Pracovat jako OSVČ? Skvělé! Jen buďme připravení…

Pracovat na sebe nese spoustu výhod. Zpravidla jsme i schopni vydělat si více peněz za stejný objem práce. Dnešní doba nabádá k začátkům podnikání a lidé se toho čím dál méně obávají. Přeci jen je však třeba si dávat pozor, speciálně na finance.

Tištěný magazín Business Leaders přináší témata pro zaměstnance i pro podnikatele. Z inspirativních příběhů je však jasně vidět, že vyšší šance na úspěch máme v podnikatelské sféře. A být OSVČ je jakýmsi mezistupněm od zaměstnance k podnikateli, aby byl přechod pozvolnější.

Někdo pak jako OSVČ zůstane pracovat celý život, protože mu samostatnost vyhovuje. Někdo naopak tuto fázi bleskově přeskočí a vrhne se naplno do podnikání, tedy zaměstná lidi a podniká s většími ambicemi a rizikem.

Výhody OSVČ

  1. Možnost vyššího příjmu a úspěchu – nejsme limitovaní tím, jak se náš šéf vyspal, ani mzdovými možnostmi podniku. Nespadáme do žádných tabulek, a tak si vydělat můžeme dle libosti. Zaleží na naší pracovitosti a výkonnosti. Už zkrátka můžeme vystoupit ze stínu dělat jen na svém úspěchu.
  2. Svoboda času – můžeme využít času, kdy se cítíme nejaktivnější. Můžeme si vzít volno podle potřeby. Můžeme pracovat někdy 12 hodin za den, někdy hodinu. Ale pozor, je třeba být na sebe přísný. Kdo z nás by nechtěl mít pořád dovolenou…
  3. Seberealizace – kromě finančních pout představuje zaměstnaní mnohdy i pouto vlastní seberealizace. Rádi prosazujete změny a pracujete efektivněji, ale šéf Vám to nedovoluje? Pak buďte sami svými šéfy…
  4. Nižší zdanění – jakožto OSVČ odvádíme především na povinných odvodech méně než zaměstnanci. Nižší zdanění je častým impulsem pro některé zaměstnance, proč danou činnost vykonávat jako OSVČ a nikoliv jako zaměstnanec.

Nevýhody OSVČ

  1. Vlastní účetnictví – pokud se právě tímto oborem neživíte, často může být zajištění veškerých účetních a daňových náležitostí problém.

Řešení: Nebojme se využít služeb profesionála. Pokud nemáme daně a účetnictví v malíčku, rozhodně se to vyplatí. Budeme mít i větší jistotu, že jsme vše udělali správně.

  1. Menší pomoc státu – mateřská, nemocenská, důchod… Všechny dávky, které zaměstnanec během života čerpá od státu, má OSVČ značně okleštěné. Je nezbytné spoléhat na sebe a na vlastní finanční zabezpečení.

Řešení: Ani v tomto případě se nebojme obrátit se na profesionála. Dobrý finanční poradce nám nastaví komplexní finanční plán, včetně zabezpečení ve stáří či nemoci. Tuto položku rozhodně nezanedbávejme a nepovažujme za zbytečné náklady!

  1. Některé chybějící zaměstnanecké benefity – nejde zrovna o stravenky, spíše třeba o placenou dovolenou. Jako OSVČ můžeme mít sice volno kdykoliv, ale musíme mít na mysli, že v tu dobu nic nevyděláváme a měli bychom práci i výdělky nahnat před nebo po dovolené.

Řešení: Najít sám v sobě zodpovědného šéfa a plánovat a kontrolovat a dohlížet sám na sebe.

Sečteno a podtrženo

Pokud uvažujete o tom být OSVČ, výhod je opravdu nespočet, nebojte se toho. Nastudujte si pár informací, inspirujte se příběhy podnikatelů (čtěte tištěný Business Leaders, kde toho najdete spoustu) a vzhůru ke svému podnikatelskému úspěchu. Třeba budeme brzy psát i o Vás…

© Eva Roudnická