Sport a byznys. Byznys a sport. Co mají společného? A jak podnikatelé opravdu sportují?

Pracujete na svém osobním růstu a uvědomujete si, že i péče o tělo je zásadní? Sport přece upevňuje vůli i charakter k dalším podnikatelským krokům. Zdá se Vám však, že při vší té práci nemáte dost času a energie na pravidelné sportování? Ale pokud nebudeme pečovat o své tělo, jak dlouho vydrží zápřah podnikatelského životního rytmu?

I v dalším připravovaném čísle tištěného magazínu Business Leaders píšeme o sportu jakožto o součásti nejen zdravého životního stylu, ale do jisté míry i podnikatelského úspěchu.

Úspěšní podnikatelé se často kromě svého profesního a osobního růst starají také o svou fyzickou schránku. Koneckonců jsou jen výjimky velmi úspěšných lidí, kteří trpí obezitou a nestarají se o sebe.

Čeští podnikatelé upřednostňují spíš individuální sporty, které kopírují popularitu mezi Čechy obecně. Sporty pravidelně provozované podnikateli jsou dle četnosti v tomto pořadí: 40 % cyklistika, 27 % plavání, 25 % běh, 21 % posilování, 16 % golf, 16 % tenis. To vše vychází z průzkumu společnosti Ernst&Young.

A co řekli o sportu úspěšní?

Můžeme ze sportování těžit i v byznysu?

Ano, velmi. A jak říká Barack Obama: „Všichni přece vědí, že i politika je kontaktní sport.“ Sportovci jsou odolní nejen pro sport, ale i pro byznys (či politiku).

Takže pokud budu vrcholovým sportovcem, stanu se i vrcholovým manažerem?

Ne, v míře sportování rozhodně není přímá úměra s úspěchem v podnikání. Pravidelným sportem osobně rosteme, pracujeme na svém charakteru i zdraví. Ale vrcholový sport už je úplně něco jiného. Vrcholový tenista Rafael Nadal dokonce zpochybňuje vliv vrcholového sportu na zdraví: „Věnovat se sportům je pro normální lidi dobrá věc; věnovat se sportu na profesionální úrovni není dobré pro vaše zdraví. Posouvá to vaše tělo k hranicím, na jejichž zvládání nejsou lidské bytosti za normálních okolností vybaveny.“

V čem nám tedy dává sport přidanou hodnotu do byznysu?

Jedním z nejinspirativnějších českých sportovců byl dozajista Emil Zátopek, který neměl tréninkové možnosti jako jiní atleti jeho doby, ale svou vůli a vytrvalostí dokázal zprvu neuvěřitelné. Známý motivační citát Emila Zátopka pro chvíle, kdy se Vám nedaří (například rozjet podnikání), je: „Nemůžeš? Přidej!“. Co se týče vytrvalosti a dlouhodobosti, připomeňme si Emilova slova: „Jestli chcete něco vyhrát, běžte 100 metrů. Jestli chcete něco zažít, běžte maraton.“

Kdy nás sport či podnikání baví?

Odpověděl legendární hokejista a trenér Ivan Hlinka: „Sport je dobrý, když je dramatický a když se nikdo nefláká.“ Svým způsobem to platí stejně jako pro sport i pro podnikání, nemyslíte?

Společná pravidla úspěšného podnikání i sportování

„Jestli chcete něco, co jste nikdy neměli, musíte dělat něco, co jste nikdy nedělali.“

„Když máte chuť skončit, vzpomeňte si, proč jste začali.“

„Ode dneška za rok si budete přát, abyste začali právě dnes.“

„Ještě nejsme ve svém cíli, ale jsme k němu blíž než včera.“

Pořád o rozjezdu podnikání, vyšších podnikatelských cílech, nebo o pravidelném sportování jen přemýšlíte nebo mluvíte? Objevte své další inspirace ke sportu i k podnikání v novém vydání Business Leaders, které můžete mít v tištěné nebo elektronické podobě.

© Eva Roudnická