4 důvody, proč bychom měli číst a 5 knih, které nastartují naše byznysové myšlení

Jaký máte vztah ke čtení knih? Uvědomujete si, že čtení knih je užitečné, koneckonců se o tom přeci na všech těch chytrých portálech často píše, že? Ale kdo z nás skutečně pravidelně čte a nemluví jen o tom v rámci svého self-marketingu? Ono se ta sečtělost často pozná…

tištěném magazínu Business Leaders se můžete dočíst hodně příběhů úspěšných osobností a u velké části z nich se dozvíte i to, jaké knihy čtou a jak se vzdělávají. Jejich společným ukazatelem je to, že četbu a vzdělávání nepodceňují, ani se nevymlouvají na nedostatek času.

Proč nečteme?

Ve školách nás nutili číst mnohdy těžkou literaturu, mnohdy zbytečnou literaturu, jen proto, že to je „klasika“. Ano, z každé přečtené knihy si něco odneseme, ale tento učitelský přístup možná nejednomu z nás vytvořil blok ke čtení.

Tento blok je potřeba zlomit. Nevymlouvat se na čas, ani na nic jiného. Respektive navyknout si na čtení jako na přirozenou součást svého sebevzdělávání. Začněme třeba postupně – novinami, časopisy, lehčí četbou, která je nám tematicky blízká a zajímavá. Dostaňme se však co nejdříve k žánru, který odpovídá tomu, co se chceme naučit.

Proč bychom měli číst?

  1. Pravidelné čtení nám zlepšuje slovní zásobu. To není klišé fráze. Pravidelným čtením opravdu získáváme do povědomí slova, která běžně nepoužíváme a díky tomu rozšiřujeme slovní zásobu. Týká se to českých a cizojazyčných knih.
  2. Ve čtení postupem času najdeme chvíle relaxu a odpočinku. A přitom aktivnějšího a efektivnějšího, než jen pouhého ležení či koukání na televizi.
  3. Čtení odborných témat blízkých naší práci, případně plánované kariéře, nám dává přehled a každá knih, byť nebude tak dobrá jako ta předešlá, nám přináší nové úhly pohledu a informace.
  4. Díky knihám získáváme obecně větší přehled a jsme informovanější. A informace v dnešní době vládnou světu (znáte obor Business Inteligence nebo Competitive Inteligence?). Ve společnosti dalších lidí působíme stále lépe, čím víc máme znalostí (samozřejmě nejen) z přečtených knih. Je to další malý kousek puzzle do našeho obrazu dobrého lídra.

Co číst?

Každý z nás si postupem času najde vlastní literární chutě. Nicméně pokud se bavíme o knihách z byznysového prostředí, které by nám pomohli budovat svou kariéru a svou profesní osobnost, bývá nejsnazší možností k dobrému výběru doporučení.

A proto i my Vám doporučíme některé základní knihy, s nimiž můžete začít:

Bojujete s časem stráveným prací? Doporučujeme Čtyřhodinový pracovní týden – Timothy Ferriss

Nestíháte a i v noci přemýšlíte, co musíte udělat? Čtěte Zen a hotovo – Leo Babauta

Pokud máte problém se soustředěností a multi-tasking ničí naší efektivitu, přečtěte si Hluboká práce – Cal Newport

Prokrastinovat umí asi každý z nás, ale pociťujete, že je to opravdu Vaše slabá stránka? Kdo ještě nečetl tuto základní literaturu, je tu Konec prokrastinace – Petr Ludwig

Pokud chcete podnikat a vyvarovat se základních chyb, přečtěte si revoluční a skvěle čtivou knihu Restart – Jason Fried David Heinemeier Hansson

Ať už si vyberete jednu z těchto knih, nebo dáte na jiná doporučení, pravidlo úspěchu zní: ČTĚME, ČTĚME A ČTĚME. Ke knihám je skvělým doplňkem tištěný magazín Business Leaders, v němž se pravidelně dočtete nejen vzdělávací informace k Vaší kariéře, ale i inspiraci, kudy a jak se vydat a co pro úspěch udělali jiní.

Nemávejme rukou nad vlastním sebevzděláním. Máváme tak rukou nad vlastní budoucností.

© Eva Roudnická