5 nejčastějších chybných výroků o penězích a bohatství, kterými toxikujeme sebe i své okolí

Myslíte, že jsou peníze v našem životě zásadní? Ano, jsou. Ne nejzásadnější, ale kdo říká, že pro něj nejsou důležité, asi lže sám sobě. Finanční návyky a zlozvyky si s sebou neseme už od dětství. Ale vše se dá v naší mysli přeprogramovat. Pokud máme od malička v hlavě tatínkovu myšlenku, že bohatí lidé jsou podvodníci, a maminka zase vždy říkala, že peníze kazí charakter, zkusme se nad tyto mantry povznést.

Čtenáři tištěného magazínu Business Leaders pravidelně získávají čtivo o tom, jak čeští i světoví podnikatelé různé velikosti budují svá podnikání. A většinou mají pár věcí stejných, všimli jste si? Pojďme si říct 5 nejčastějších mýlek, které se týkají peněz a bohatství, a nechme na ně zareagovat úspěšné osobnosti.

Čím víc pracuji, tím víc mám peněz

Pozor, nevěřme tomuto výroku našich babiček. Ano, pokud pracujeme v továrně u pásu a jsme placení od hodiny, má výrok logiku a čas je přímo úměrný výdělku. Ale v práci s hodinovou mzdou zpravidla nedosahujeme velkého úspěchu či bohatství.

Bohatí lidé dosáhli svého majetku nejen samotnou tvrdou prací, ale i chytrým investováním. Při investování už je poměr mezi časem v práci a výdělkem opravdu nespočitatelný. Nicméně investice je vždy riziko a je potřeba veliká opatrnost.

Warren Buffet, nejbohatší muž světa, má dvě skvělá pravidla investování: „Pravidlo číslo jedna: nikdy neprodělej peníze. Pravidlo číslo dvě: nezapomeň na pravidlo číslo jedna.“

Peníze kazí charakter

Je to nejčastější mýlka těch méně úspěšných. Jak bylo již mnohokrát řečeno a napsáno, peníze nekazí charakter, jen ukazují, jaký ten charakter doopravdy je.

Petr Hrubý, úspěšný český podnikatel a investor, říká: „Pracuji denně od rána do večera, i když bych kvůli penězům už dávno nemusel. Ale za prvé mě to baví a za druhé nechci, aby moje děti viděly tátu, který nepracuje a jen se povaluje doma nebo cestuje.“

Dělám práci, která mě nebaví, protože je dobře placená

Peníze v práci nejsou všechno. Je vám jedno, jaké máte v práci vztahy, je vám jedno, že vaše kariéra stagnuje a vy i po letech ve firmě tvoříte stále ty stejné tabulky? Každý z nás má v sobě i jiné pracovní potřeby. Aneb jak řekla úspěšná podnikatelka Mary Kay Ash: „Jsou dvě věci, po kterých lidé touží víc než po sexu a penězích jsou to uznání a chvála.“

Pokud máte takovou práci, přemýšlejte o změně.

Nepotřebuji peníze ke štěstí

Jsou dva úhly pohledu. Na jednu stranu si uvědomme, v jaké žijeme době a jak nám hmotné statky a finanční pohoda zjednodušují život. Sobě i svým dětem můžeme dopřát skvělé zážitky, vynikající vzdělání, obejdeme se bez stresu a hádek kvůli nedostatku peněz.

Druhý pohled zažívají lidé, kteří celý život pracovali a až ve stáří a v bohatství si uvědomili, že peníze nejsou všechno a opravdu si za ně nekoupíme všechno. Jak řekl britský komik Charlie Chaplin: „S penězi to je zvláštní. Když už jich má člověk dost, tak je nepotřebuje.“

Bohatí lidé měli prostě víc štěstí, nebo jsou to podvodníci

Myslíte? Přečtěte si šest myšlenek, které sepsal T. Harv Eker, úspěšný podnikatel a autor knih.

Úspěšní lidé se stále učí.
Neúspěšní lidé si myslí, že už všechno vědí.

Úspěšný člověk věří, že si svůj život utváří sám.
Neúspěšný člověk věří, že ho životem smýkají náhoda a osud.

Úspěšní lidé se zaměřují na příležitosti.
Neúspěšní vidí překážky.

Úspěšní lidé obdivují jiné bohaté lidi.
Neúspěšní lidé je nenávidí.

Úspěšní lidé umějí předvést své silné stránky a zdůraznit svou cenu.
Neúspěšní neumějí prodat sami sebe.

Úspěšní lidé si nechávají platit podle svých výsledků.
Neúspěšní lidé se nechávají platit podle času, který prosedí v práci.

 

Pokud na sobě chcete pracovat a patřit do skupiny úspěšných a bohatých, začněte hned. A pokud chcete inspiraci, tištěný časopis Business Leaders bude vaším spolehlivým průvodcem na cestě k úspěchu, ať už bude plná jakýchkoli překážek.

© Eva Roudnická