Starý, mladý, těhotná… Je věk a stav kariérní omezení, nebo jen výmluva?

Říkáte si, že ve svém věku už (nebo ještě) nemáte šanci na rozjezd či restart úspěšné kariéry? Co když ideální věk není nikdy? Znamená to, že budeme pro jistotu už navždy pracovat v pro nás neuspokojivé práci?

Kdy myslíte, že je věkový ideál, v němž se pouštět do rozjezdu podnikání, nebo do zásadní kariérní změny?

Zatímco když začínáme pracovat hned po škole, většinou nemáme příliš velké požadavky, plníme úkoly nadřízených a jsme rádi za mzdu, tak ve zralejším věku máme logicky díky zkušenostem větší požadavky – aby nás práce uspokojovala, aby měla smysl, abychom měli jasně dané úkoly i benefity, atd. Je to jako ve vztazích – se zkušeností rostou požadavky na dalšího partnera (odkaz –Petře, nemáš takové nějaké téma na FC, co tvá paměť sahá?)

Pokud odebíráte tištěný magazín Business Leaders, jistě si pravidelně čtete o tom, že kariéra na věku nezávisí. V každém čísle najdete příklady vymlouvající tento mýtus. Jako ty následující…

Pokud říkáme, že ve vyšším věku už není prostor pro změnu kariéry, je to výmluva.

Muž, který stojí ze celosvětovým šílenstvím zvaným KFC, Colonel Harland Sanders, s tímto byznysem začal v 65 letech. John Pemberton uvedl na trh Coca-Colu až v 55 letech.

Ze známých českých jmen se podívejme třeba na Aleše Buksu, který bude jedním z řečníků na naší velké konference Tajemství obchodu. Místo toho, aby si tento sedmdesátník užíval stovek milionů korun, které vydělal v kosmetickém průmysu, a odpočíval ve svých sídlech na Floridě, Mallorce či Dubaji, rozjel byznys s vodou. Postavil továrnu v Ghaně, která v únoru zahájila provoz. „Ležet a nic nedělat mě nebaví.“

Pokud říkáme, že jsme příliš mladí na rozjezd vlastního byznysu, je to výmluva.

Petr Hrubý, majitel dnes již miliardové finanční skupiny, začínal svou podnikatelskou kariéru v 21 letech po pár měsících práce v lese. „Když Vás někdo odmítne s tím, že jste příliš mladý, nenechte se tím ovlivnit. Já to slyšel jen jednou, od své tety. Jen jsem se pousmál a řekl jí, že jí to ukážu. A ukázal jsem.“

Ano, jistě potkáme lidi, kteří nám úspěch nebudou přát a budou nás odrazovat, že jsme příliš staří, nebo příliš mladí.

Pokud říkáme, že jako mladá matka, případně bezdětná žena v reproduktivním věku nemáme šanci na novou vysněnou práci, protože nás v tomto pro zaměstnavatelé kritickém věku nikdo nezaměstná, je to výmluva.

Nedávno jsme psali o Alici Pavlů, která začala svou kariéru na mateřské. Ta tvrdí, že jí naopak práce během mateřství hodně pomohla a nasměrovala její pracovní kariéru do konce života.  Navíc říká: „Ochranou ženy jsou její vlastní peníze.“ I její nadřízená, generální ředitelka Mary Kay, Barbora Chuecos má velké zkušenosti s prací na vysoké pozici jako matka. Také tato zajímavá dáma Vás může inspirovat na konferenci Tajemství obchodu.

Kolik let je Vám a jaká je Vaše výmluva? V novém čísle tištěného Business Leaders čtěte, jak úspěšní v různých fázích svého života a kariéry překonávali své výmluvy i odmítání okolí. Poznáte tam částečně i svůj příběh?

© Eva Roudnická