Jediná věta, která vyjadřuje dobrého lídra

Přimotal jsem se do dopravní nehody. Spousta řidičů nevšímavě projela kolem.

Jeden však zastavil. Za ním další. Začali pomáhat zraněným. Povzbuzovat je. Zachraňovat je fyzicky i psychicky.

A mě napadlo: Kde se takoví lidé berou? Co je přimělo udělat to?

Když jsem se jich zeptal, odpověděli prostě: „Protože oni by pro mě udělali to samé.“

Možná Ti lidé dostanou medaili za to, že byli ochotni obětovat svůj čas, vlastně i sebe, aby ostatní mohli získat svůj čas, vlastně i sebe.

Koneckonců, ve firmách se dávají bonusy lidem, kteří jsou ochotni obětovat své zdraví, čas s rodinou, své koníčky, jen aby nadřízení mohli získat.

Nabídnout lidem, aby se pro nás obětovali, je to nejsnazší. Ale kde takové lidi vzít? Čím se odlišují? Jak vlastně přemýšlejí?

„Protože oni by pro mě udělali to samé.“

To vysvětlení vypovídá o silném pocitu důvěry a víře ve spolupráci. Nikdo jim to nepřikázal, oni to tak cítili. Oni věří a doufají, že se i na druhé budou moci spolehnout. Protože i oni sami se chtějí, přes všechna rizika, kterým čelíme a mnohdy je neovlivníme, cítit v bezpečí.

Jen se rozhlédněme: Na koho se opravdu můžeme spolehnout? Jaké jsou naše zkušenosti? Nebylo v našem dosavadním životě více těch, kteří se nás snažili z bezpečných pocitů vystrčit? A více těch, kteří se nám snažili vzít spokojené zaměstnání, úspěšné podnikání? Kdybychom padli, kolik z nich by u nás zastavilo a snažilo se nám pomoci?

Bezpečí je jedním z nejdůležitějších pocitů, které chceme mít. Jsme ochotni se obětovat, ale pokud můžeme věřit, že se na druhého také můžeme spolehnout. Respektive – když to obrátím – pokud se na druhého můžeme spolehnout, jsme daleko více ochotni se pro něj obětovat. A pak jsme schopni mimořádných činů.

I o tom bude blížící se konference Tajemství obchodu. O pochopení jedné ze základních podstat zejména strukturálního byznysu, kde obchodní úspěch nikdy nestojí na jedinci, ale týmu. A ještě více na lídrovi.

Proč někoho následujeme a jiného ne

Existují firmy, kde sice působíte, ale nemáte důvěru v lídry. Necítíte se bezpečně. Musíte věnovat energii navíc své vlastní ochraně před ostatními, protože Váš lídr se Vás nezastane, nepomůže. Nerozvíjíte v jeho prospěch svůj talent, své přednosti. Zvenčí to vypadá, že škodíte sobě, ale ve skutečnosti sami sebe chráníte.

Být dobrým lídrem, to je jako být dobrým rodičem. Netrestat, nebrzdit, naopak děti podporovat, dát jim co nejlepší vzdělání a motivovat je k tomu, aby samy chtěly růst a dosahovat stále víc – dokonce dostat se i výš než my sami. Totéž chtějí dobří lídři.

Představte si, že jste rodič a máte problém s dítětem. Dítě nenosí dobré známky, neví si rady. Zbavíte se ho? Vyhodíte ho? Dobrý rodič tohle neudělá. Snaží se mu pomoci, rozevřít nad ním ochranný deštník, jít těžkou cestou s ním. Totéž dělá dobrý lídr.

Právě tehdy, když máte problémy, stojí při Vás, podporuje Vás, koučuje, jako kdybyste byli jedním z jeho dětí. Dobří lídři nikdy neobětují člověka, protože by tím zabili sami sebe.

Jak se takovým stát?

Být lídrem není pozice. Být lídrem neznamená být šéf. Znám spoustu šéfů na nejvyšších pozicích, kteří rozhodně nejsou lídry. Diktují, přikazují, ale lidé je nenásledují. A pak znám spoustu zaměstnanců na nízkých pozicích, za kterými lidé jdou. Protože dávají druhým pocit bezpečí. Jsou schopni pomoci a postarat se o kohokoli, ať stojí vpravo, nebo vlevo.

Říká se jím lídři – vůdci, protože vedou. Už v pravěku takoví jedinci šli v čele, ochotni se obětovat, kdyby vyskočilo divé zvíře. „Protože oni by pro mě udělali to samé,“ říkali poranění lídři už tehdy.

Jak se takovým člověkem stát? Co mám změnit, aby za mnou lidé také šli? Napadají Vás tyto otázky. Patří ke klíčovým, na které si budeme odpovídat. Těším se na Vás. Den, který může změnit Váš život, je pátého dubna. Vstupenky do pražského Fora Karlín již od 1649 Kč lze sehnat zde.

© Petr Casanova