Jak úspěšní odvětrávají stres

Říká se, že kdo nic dobrého neočekává, nemůže být zklamán.

Také se však říká, že kdo není připraven, může být nepříjemně překvapen.

Kde je tedy správná míra, abychom neprocházeli stresem zbytečným, nebo naopak náhlým?

Roberta Hanzla, zakladatele NEXT reality, nezastihnete bez úsměvu na rtech. Ne proto, že by problémy neočekával, ale naopak. On s nimi počítá. „Stresující faktory prostě existují. Ze současného akčního života nejdou vymazat. Je dobré je přijmout jako běžnou součást pracovního dne.“

Robert Hanzl založil NEXT Reality před 12 lety s Romanem Vlasákem.

Aleš Buksa, nejúspěšnější přímý prodejce kosmetiky v historii Česka, ale současně radí nemalovat čerta na zeď. „Pokud si představujeme jen špatný vývoj událostí, sami sebe položíme na lopatky negativním závěrem, že to stejně nepůjde zvládnout. Sami sobě tím naopak přidáváme na stresu. Je tedy dobré s problémy počítat, ale současně věřit, že všechno dobře dopadne.“

To ale podle Buksy předpokládá připravit se. „Vždycky je lepší být připravený než překvapený,“ cituje známý výrok Jaromíra Jágra. „Připravení lidé spíše věří, že jsou schopni problémy zvládnout.“

Aleš Buksa rozvinul LR Health & Beauty v Česku, na Slovensku i Ukrajině.

Ptáte se, jak se připravit? Podle Lucie Záleské, ředitelky prodeje Party Lite, je základem vyvarovat se chyb, jejichž vinou – a my to již víme – se poté zbytečně stresujeme. Typický příklad: pozdní cesta na jednání (v důsledku toho ztráta psychické rovnováhy a soustředění), dokončování úkolů na poslední chvíli (v důsledku toho strach z větší chybovosti) nebo vědomý nedostatek informací, podcenění přípravy (v důsledku toho vnitřní nejistota, nižší sebevědomí a komunikativnost).

Lucie Záleská je tou ženou, která v Česku rozjela americký Party Lite.

Je tu však ještě jedna příprava – fyzická. Dopřát si před náročným výkonem dostatek spánku nebo kvalitní jídlo. A samozřejmě pohodlí – typicky oblečení, ve kterém se dobře cítíme, parfém, který zpříjemní naše emoce, hudba, která nastaví naši mentalitu.

Do zbytečných stresů a rozmrzelosti se dostáváme i tehdy, když nemáme například vyčištěné boty nebo se necítíme dostatečně upravení. Energii přitom může zlepšit i maličkost. Telefonát s někým, kdo nám dodá odvahy, naplánování příjemné večeře s přáteli, které nás mentálně přenastaví tak, abychom svůj výkon měli nejen užuž za sebou, ale hlavně zdárně – abychom se večer cítili o to uvolněněji, a ne zamračeněji. Někdy stačí i připomenutí si nějaké základní hodnoty – vzpomínka na blízké, dětství, cokoli, co se nám v minulosti podařilo.

Hanzl, Buksa a Záleská budou samozřejmě hosty naší konference Tajemství Obchodu a odhalovat, jaké maličkosti jim krok za krokem pomohly k vybudování úspěšných firem úplně od nuly. A to i v osobním jednání.

A pokud se podíváme do zahraničí? Dovolte 5 příkladů a námětů:

Sheryl Sandberg: „Překonávám osobní stres prací.“

Provozní ředitelka Facebooku zažila stěžejní otřes při náhlé ztrátě svého manžela. Na dovolené v Mexiku mu zničehonic v 47 letech selhalo srdce. Sheryl zůstaly dvě malé děti a nemohoucnost překonat minulost. Mark Zuckerberg, zakladatel Facebooku, jí místo dovolené dal radu, aby se naopak ponořila do práce. „Opuštění domu a všeho, co mi Davida připomínalo a ničilo mě, v kombinaci s neustávajícími pracovními novinkami mi vyměnilo hlavu – zjistila jsem, že život jde dál, a rozhodla jsem se jít s ním.“

Arianna Huffington: „Pomáhá mi spánek a meditace.“

Zakladatelce nejčtenějšího blogu světa Huffington Post, která je pod dennodenním tlakem čtenářů i respondentů, o kterých píše, se osvědčily spánek a meditace, dva odvětrávače stresu, které si jsou velmi blízké. Meditace je označována dokonce jako vědomý spánek, přičemž pouhých dvacet minut meditace, třeba i uprostřed dne v práci, vydá údajně až za čtyři hodiny spánku navíc. Tolik osvěžuje a uvolňuje.

Bill Gates: „Čtení mi uvolňuje i trénuje mysl.“

Nedávno jsme jeho klíčovou myšlenku psali v článku Jak se vzdělávají úspěšníPro bývalého nejbohatšího muže světa je čtení hlavním nástrojem regenerace, tréninku pozornosti a také rozšíření si rozhledu, potažmo nadhledu.

Elon Musk: „Při stresu se ujišťuji, jestli dělám to, na čem mi opravdu záleží.“

Zakladatel Tesly, tázaný na svůj recept vůči stresu, odpověděl: „Je třeba to vnitřní napětí pochopit jako určitý tělesný signál a zamyslet se. Buď se stresujeme právem, protože nám záleží na tom, co děláme, nebo se stresujeme zbytečně, protože na tom, co hodláme udělat, z dlouhodobého hlediska nezáleží.“

Mark Cuban: „Sdílení a delegování práce i stresu jsou důležité.“

Podnikatel v technologiích, který se dnes poprvé vešel mezi 500 nejbohatších lidí na světě (je 493. s investičním majetkem 4,05 miliardy dolarů; pravidelně aktualizovaný žebříček publikujeme každé dva měsíce v magazínu Business Leaders), bere stres i jako informaci o stavu svého okolí. „Každý, kdo snižuje můj stres, se pro mě stává neocenitelným. Nikdy o tyto spolupracovníky nechci přijít,“ zdůrazňuje s tím, že se správnými kolegy je sdílená starost poloviční starostí, zatímco s nesprávnými dvojnásobnou starostí.

Zápasíte se stresem? Necháváte se jím až příliš svazovat, a potom Vám chybějí dostatečně pozitivní výsledky? Změňte to. Cestu ukazujeme jednak v magazínu Business Leaders, a jednak se můžete sami učit od nejlepších obchodníků na unikátní celodenní velkokonferenci Tajemství Obchodu – už 5. dubna v pražském Foru Karlín. Vstupenky zdarma můžete získat zde. Pokud nechcete spoléhat na štěstí, jistotu vstupenky s 50% zvýhodněním máte po omezenou dobu zde.

© Eva Roudnická, Petr Casanova