Úspěšná kariéra, zdravý životní styl a pravidelný sport. Jak tato témata společně mění lidi i svět?

Když se budeme bavit o světových jménech businessu (Bill Gates, Marc Zuckerberg, Jeff Bezos), pro většinu z nich je sport a zdravý životní styl samozřejmostí. V českém prostředí vyšlo několik statistik a průzkumů o tom, že naši podnikatelé jsou na tom o poznání hůře. Také hodně pracují, ale méně se starají o svou fyzickou schránku. Co je tím správným přístupem, když budujeme byznys a není času nazbyt?

Navzdory statistikám, většina vrcholových podnikatelů, s nimiž jsme dělali rozhovory do tištěného magazínu Business Leaders, jsou sportovci tělem i duší. Proč to někteří zvládají a stíhají a jiní ne?

Sport

Nezáleží, za jaký čas uběhneme 10 km, jaký máme handicap v golfu. Nezáleží ani na tom, jak drahé máme kolo, nebo výbavu na lyže. Co je zásadní, to je pravidelnost, vytrvalost, vůle překonávat zónu pohodlí, fair play.

Kromě těchto klíčových manažerských dovedností, které sportem skvěle trénujeme, získáváme i výhodu sociální síly v rámci mezilidských vztahů (více o tom zde). Když poběžíte nejznámější český půlmaraton v Praze, potkáte ve startovních koridorech mnohé známé tváře českého byznysu. Někdy je neformální sportovní prostředí výhodou k budování obchodních vztahů.

O golfu ani nemluvě, ten je známý svým přínosem v oblasti pracovních jednání. Koneckonců množství lidí hrajících golf v České republiky posledních pět let strmě stoupá. Už to dávno není jen sport bohatých a mocných. Ale je velmi pravděpodobné, že mnoho takových na greenu potkáte.

Sport v jakékoliv podobě je zkrátka součástí úspěšného byznysmana. Jak díky svým tréninkovým účinkům v oblasti klíčových vlastností, tak v posilování společenských a obchodních vztahů.

Zdravý životní styl

Pod tímto pojmem si mnozí představí právě sport. Ten však hraje jen částečnou roli. Jde o celý přístup k životu, a ne jen na oko, ale dlouhodobě a stabilně. Zdravé stravování, čímž se staráme o své tělo. Jednorázová dávka nezdravého čas od času s vámi samozřejmě nic neudělá, ale jde zkrátka opět o tu dlouhodobost. Pravidelnost požívání alkoholu hraje v této oblasti také svou roli. Je příjemné si dát čas od času víno s partnery (jak obchodními, tak životními), skleničku whisky na pracovní večeři, pivo po sportu. Ale dennodenní přísun alkoholu zhoršuje naše pracovní výkony, bere čas, otupuje naši mysl.

Starost o své tělo, zvenku i zevnitř je mimořádně důležité a většina úspěšných lídrů si to uvědomuje. Proč? Jsou to spojité nádoby. Díky zdravému stylu si tvoří ty správné návyky k práci, ale i k životu. Je to kouzelný proces, jak člověk dokáže jen svým přístupem zformovat nejen své tělo, ale i životní přístup a styl myšlení.

Se zdravým přístupem je pak už jen kousek k uvědomění si odpovědnosti pomáhat potřebným, tedy charitativní činnosti. Bill Gates, který věnoval už desítky miliard dolarů na charitu, říká: „Peníze za určitou částkou pro mě nemají žádné využití. Jediné jejich využití je vybudování organizace, která věnuje tyto peníze chudším částem světa.“

Zdravý styl vede i k náhledu na starost o planetu v podobě ekologie. Je to jedno s druhým.

Lidé, kteří na sobě dlouhodobě pracují ve sportu, v životním stylu, i v kariéře, jsou vzory pro okolí. O mnohých těchto vzorech píšeme v tištěném magazínu Business Leaders, inspirujte se konkrétními příklady. Nezůstávejte jen u přečtení článku a souhlasného pokývání hlavou.

Pojďme využít jaro jako start nejen ve sportu. Business Leaders je tu jako Váš kouč na cestě k úspěchu.