Chci začít pracovat na volné noze aneb 5 pracovních pozic v jednom

Práce takzvaně na volné noze přitahuje stále více lidí díky svým výhodám, jako je flexibilní pracovní doba, možnost být sám sobě šéfem, trávit více drahocenného času s rodinou a mít v podstatě neomezený příjem, který je spravedlivě přímo úměrný pracovním aktivitám.

Nicméně před tím, než se odhodláme pracovat na volné noze, je nezbytné promyslet a naplánovat pár důležitých věcí. Zde je pět základních pracovních pozic, které budeme ve svém novém podnikání muset substituovat sami sobě.

1. Sám sobě šéfem

Časové sebeřízení je v práci na volné noze velice důležité. Vytrénuje naši systematičnost a vůli. Musíme si navyknout na nový režim, do něhož se budeme nutit jen my sami. A že uvolňovat sám sebe z pracovního nasazení je tak lákavé…

Nastavme sami sobě pravidla a řád. Naplánujme si množství aktivit, požadovaný měsíční příjem a na pravidelné bázi je vyhodnocujme. Minimálně z počátku této nové formy práce na sebe musíme být přísní, aby nás nově nabytá volnost nepřivedla na scestí.

Pokud pracujeme nezávisle na různých pracovních místech, máme možnost snadno se odklonit od pracovní morálky, protože neexistuje žádný manažer ani šéf, který by sledoval naše aktivity a chování. To vyžaduje sebekázeň a přísné dodržování termínů, abychom jako profesionálové na volné noze uspěli.

2. Sám sobě IT podporou

Dnes už jsou dostatečné počítačové vybavení a vysokorychlostní internet nezbytností. Je nutné mít k dispozici spolehlivé nástroje ke své práci a naučit se je obhospodařovat. Internet vytvořil ohromné množství příležitostí pro profesionály na volné noze v různých oblastech, jako je vývoj webových aplikací, telemarketing, copywriting, korektury, atd.

3. Sám sobě office manažerem

Pracoviště pro práci na volné noze musí být klidné, abychom mohli pracovat soustředěně a bez rozptylování. Také by mělo vytvářet spíše pocit pracovní oblasti než domácí atmosféru. Pokud nemáme k dispozici místnost pro svou pracovnu (což je v případě sdílení domácnosti s dalšími členy takřka nezbytné), vytvořme si alespoň nějaký pracovní kout, který nám bude připomínat pracovní místo, jež se pro nás stane symbolem práce. Pokud budeme (zvláště v počátku své nové činnosti) pracovat z pohovky při puštěné televizi, aktivity i efektivita nebudou valné kvantity ani kvality.

4. Sám sobě obchodním zástupcem

Při práci na volné noze bychom měli neustále vyhledávat nové projekty ke spolupráci. Dejme si však pozor i na to, abychom si nenabrali příliš mnoho zakázek najednou. Hlídejme své časové možnosti a dávejme si pozor na dodržování termínů (projekty odevzdávejme raději předčasně). Je skvělé, když máme hned od začátku mnoho zakázek, ale nezavírejme nadšením oči před vlastními pracovními kapacitami.

5. Sám sobě účetním

Než začneme pracovat jako freelancer, je třeba splnit několik zásadních legislativních podmínek – zařídit si živnostenské oprávnění, sociální a zdravotní pojištění. Všechny tyto náležitosti zvládneme zařídit zpravidla během jednoho pracovního dne.

Daňové přiznání a účetnictví bude od teď na nás samotných, tak s tím zodpovědně počítejme dopředu. Zjistíme, že alespoň pár z těch stovek tabulek a reportů, které jsme neustále vytvářeli v zaměstnání, jsou čas od času opravdu ku prospěchu věci.

Práce na volné noze je v současnosti velmi častou formou obživy, i proto se o ní můžete dočíst mnohé v magazínu Business Leaders. Přináší tipy, triky, zkušenosti, inovace, nápady. Nechte se inspirovat k vlastnímu úspěchu ve stále úspěšnějším časopise, který na novinovém stánku nenajdete.

© Eva Roudnická