Jak si uvolnit hlavu od práce a užít si víkend?

Je pátek. Někdo říká „malá sobota“. Často nejoblíbenější část týdne, protože před námi je vidina dvou volných dnů, které můžeme strávit s rodinou, svými koníčky, s knihou, televizí… Každý odpočíváme jinak. Ale ať si vybereme jakoukoliv aktivitu, mnohdy se nám do hlavy vkrádají pracovní myšlenky, které nám nedají klidně spát a naší hlavě mentálně odpočívat. Jak se nezbláznit a o víkendu opravdu vypnout?

I chytré mobily nám svým způsobem přitížili. Od doby jejich plného provozu je většina produktivní populace téměř neustále online a na mailu. A pokud se neživíme manuální prací a mail je naším dennodenním chlebem, nedá nám a pípne-li nám v telefonu nový mail, aspoň se na něj podíváme. Ve chvíli, kdy jde o nějaký problém, hlava nám pracuje, a i kdybychom v tu chvíli zažívali skvělé chvilky s rodinou, klid a pohoda v hlavě je tatam.

Pokud odebíráte tištěný magazín Business Leaders, čtete články o inspiraci, efektivitě, výkonnosti. Ale i osobním rozvoji. A součástí osobního rozvoje je i odpočinek. Jen odpočatý člověk pak může v pracovní době podávat dobré výkony. Být Business Leader neznamená jen nekonečně makat, ale také efektivně odpočívat. Pauzy od práce, ať už v podobě víkendů nebo dovolených, je mnohdy těžší, než samotná práce.

Co jsou tedy 4 základní pravidla odpočinkových chvil a dní?

1. Využívejme funkcí chytrého telefonu i ve prospěch odpočinku

Je snadné říct „vypněte telefony“. Řekněme si však narovinu, že v dnešní době už jsme na telefonech závislí při mnoha činnostech. Potřebujeme mapy s aktuální dopravou, internet s informacemi o otvíracích dobách obchodů, programech v kinech. Koneckonců i ty sociální sítě a denní média. Ale můžeme vypnut příjem mailů. Ano, je to těžké, nicméně všechna naše „ale já mail potřebuji, protože…“ jsou výmluvami. Pracujme s tím jako s každou jinou závislostí. Nechápeme alkoholiky, feťáky? Pracuje aspoň po malých krůčcích na své závislosti ku prospěchu  našeho zdraví.

2. Před odchodem z práce vyřešme nepříjemné úkoly

Pátek nebo poslední den před dovolenou býváme v hloubi mysli už naladěni na volno a většinou nechceme řešit nepříjemné úkoly, byť jde třeba jen o chvilkový telefonát. Ale předpoklad nepříjemných pocitů nás vnitřně dotlačí k tomu, že necháme úkol až na pondělí. Ale neuvědomujeme si, že si tím nepříjemnost bereme sebou na celý víkend a s postupujícím víkendem bude tíha úkolu v hlavě větší a větší. Hlava si tak neodpočine.

3. Udělejme něco jen pro sebe

I volný čas může být plný povinností. Rodinná oslava se spoustou řvoucích dětí, s tchýní a zvědavými dotazy na práci. Nebo vaše děti vyžadující návštěvu kina a nejnovější kreslené pohádky (která, ruku na srdce, nám mnohdy taky nepomůže relaxovat. Partnerčiny nákupy, pomoc rodičům či babičce s vymalováním bytu. Naučme se dělat pravidelně něco jen pro sebe. I kdyby to byla chvilka sportu, kvůli které si přivstanete, než se probudí rodina, nebo jakákoliv činnost nám blízká, u níž si spolehlivě mentálně odpočineme. Pohybová aktivita obecně dává uvolňovat svalům, které se nám stahují ze stresu. Pomozme jim k uvolnění.

4. Pátek večer už je víkend, neděle večer už začíná práce

Zkusme páteční víkend už považovat za volno a neotvírejme po příchodu z práce počítač (i když to jiné dny tak děláme, abychom dodělali drobnost, na níž přes den nezbyl čas. Naopak v neděli večer už můžeme pomalu startovat mozek na nadcházející týden. Ničím složitým, spíš rekapitulací, plánováním, přípravou, a to buď práce, nebo svého osobního rozvoje. Mnozí úspěšní lidé si v neděli večer přepisují své cíle (co se podařilo, co ne, co přetrvává, co je nový cíl).

Nejen prací živ je člověk. Zdá se Vám to zvláštní, že to píšeme na tomto serveru? I odpočinek je totiž jedním ze stavebních kamenů úspěchu. A ti, kteří svůj úspěch už solidně vystavěli, se o tom nestydí mluvit. V připravovaném tištěném magazínu Business Leaders bude hned několik článků o vlivů stresu a naopak odpočinku na zdraví. Pokud chcete slyšet pár rad naživo, využijte posledních zlevněných vstupenek na konferenci Tajemství obchodu.

© Eva Roudnická