Necháte se rozptylovat a odvádět od práce? Tato 3 pravidla změní vaše zaostření

Znáte to, když máte práce nad hlavu a potřebujete se u počítače plně soustředit na tu jednu danou věc, ale vaše mysl stále ujíždí jinam?

Smršť e-mailů, atraktivita informací na sociálních sítích a internet obecně jsou těžce odolatelnou hrozbou při práci na počítači.

Jak se naučit plné efektivitě a odbourat tento „uhýbací“ zlozvyk?

Jak se do práce zahryznout opravdu hluboce a během krátké chvíle dokázat mnohem víc než za předchozích x hodin?

Když se nad tím zamyslíte, zpozorujete na sobě rozdíl mezi takzvanou HLUBOKOU a MĚLKOU prací. A o tom si teď popovídáme.

Je to jedno ze stěžejních témat každého vydání magazínu Business Leaders – ukazovat cesty vedoucí k lepším výsledkům, hlubší a efektivnější práci. Ptáte se, jak toho dosáhnout alespoň v několika rámcových bodech, pokud magazín neodebíráte?

Budiž, pak několik inspirací, jak se opravdu hluboce soustředit na práci i v roztěkaném digitálním světě. Pamatujte však, že tato pravidla potřebují nastavení, a hlavně dodržování tréninkového plánu.

1.Pracujte hluboce

To slovní spojení už tu padlo. Má jednu podmínku. Je nezbytné začít být na sebe přísný a soustředit se na jednu činnost, cíleně. Vypnout všechny rušiče, přeladit pouze na práci. Nedejte se odradit, když to zpočátku půjde jen krátce, než vás opět něco rozhodí. Uvidíte, že podle správného plánu budete svou hlubokou práci patřičně prodlužovat. (Mimochodem, využijte k tomu naše motivační diáře.)

2.Nuďte se

Divíte se, co je to za radu? Prostě vyzkoušejte si někdy nudit se. Není nic úmornějšího než strávit x hodin předvídatelným nicneděláním. Pracovní místa, kde není dostatek práce a člověk předstírá osm hodin činnost, jsou naprosto skličující. Nebo když sedíte hodiny ve vlaku a nemáte do čeho píchnout. Ano, i nuda vás může naučit práci!

3.Opusťte sociální média

Dovolte, abych vám přestavila největšího současného zloděje času. Sociální sítě v různých podobách a v různé časové náročnosti dokážou odcizovat náš pracovní i volný čas naprosto neefektivním způsobem. Zde je prostor na velkou úsporu času. Pokud s tím máte problém, chovejte se jako alkoholik, který prostě vyhází všechny své plné láhve. Vymažte si aplikace sociálních sítí z mobilu, nebuďte na svém počítači permanentně přihlášení k účtu. Naplánujte si naprosto přesně, kdy sociální sítě zkontrolujete a v jakém konkrétním rozmezí. Víc ani ťuk. I když se vám může zdát, že nejste závislí, brzy uvidíte, že i na tento krok si budete chvíli zvykat, jako při každém odnaučování se zlozvykům.

Sečteno, podtrženo: Zbavíte se mělkosti

Změna nepřijde ihned. Postupným tréninkem se však naučíte rozeznávat svou mělkou a hlubokou práci. A s jistou dávkou trpělivosti (opět v režimu zvyšování tréninkových dávek) minimalizujete mělkou, tedy neefektivní práci. Uvidíte, že ušetříte hodně času, který můžete investovat jinak. A o to úspěšným i šťastným v jedné osobě jde.

Mimochodem, pokud hledáte doplňkovou četbu k magazínu Business Leaders, k tomuto tématu doporučujeme knihu Cala Newporta – Hluboká práce. Pravidla zcela změní váš způsob práce a dostanou vaši efektivitu do jiné dimenze. Navíc je můžete nastavit nejen u sebe, ale v celém svém týmu nebo své firmě.

Já vím, že je často nepohodlné, co Vám doporučujeme. My ale nechceme, aby život byl pohodlný, nýbrž aby stál za to. Proto na sobě pracujte, trénujte, učte se. Jen mluvit o tom nestačí.

© Eva Roudnická