procent. Raději investují do položek, které zvyšují svou hodnotu. A někdy, pravda, to jsou i hyperluxusní (sběratelská) auta.

8. Jsou trpěliví

Kdykoli čtete v magazínu Business Leaders příběhy o bohatých lidech, téměř nikdy to nedokázali přes noc. Nespěchají, protože je to jejich celoživotní režim. Lidé, kteří zbohatli vlastním přičiněním, žijí podle motta, že trpělivost je ctnost. Uvědomují si výši svého příjmu, moudře investují a soustředí se na to žít ze svých prostředků místo „rychlohry na bohaté“.

Podívejme na Stevea Jobse, Billa Gatese, Jeffa Bezose, Marka Zuckerberga a kohokoli dalšího. Dosáhnout úspěchu jim trvalo dlouho, nepřišel s jejich prvním krokem. Mnohé aktivity se jim znovu a znovu nezdařily. Zuckerberg dokonce musel na kobereček do Kongresu. Ano, ani on není dokonalý a bezchybný. Učí se. Jako my všichni. Co však mají tito jmenovaní lidé společné – museli být trpěliví, aby se stali úspěšnými.

Často je třeba projít neplodnými obdobími, než dosáhneme oázy úspěchu. Alespoň nás to učí vytvářet plán opatření, aby se to nestalo znovu. Naproti tomu většina neúspěšných podnikatelů tyto záseky svádí na „smůlu“. Ve skutečnosti se jen neumějí přizpůsobit nové situaci.

8 a ½. Potřebují přátele

Každý potřebuje mít opravdové přátele, nejen ty, kteří si na ně začnou hrát v dobách úspěchu. (A někdy není snadné takové lidi rozlišit).

I úspěšný podnikatel potřebuje dobré duše, které jsou nablízku, rozumějí tomu, co dělá, a podporují jeho kroky.

Nenechme se rozhodit „přáteli“, kteří nás budou napomínat za to, že jsme už dvakrát nebyli na jejich večírku. Přemýšlejme, kým se obklopujeme a proč je daný člověk při nás.

Chcete si finančně polepšit? A jste ochotni tomu také něco obětovat a nečekat na úspěch, který spadne z nebe? Fajn. Tak se vydáme na cestu. Tištěný magazín Business Leaders se spoustou inspirací z řad úspěšných lidí, kteří také začali od píky, můžete získat zde.

© Eva Roudnická