Když před sebou hrneme nepříjemný úkol a jen pomyšlení na něj nám ničí den… Co s tím?

Je vám podobné odsouvání některých úkolů, prokrastinace a občasná neefektivita. Jsou lidé, kteří si to uvědomují, ale je jim to jedno, protože svou mzdu dostanou tak jako tak. A pak jsou ti, kteří si tuto slabost uvědomují a chtějí na sobě pracovat, zvlášť když se jejich odměna odvíjí od výsledků. Do které skupiny patříte Vy?

V novém tištěném magazínu Business Leaders píšeme o tom, jak se vypořádávat s odmítnutím. Uvědomujete si nějaké velké odmítnutí ve Vašem životě? Odmítnutí se často bojíme už předem, a tak úkoly, kde nějaké odmítnutí hrozí, nenápadně odsouváme. A přitom jde často třeba jen o telefonát, který nám zabere sotva pár minut.

Jistě všichni známe pracovní úkoly, které nám nečiní problém a kvalitně je řešíme jak na běžícím pásu.

Ale pak jsou úkoly, které odsouváme hodinu po hodině, či dokonce den po dni. Máte někde ve svém svědomí i úkol, který odsouváte ještě mnohem déle a v hloubi duše doufáte, že se sám vyřeší, nebo se na něj zapomene?

Jak se s takovými nepříjemnými úkoly vypořádávat?

Máme tři možnosti:

  1. Můžete čekat, až úkol zmizí. Čekání to bude dlouhé. Úkol nezmizí.
  2. Můžete se s úkolem dlouho prát a odsouvat ho, ale on ten úkol bude stále strašit ve Vaší mysli. Budete nesoustředění na jiné věci, protože ve Vás bude stále hlodat ta potřeba, nervozita, že Vás čeká něco nepříjemného.
  3. „Snězte tu žábu!“ říká Brian Tracy, celosvětově známý kouč a mentor.

Co se pod tou zvláštní větou skrývá? Tracy radí, abychom svůj nejtěžší, nejnepříjemnější úkol dne vyřešili hned ráno jako první ze všeho.

„Mark Twain kdysi řekl, že pokud každý den hned ráno sníte živou žábu, můžete pak tento den prožít směle s vědomím, že nic horšího vás už nemůže potkat. Vaše „žába“ je ten největší a nejdůležitější úkol, ten, který budete s největší pravděpodobností odkládat, pokud s ním neuděláte něco teď hned. Je to také ten úkol, který může v dané chvíli nejpozitivněji ovlivnit váš život a pracovní výsledky,“ vysvětluje přirovnání k žábě Tracy.

A co když máte hned ráno na stole takové žáby dvě? Snězte nejdříve tu, která je odpornější.

Je důležité si uvědomit, že pokud musíme sníst živou žábu, nemá smysl dlouho sedět a pozorovat ji.

Ať už se bavíme o prokrastinaci, nebo o odsouvání úkolů, vyhýbaní se nepříjemným řešením, není to součást leadershipu. Jak doplňuje svou žabí teorii Brian Tracy, „schopnost soustředit se cílevědomě na nejdůležitější úkol, vykonat ho dobře a beze zbytku, je klíčem k velkému úspěchu, respektu, dobrému postavení a šťastnému životu.“

Tracy se zmiňuje i o tom, o čem pravidelně píšeme v tištěném magazínu Business Leaders. „Seberme odvahu a udělejme první krok. Vše ostatní pak vyplyne z tohoto prvního kroku. Odvahu posílíme tak, že se budeme chovat, jako bychom již odvahu měli.“

Ale nechme se inspirovat i českými osobnostmi, které se dennodenně vypořádávají s nepříjemnostmi. A už je berou jako trénink, jako výzvu. Přijďte si je poslechnout na konferenci Tajemství obchodu a udělejte tak další krok na své cestě k úspěchu.

© Eva Roudnická