Žena na mateřské: Proč by se neměla bát práce a proč by ji měl chtít získat každý správný manažer?

Stále častěji se mezi maminkami na mateřské/rodičovské dovolené nacházejí ty, které z různých důvodů mnohdy časně po porodu miminka vracejí na různě velké úvazky do pracovního procesu. Myslíte si, že jsou tyto ženy plnohodnotným pracovníkem?

Nebo naopak: jste maminka na mateřské dovolené a přemýšlíte o přivýdělku, který by se k mateřské velmi hodil, navíc byste ráda zaměstnala mozek i jinou činnosti, než starostí o potomka?

V novém tištěném magazínu Business Leaders, který můžete ve svých schránkách čekat již za pár dní, si můžete přečíst, jak se vypořádávat s různými typy odmítnutí. A mateřská dovolená, jinak naprosto krásná věc, může být jednou z možných překážek stojících v kariéře.

Z pohledu maminek

Současná situace na trhu značně usnadňuje uplatnění maminek. Dnešní zákony už maminkám neomezují výši přivýdělku, takže záleží opravdu jen na ambicích a schopnostech dané ženy. Jsou dvě základní možnosti:

1. Přivýdělek na dohodu

Žena na mateřské či rodičovské dovolené nejčastěji pracují mimo pracovní poměr, především na dohodu o provedení práce. Díky rodičovskému příspěvku neřeší, že za ně zaměstnavatel neplatí pojistné. V případě nulového danění je rozsah i výdělek omezen.

Vzhledem k nedostatku pracovních sil je dnes mnoho zaměstnavatelů připravených dohodnout se na různorodých možnostech spolupráce, což je pro maminky skvělá výchozí pozice na vyjednávání o práci.

2. Start podnikání

Dřív to byla výjimka, dnes už máme mnoho příběhů úspěšných podnikatelek, které nastartovali svou podnikatelskou éru právě v době mateřství. V době, kdy se staráte o dítě, máte mnohdy čas zaměstnat minimálně svou mysl spřádáním plánů o tom, jak realizovat své sny. Mnohé aktivní maminky si po prvotním šoku z jiného životního rytmu zvyknou a zbývá jim potenciál na jinou činnost.

Směry a obory podnikání jsou opravdu nepřeberné. Záleží na časových možnostech, které chce a může žena obětovat, na jejích schopnostech a někdy i kapitálu.

Pozor, žena nesmí podnikáním či dalším zaměstnáním konkurovat svému zaměstnavateli bez jeho písemného souhlasu.

Barbora Chuecos, generální ředitelka Mary Kay, k práci po narození dětí řekla: „Mateřství je velký dar a vždy nás změní. Dívala bych se na to jako na nějaký nový krásný začátek, jako na výzvu prozkoumat, kdo jsem, co v životě chci, co mě baví. Čím jste chtěla být jako malá? Co by Vás nejvíc bavilo? Co byste dělala, kdybyste odhodila všechny svoje strachy? Můžete si dávat takové otázky sama, nebo se vás může ptát třeba nějaká kamarádka, nebo můžete vyhledat někoho, kdo se právě této oblasti věnuje profesionálně. A pak krůček za krůčkem jít směrem ke svým snům…“

I Barboru Chuecos si můžete naživo poslechnout na konferenci Tajemství obchodu. Už máte lístky?

Z pohledu zaměstnavatele

Co si budeme povídat, práce je dnes hodně, zkušených zaměstnanců málo. Pryč jsou už názory, že matky na rodičovské dovolené mají ztlumené pracovní schopnosti.

Proč chtít nabídnout spolupráci ženě na rodičovské dovolené?

  1. Pokud má zkušenosti v daném oboru, je v dnešních podmínkách pracovní nabídky a poptávky naprosto skvělou alternativou. Mnohdy se jedná o ženy s perfektním vzděláním a zkušenostmi, které jen kvůli nedostatku času nebo aktuální sebedůvěry nedělají náročnější a dražší práci.

(Pokud je to přímo naše zaměstnankyně, můžeme jí nabídnout spolupráci na dohodu až v době rodičovské, nikoliv v době mateřské dovolené. Jakmile se jedná o práci na živnostenský list, omezení nejsou vůbec žádná.)

  1. Pokud jde o spolupráci na Dohodu o provedení práce, zaměstnavatel neplatí za ženu pojistné. Firma tedy nic neztrácí, může jen získat.
  2. Když už se žena rozhodla, že obětuje čas, který by mohla trávit s dítětem, přivýdělku, věřte, že to bude nadmíru efektivní pracant. Ne nadarmo se říká, že žena na mateřské získává nové dovednosti, jako například geniální time management.
  3. Když se ženě spolupráce zalíbí, na místě původní brigády často zůstává i po rodičovské dovolené. Hledání mezi maminkami je tedy skvělý tip na nábor nových spolupracovníků.

Jestliže si chcete přečíst více o tom, zda se vyplatí hledat zaměstnance a spolupracovníky mezi maminkami, a případně zda se jako maminka máte šanci uplatnit, přečtěte si další číslo tištěného magazínu Business Leaders, které je zaměřené na to, jak pracovat s odmítnutím.

© Eva Roudnická