7 šlápnutí do pedálů, díky nimž zvýšíme svou efektivitu a výkonnost jako Peter Sagan

Peter Sagan, často skloňované sportovní jméno nejen posledních dní. Slovenský cyklista, který je stále lepší, zvyšuje své výkony. Ano, zvyšování výkonnosti ve sportu je založeno na jiných aktivitách, než zvyšování efektivity v běžné kariéře nás, nevrcholových sportovců, ale princip zůstává podobný. Pojďme si říct, co je třeba přijmout za své, abychom se zlepšovali jako Peter Sagan.

Peter Sagan o víkendu vyhrál prestižní závod Paříž-Rubaix. Na poslední olympiádě nebodoval snad jen kvůli technickému defektu, na Tour de France byl neprávem vyloučen. Nicméně přes všechny překážky bojuje stále dále. Jakoby ho takové nezdary spíše nakopávaly a byl i díky nim stále lepší. Jeho výkonost se sezónu od sezóny zvyšuje.

To je něco, co chceme (v trochu jiném pojetí) umět my všichni. To je jedna z hlavních metod, které často opakujeme v tištěném magazínu Business Leaders, a i v tom připravovaném vydání přinášíme pár tipů od těch, co uspěli. Nechte se inspirovat.

Na co se tedy zaměřit při postupném zvyšování efektivity a výkonnosti?

1. Buďme hladoví

Zcela zásadní je opravdu chtít. Být hladový a vnitřně cítit, že něco nutně potřebujeme a chceme. Být hladový znamená, že uvnitř cítíme cosi, co nás neuspokojuje.

Je důležité mít přesnou vizi toho, čeho chceme dosáhnout a proč toho chceme dosáhnout. Dodá nám to potřebnou energii a průbojnost.

2. Mějme správný pohled na svět

Správný pohled na svět je kritickým a často chybějícím faktorem k dosažení úspěchu. Je dokonce mnohem důležitější, než technické aspekty (JAK to udělat?)

Vždycky usilujme o to přinést větší hodnotu, než abychom pouze konkurovali jiným. Nesnažme se dosáhnout něčeho podvodem. Mysleme na to, že co dáváme světu, to se Vám také vrací.

Nikdy se nepřestávejme učit. Trénujme denně svůj mozek užitečnými kvalitními informacemi.

3. Naše okolí nás formuje

Říká se, že pět lidí, které nás nejvíce a nejčastěji obklopují, těm začneme být podobní. Obklopují-li nás dravce, jsme jimi i my. Pokud jsou to pomalé želvy, budeme se plazit jako ony.

Hledejme ve svém okolí úspěšné lidi, inspirujme se jejich příběhy (čtěme Business Leaders). Uč se od nich jakýmkoli způsobem, navštěvuj jejich semináře, přednášky, nabízej jim pomoc.

Pamatujme si, že úspěšný člověk upadl tolikrát jako ten neúspěšný, jenomže pokaždé dokázal vstát a jít dále.

4. Čtěme a studujme

Četba nám pomůže vytvořit si potřebnou filosofii a psychologii. Nabírejme informace z oblasti, v níž se chceme uspět. Ať jde o sport, finance, nebo módní návrhářství. Všechny oblasti jde studovat.

Rozvíjejme svůj nejcennější nástroj – intelekt. To je velká konkurenční výhoda.

5. Není třeba zkoušet a promýšlet, je třeba začít dělat

Pokud jsme se pro něco rozhodli, pusťme se do toho. Nečekejme na dobu, kdy se to bude víc hodit. Zjistili bychom, že žádná doba nebude ideální.

Ti, kdo „se pokoušejí“, nedosahují úspěchu.

6. 80% úspěchu je založeno na psychologii

I proto mnoho sportovců spolupracuje s psychology a mentálními kouči. Psychologie bývá na cestách k úspěchu mnohdy podceňována, přitom je klíčová.

Jaké jsou Vaše zásady? Podle jakých pravidel hrajete? Co pokládáte za možné a co za nemožné? Co je pro Vás nejdůležitější při budování úspěchu? Věříte si?

Je velmi důležité znát své zásady, silné a slabé stránky a na těch slabých neustále pracovat.

7. Buďme otevření novým věcem

Noví lidé, místa, činy, vědomosti, technologie – to vše plodí v našich hlavách nové nápady a myšlenky, které nás přibližují k úspěchu.

© Eva Roudnická