Jak nám běh pomáhá (nejen) v byznysu?

Napadlo Vás s krásným počasím a několika svátečními dny v tomto a příštím týdnu vrátit se k pohybu? Nebo běháte už dlouho a čas od času, třeba během zdravotní pauzy, ztrácíte motivaci k dalšímu běhání a novému začátku? Ať tak či tak, sebrat se brzy ráno nebo pozdě večer po práci a vyrazit běhat do tmy není pro nikoho úplná hračka a při oblékání do běžeckého málokdo z nás výská radostí. Pojďme si odhalit další skryté plus běhání a namotivujme se k dalším kilometrům.

O tom, že mají sportovci vynikající předpoklady být úspěšnými byznysmeny, a proč tomu tak je, už jsme v Business Leaders psali. Od té doby se nám ozvalo mnoho sportovců, známých i méně známých, se svými názory potvrzujícími tuto skutečnost.

Asi nejrozšířenějším sportem, který v posledních letech prožívá ohromný boom, je běh.

Ano, běh je jistě zdravý, pomáhá nám udržovat v kondici naši tělesnou i duševní schránku.

Ano, běžci jsou vytrvalí, mají pevnou vůli a hrají fair play. To všechno už bylo řečeno. Ale existuje ještě další výhoda.

Téma běhu jedinečným způsobem boří ledy při pracovních schůzkách a pohovorech. Běžci jsou specifická komunita. Jakmile někdo z nich, ať je to top manažer, generální ředitel nebo jakákoliv vážená osobnost, zjistí, že patříme do stejné komunity, ledy tají a vzplane zájem. Vášeň v povídání o běhu na chvíli upozadí i prvotní pracovní důvod setkání.

Jen při novinářských rozhovorech například s Janem Pirkem či Janem Mühlfeitem, tedy s významnými českými osobnostmi, bylo zpočátku vidět, že rozhovor je pro ně nutným zlem. Ve chvíli, kdy padlo téma běhu, které máme společné, oba dva pánové roztáli, najednou měli mnohem více času než slíbenou půlhodinu a konverzace plynula přímo přátelsky.

A podobně tomu je i ve firmách. Běžci mají zkrátka svůj svět. Je jedno, jestli děláte asistenta u kopírky, generálního ředitele, nebo jdete teprve na příjímací pohovor. Běžci kdykoliv přepínají z pracovního do sportovního světa, porovnávají své časy, trasy, běžeckou výbavu, závody. Když se hovor vrací zpět k byznysu, atmosféra je na zcela jiné úrovni, která nám značně usnadňuje další průběh jednání. Běh nám nezaručí kariéru a podnikatelský úspěch, ale pomůže nám.

Jak skoncovat s výmluvami

„Nemám na to čas.“

„Musím se dostat nejdříve do formy.“

„Jsem na to už moc starý.“

„Vůbec to neumím.“

„Teď nemám fyzičku.“

„Nemám s kým běhat.“

Nejčastější výmluvy. Připadá Vám některá z nich povědomá? Vstupte do VAŠÍ LIGY. Začnete se pravidelně hýbat, a ještě Vás to bude bavit. Nevěříte?

Anebo snad patříte k těm, které běhání nebere a v posilovně se nudí? Možná by Vás tedy bavil tenis, squash či badminton. Nebo něco úplně jiného. Že jste to nikdy nezkoušeli, nebo nemáte soupeře, se kterými byste si opravdu dobře zahráli? Nevadí! Pravidelný přísun pohybu, soupeřů a endorfinů zajišťuje zajímavý projekt – amatérská liga. Soutěž, ve které vždy narážíte na takové soupeře, kteří Vás nutí zlepšovat se. Jak to funguje?

1. přednost: Vyrovnaní soupeři

Představte si nervozitu, kdo je Váš nový soupeř, kterého potkáte poprvé.

Ten předzápasový adrenalin, bušící srdce.

A pak to napětí při vyrovnaných setech a nekonečná radost při vítězství, o kterém se rozhodlo až v posledních míčích.

S každým takovým zápasem se budete zlepšovat a růst. Protože tento projekt využívá metodu flow, kterou znáte z magazínu Business Leaders.

Nenarazíte na nikoho, kdo Vás výrazně převyšuje (přivádí k frustraci), ani koho výrazně převyšujete Vy (přivádí Vás k nudě). Potkáváte pouze soupeře „akorát“, kteří Vás nutí vydat ze sebe to nejlepší, a pak vyhrajete.

„Vymýšlel jsem něco, co by spojovalo hráče na stejné úrovni. Všichni si přece nejvíce užíváme ty nevyrovnanější zápasy. Miluji tu euforii po těsně vyhraném zápase,“ svěřuje se TOMÁŠ REINBERGR, fitness kouč, který při studiu vymyslel VAŠI LIGU.

Jak to vlastně vzniklo?

„Dnes miluji squash. Ale nebylo to tak vždycky. Kdysi, ještě na vysoké, jsem se přistihl, že se na kurtu nudím. Zapadl jsem do stereotypu. Asi to znáte. Hrajete se stále stejnými soupeři – tak dlouho, že už se dokonale znáte a ničím se nepřekvapíte. Předem čtete soupeřovu hru, předem běžíte tam, kam to Pepa zahraje vždycky. Pryč je zábava a vzrušení. Přesně to se stalo mně. Proto jsem založil vlastní amatérskou ligu jako takový pokus. Dneska má za sebou deset let fungování a přes dva tisíce aktivních hráčů. Díky tomu máme vyrovnané soupeře opravdu pro každého.“

2. přednost: Časová flexibilita

Je jedno, jestli jste úplný začátečník, nebo zkušený hráč. V lize se pro každého najde vhodná úroveň.

Hrají se čtyři zápasy měsíčně, vždy v rámci jednoho města. Můžete je odehrát, kdykoli se dohodnete. O víkendu či v týdnu. Ráno či večer. Pokud nemáte moc času, můžete odehrát klidně všechny čtyři v jeden večer.

„Podstatou je, aby Vás Liga začala nutit k pobytu alespoň několikrát v měsíci, což dělá dobře tělu i mysli. Navíc každý měsíc se seznámíte se čtyřmi lidmi na stejné vlně. Tak už vzniklo v lize hodně přátelství a často i něco víc…,“ dodává Tomáš.

3. přednost: Organizace online, hra offline

Rovnocenní hráči jsou rozděleni do skupin po pěti. Na začátku kalendářního měsíce obdrží kontakty na nové soupeře. „Na webu VAŠÍ LIGY jsou speciální funkce, které domlouvání zápasů se soupeři hodně usnadňují. Díky tomu se odehraje 95 procent plánovaných zápasů, což je mnohem více než u jiných amatérských lig,“ uvádí Tomáš.

Výsledek odehraného zápasu sami zadáte ve svém profilu. Na základě něj můžete postoupit už další měsíc do vyšší, či nižší úrovně. A tak pořád dokola. Znamená to, že pořád potkáváte podobně kvalitní soupeře, ať ten měsíc formu máte, nebo nemáte. A všichni Vás nutí odevzdávat maximum. Nebalit to.

Startovné ve výši 555 Kč se rychle vrací na až 50% slevách na kurty ve sportcentrech po celém městě, nemluvě o dalších slevách na služby a nákupy u partnerských firem. ze startovného se pak hradí nejen výhry pro nejlepší hráče, ale třeba také ceny pro vzorné hráče, kteří odehráli ten měsíc všechny své zápasy.

Přihlásit se můžete kdykoli, ale nezapomeňte, že hrát se začíná od nového měsíce. Od prvního.

Copak nejste zvědaví, koho byste v Lize mohli potkat?

Nebo jak rychle se dovedete přizpůsobovat novému hráči a zlepšovat se?

Co se přihlásit na čtyřhry v tenise a získat kontakty třeba pro přihlašování do týmů plážového volejbalu?

Chcete se zbavit výmluv a prokrastinace? Speciálně zaměřené vydání magazínu Business Leaders, které ukazuje způsoby i možnosti, kam až se posunout, zasíláme už koncem tohoto měsíce. Máte se nač těšit.

Pro zaslání na Slovensko je možné využít objednávkový shop zde.

Elektronické vydání magazínu, pokud raději čtete z chytrého telefonu nebo tabletu než z papíru, si můžete stáhnout zde.

© Petr Casanova

 

Běh tvoří pěkná těla, čistou mysl, dobré vztahy a předpoklady k podnikání, kvůli nimž běh a sport obecně nemůžeme opomíjet ani v Business Leaders.

© Eva Roudnická