6 nejčastějších výmluv, proč nezačínáme podnikat

Vidíme to často u lidí kolem, někdy i u sebe samotného. Jsme dlouhodobě nespokojení v práci, vadí nám tam ten systém, vedení lidí, nedostatečné odměny, nereálné možnosti k seberealizaci. Spíláme už roky, ale nezměníme to. Proč?

V tištěném magazínu Business Leaders přinášíme pravidelnou dávku inspirace v podobě příběhů lidí, kteří začali podnikat od nuly v různorodých oborech i životních a materiálních situacích. A zvládli to tak dobře, že o nich dnes píšeme. Čtěte pravidelně tyto příběhy a dostanete pod kůži mnohem větší jistotu k tomu udělat ten první krok.

Stejně jako u jiných změn či výhybek z našeho zajetého stereotypu je odhodlání samozřejmě jen první částí úspěchu, ale získat ho je někdy náročné. Jaké jsou naše nejčastější výmluvy? A jak s nimi bojovat?

1. Teď si nemohu dovolit riskovat, mám rodinu a hypotéku…

A kdy jindy než teď? O podnikání nepřemýšlejte prioritně jako o risku, ale jako o příležitosti. Podnikatelský plán je potřeba samozřejmě pečlivě promyslet a v případě závazků mít finanční plán. Období, kdy máte malé děti a hypotéku, většinou zasahuje Váš nejproduktivnější pracovní věk.

2. V našem kraji/městě je to složitější než jinde, lidé by to tady nepřijali…

Copak ve Vašem městě/kraji nejsou úspěšní podnikatelé? A podnikat můžete přece i na jiném místě, pokud to uznáte za efektivnější. Ale nejsou neúspěšná města, jen činy. Udělejte si analýzu prostředí pro konkrétní podnikatelský plán.

3. Nemám dostatečný kapitál do začátku…

Trh je plný podnikatelských půjček různého typu a velikosti. Úroky jsou navíc na stále nízké hladině. Tak to v byznysu běžně chodí, málokdo má 100 % základního kapitálu.

4. Začal bych podnikat, ale nevím, v jakém odvětví, ty nejlepší nápady jsou už zabrané…

Podnikatelský plán je základ. Pokud obdivujete přátele, kteří se do podnikání úspěšně vrhli, a chtěli byste to zkusit také, jen nevíte, v čem podnikat, je to málo. Potřebujete jasný nápad, a pak řešit podnikání. Ne chtít podnikat, a pak řešit nápad. Mimochodem, o podnikatelských nápadech a přístupu si přečtěte skvělou knihu.

5. Jako podnikatel ztrácíte jistoty a výhody sociálního systému – nemocenskou, mateřskou – navíc to komplikované řešení daní…

Pokud chcete podnikat, musíme se naučit mnohem složitější věci, než jak si zařídit podání daňového přiznání, jak řešit nemocenskou atd. Všechno je dnes jednoduše dohledatelné na internetu, navíc můžete využít rad odborníků, čemuž se nebraňte. Sociální výhody od státu jsou okem podnikatele poměrně zanedbatelnou položkou.

6. Po revoluci to podnikatelé vychytali – kdo začal podnikat, je dnes za vodou. Dnes už to tak jednoduché není…

Dnešní doba je v mnoha ohledech mnohem jednodušší. Po revoluci byli začínající podnikatelé odkázáni jen sami na sebe, neměli dnešní možnosti financování, informovanosti, dostupnosti živnostenských oprávnění, atd. Každý, kdo začínal podnikat (v jakékoliv době), musel si projít náročným začátkem (rozhodováním, rizikem, nulou na začátku). Učinit podnikatelský krok je prvním sítem v trychtýři úspěchu. Mnoho lidí zůstane jen u snů.

Jak to máte Vy nebo lidé s chutí podnikat ve Vašem okolí?

Držíme palce, ať se rozhodnete pokračovat ve své kariéře jakkoliv. Pokud máte cíl, jděte si za ním. Racionálně, ale bez výmluv.

© Eva Roudnická