Co je v domě, není pro mě? aneb Proč nás pracovní vztahy dokážou změnit

Znáte Tarzana? Potomka anglického lorda, které tragicky přijde o své rodiče v Africe, vychová pralesní opice. Z člověka s opičími návyky se stane nejmocnější tvor džungle.

A co takhle Mauglího? Malého chlapce unese tygr, je zachráněn vlčí rodinou. I on se plně přizpůsobí svému novému prostředí a získá zvířecí, nadlidské schopnosti.

Proč o tom mluvím? Prostředí nás ovlivňuje více, než si připouštíme. Mění nás. Když v magazínu Business Leaders ukazujeme, jak rozvíjet týmové vztahy, přinášíme tím návody, aby sílil nejen tým, ale i všichni jeho členové jednotlivě.

Přesto se často ptáte: Opravdu se musíme ohlížet na pracovní vztahy? V čem konkrétně nás vlastně ovlivňují? A proč mohou zničit i náš soukromý život?

Protože je dnes volný den, pojďme si ukázat alespoň základní varianty, které bychom vždy měli mít na paměti.

1. Měníme se podle komunity

Mozek se učí sám. Je-li vystaven depresivnímu prostředí, sám propadne úzkosti. Je-li vystaven optimistickému prostředí, sám se nakazí optimismem.

Tuto základní metodiku používají i vrcholoví státníci. Donald Trump vyhlásil, že má nezvratné důkazy o tom, že chemický útok v Sýrii spáchal Asad. Vladimir Putin vyhlásil, že má nezvratné důkazy o tom, že chemický útok v Sýrii zinscenovali Britové. Oba současně odmítli své důkazy zveřejnit a oba proti sobě chřestí zbraněmi. Kdo z nich má pravdu? To je přímo odvislé od toho, v jakém mediálním prostředí se nacházíme – kým jsme více ovlivněni, tomu více věříme. Podle toho Trumpův noční útok tomahawky chápeme, nebo nechápeme.

Aniž si to připustíme, jsme-li naloženi v láku určité společnosti delší dobu, postupně vsakujeme do sebe její zvyky, její mluvu, její chování a měníme se. V pracovní sféře to vytváří problém tím, že se pak můžeme lidem mimo naši komunitu (zejména rodině, přátelům, bývalým kolegovům) odcizovat. Ostatně, znáte ten pocit, když přijedete na třídní sraz a tam Vám bývalí spolužáci, dříve tak blízcí, přijdou úplně mimo Vaše chápání – a Vy jim také? Co se za tu dobu změnilo? Ano, my i oni. Ale díky čemu? Jistě, díky novému prostředí.

Domníváte se, že nejbližší přítel ze školních let bude navždy Vaším nejbližším přítelem? Ne. Pokud nezůstanete v častém kontaktu, každý se můžete dostat do jiné komunity, a to i zcela protichůdné, a rozdíly narostou. Pouto udrží jedině minulost a vzpomínky.

2. Musíme se rychle přizpůsobit

Z toho důvodu platí, že jakmile do naší komunity přibudou noví kolegové, můžeme si s nimi zpočátku nerozumět. Zapomínáme totiž, nebo nechceme respektovat to, že jsou ještě ovlivnění původní komunitou, mluvou, návyky. Někdy ani nedokážeme specifikovat, co nám na nich vadí. Nejčastěji si ulevíme: Prostě jsou „jiní“…

Aklimatizace, podobně jako při přestupu do jiného sportovního týmu, je nezbytnou schopností. Buď nováčci přivyknou kolektivu, nebo zůstávají stranou. Nedokážou pak prodat své nejlepší schopnosti, zaostávají. V kolektivním sportu běžná věc.

Záleží pouze na charakteru daného jedince a kolektivu, jestli tuto situaci ustojí. Mnohdy se příkop nepodaří překlenout a i objektivně schopný jedinec z těchto důvodů dané prostředí opouští. Nezapadl. Nepřizpůsobil se – zní pak v odůvodnění.

3. S porozuměním hrozí i intimnější sblížení

V práci trávíme většinu svého produktivního času. Zpravidla více než s rodinou. Proto není vůbec řídké, že si v konkrétní skupině lidí, která nám přijde blízká, nacházíme kamarády, milence, partnery pro život.

V kolektivu nejenže se koncentrují lidé podobného ražení, ale jsou vzájemného působení vystaveni dlouho. Společně prožívají výhry i prohry, emocí je mnoho. Zato doma můžeme stejného pochopení dostávat málo nebo žádné. A to hlavně tehdy, kdy spolu začali žít, ale časem se odlišili, lidé z jiného oboru nebo sociální úrovně.

Sice se říká: Co je v domě, není pro mě. Ale to jen proto, že případný milostný vztah uvnitř týmu může rozložit celý tým. Partneři si mohou nadržovat (dokud si v soukromí rozumí), nebo naopak blokovat komunikaci, jeden druhému se mstít (jakmile si v soukromí rozumět přestanou). Proto je nutné si uvědomit, že každý milostný vztah změní celý tým – a nikdy nelze stoprocentně zaručit, že k dobrému.

4. Se sebevzděláváním hrozí rozevření nůžek

V magazínu Business Leaders ukazujeme, jak na sobě pracovat nejen sami, ale i v páru, respektive s celou rodinou včetně dětí. Proč je to tak důležité?

Pokud chceme stoupat zaměstnaneckou kariérou nebo posouvat své podnikání, snažíme se na sobě pracovat. Rozvíjíme se, inspirujeme se lídry, čteme osobnostně-rozvojové knihy, zlepšujeme své návyky, plánujeme svou budoucnost, kariéru. Vedle sebe však můžeme mít partnera, který tyto hodnoty nesdílí, nechápe, žádný osobní růst nepotřebuje, netoleruje naši snahu a časovou náročnost. Považuje to za sabotáž vztahu a neshody se množí.

K odlišení hodnot může dojít i ve vztahu k rodičům, přátelům. Proto v magazínu Business Leaders ukazujeme, jak komunikovat v rodině, abychom včas získali dostatek tolerance a pochopení.

Pamatujme si:

Pracovní vztahy vytvářejí omamnou spirálu. Jako bychom byli v zakletí. Potkáváme nové lidi, učíme se nové věci, opouštíme staré zvyky i známé. Stávají se z nás jiní lidé.

Jak to ale dělat, aby to neohrozilo náš dosavadní život, hlavně ten soukromý? Jak nepřijít o blízké, na kterých nám přitom velmi záleží? O tom, jak vést zdravější a otevřenější život, je toto vydání magazínu FC. O tom, jak získat podporu pro své cíle a budovat sebedůvěru pro dosahování svých cílů, je toto vydání magazínu Business Leaders.

Na Slovensko si můžete oba časopisy objednat zde.

© Eva Roudnická