12 tipů, jak zapracovat na chronické nedochvilnosti a nestíhání

Uvědomujete si, že Vaší slabinou je nedochvilnost a time management? Anebo znáte někoho, kdo nikdy nepřijde včas?

Lidé, kteří tímto nešvarem trpí, bývají často přesvědčeni, že je to jen těžko napravitelný zlozvyk. Ale na všem jde pracovat. Chcete? Nebo si necháte svůj problém časem přerůst přes hlavu?

Správné načasování, efektivní práce s termíny, dělení času optimálně mezi práci a osobní život. To je jen kousek celého time managementu, který, ač chcete nebo ne, ovlivňuje do velké míry celý Váš život. V novém vydání tištěného magazínu Business Leaders se dočtete několik příběhů, v nichž čas a správné načasování hraje zásadní roli.

Když si postupy úspěšných lidí shrneme, objevíme dvanáct společných jmenovatelů. Máte splněno ve všech případech?

 1. Vytvořte si denní plán. Naplánujte si denní aktivity, než se rozvinou. Udělejte to ráno nebo ještě lépe večer před spaním. Plán Vám poskytne dobrý přehled o tom, jak bude den vypadat. Vaším úkolem je pak držet se plánu co nejlépe.
 2. Mějte časový limit pro každý úkol. Myslete na dokončení úlohy X do 10 hodin, úkolu Y do 15:00 a položky Z do 17:30. Tím se zabrání tomu, aby se Vaše práce táhla a kradla čas jiným aktivitám.
 3. Používejte diář. Ten je nejdůležitějším krokem ke správě Vašich každodenních činností. Dle Vašich preferencí už záleží na podobě diáře – zda papírový, či elektronický, ten v e-mailu či ten v chytrém telefonu. Diář, který je navíc motivační, jsme vyrobili i vlastní – podle toho, jak nám nejvíce vyhovuje. Nahlédněte!
 4. Mějte na paměti své termíny. Kdy potřebujete dokončit své úkoly? Označte termíny jasně v diáři, ať je máte na očích a neutíkají Vám.
 5. Naučte se říkat „Ne“. Nenabírejte si více úkolů, než můžete zvládnout.
 6. Plánujte s rezervou. Když jdete na schůzku, plánujte tam být dříve, ne přesně na čas. Když budete plánovat být přesně na čas, často se stane, že přijdete pozdě. Na schůzkách se snažte být brzy. I pro odevzdávání úkolů a projektů je lepší plánovat dřívější odevzdání, než je požadováno.
 7. Mějte hodiny viditelně umístěné před sebou. Někdy jsme svou prací tak zaujatí, že ztrácíme pojem o čase. Když před sebou stále uvidíte hodiny, budete si vědomi ubíhajícího času. U některých úkolů je možné používat i odpočítávač času.
 8. Používejte připomenutí 15 minut předem. Většina elektronických diářů má funkci upozornění. Pokud máte nějaký důležitý termín, nastavte si poplach 15 minut předem.
 9. Soustřeďte se a blokujte rozptýlení. Máte tolik úkolů, že utíkáte od jednoho k druhému? Pokud ano, zaměřte se na jeden klíčový. Zavřete všechny aplikace, které nepoužíváte. Zavřete karty prohlížeče, které Vás zbavují pozornosti. Vypněte sociální sítě, a pokud je to možné, vypněte i telefon. (Četli jste už 7 zabijáků naší pracovní produktivity podle Briana Tracyho?)
 10. Nezasekávejte se u nedůležitých detailů. Nikdy neuděláte vše so detailu přesně tak, jak byste si přáli. Buďte efektivní a mějte žebříček priorit.
 11. Delegujte. Pokud existují úkoly, které mohou být lépe vykonány jinými osobami, nebo které nejsou tak důležité, zvažte delegování. Zaměřte se na zásadní úkoly.
 12. Ponechte mezery ve svém plánování. Neplánujte vše těsně po sobě, tím si už předem koledujte o nestíhání. Mezi jednotlivými úlohami ponechte 5 až 10 minut k dobru. To vám pomůže dokončit předchozí úkol a začít s dalším. Mezi schůzkami, které nejsou na stejném místě, si nechávejte větší časové pauzy.

Chcete se přiučit, jak s nedostatkem času pracují úspěšní lídři? Do inspirací Vás ponoří 100stránkový tištěný magazín Business Leaders, který nelze sehnat v žádné trafice, zašleme ho přímo na Vaši adresu po vyplnění doručovací adresy zde.

© Eva Roudnická