Máte slabou vůli? 3 důvody pro nástěnku snů

Už jste slyšeli o vision boardu neboli nástěnce snů? Anebo už jste viděli u někoho v kanceláři nástěnku s obrázky a nápisy různého druhu? To není dárek od dětí, je to osvědčený nástroj, který pomáhá trénovat vůli a dosahovat cílů.

Mezi nástroji, které Vám ukazujeme v tištěném magazínu Business Leaders, Vás právě nástroje nápomocné k plnění cílů zajímají nejvíce. Mezi nimi je i vision board. Jak funguje? Je to jen mýtus, nebo skutečná cesta ke splnění cíle? Pojďme si ukázat tři důvody, proč mu úspěšní lidé tolik věří, respektive proč jim tolik pomáhá.

1. Síla volby

Vize desky nás nutí prozkoumat své touhy a zaměřit se na ty, na nichž nám opravdu záleží. Omezený prostor nás vybízí k tomu vybrat si ty největší sny a touhy.

Proces výběru věcí na vision board je jednoduchý a smysluplný. Nejprve zjistěme svá přání a pak vyberme obrázky či nadpisy, které je představují.

Chcete si koupit Porsche? Chcete zapracovat na asertivitě a naučit se říkat ne? Chcete přestat kouřit? Nebo jet na dovolenou do Reykjavíku? Pište, nalepujte, zvolte si všechny své sny a cíle.

Zpravidla jednou ročně svůj vision board upravujeme (některých cílů dosáhneme, jiné vyměníme).

2. Síla vizualizace

Bezpochyby je to vizuální aspekt snu, který skutečně pohání naše touhy a posílá velmi hlasité a jasné poselství „běž a makej pro plnění svých snů!“.

Proč je vizualizace přání tak silná? Náš mozek je neuvěřitelný stroj, který je zaměřen na to, abychom byli úspěšní při každé akci, kterou podnikáme. Náš mozek trénuje naše tělo, aby ho připravil na akci. Mozek hledá cestu, je něco jako GPS navigace.

Vizualizace je téměř stejně silná jako samotné provádění akce. Když si představujeme, že žijeme ve svém snu, náš mozek trénuje naše tělo pro tuto realitu.

3. Síla konzistence

Není žádným tajemstvím, že konzistence našich názorů a cílů je důležitá.

Ať už se snažíme naučit novou dovednost, nebo vytvořit nový zvyk, je klíčem konzistence (neměnnost přesvědčení). Například chceme přestat kouřit? Musíme to chtít i zítra a pozítří, až půjdou ostatní kolegové kouřit, atd.

Tím, že vytvoříte nástěnku svých snů a vizí a umístíte ji na místo, které vidíte každý den, vytváříte příležitost pro konzistentní vizualizaci, abyste vychovávali svou mysl a abyste se přizpůsobili realizaci svých přání. Každý den nám připomíná naše rozhodnutí a vybízí nás k činu.

Úžasná věc na vision boardu je to, že vyžaduje pouze čas a energii pro počáteční stvoření. Poté vision board pracuje na naší vůli pokaždé, když se na něj podíváme.

Dnes už se dá vytvořit i elektronicky (například pomocí Pinterestu).

Jak konkrétně pracují s vision boardy manažeři? To detailně rozebíráme v tištěném magazínu Business Leaders.

Chcete o nich nejen číst, ale ty nejúspěšnější z obchodů i osobně poznat? Máte příležitost s unikátní konferencí Tajemství obchodu. Jedenáct největších českých es v jeden den (5. dubna 2018) na jednom pódiu pouze pro Vás – se svým know-how, které je dovedlo k úžasným výsledkům. Vstupenky v omezeném počtu získáte pouze zde.

© Eva Roudnická