5 mýtů o změně kariéry

Každá změna bolí. Respektive každá změna je opuštěním zóny komfortu a krokem do neznáma. Když o takovém kroku uvažujeme, vždy se v našem okolí najdou lidé, kteří nám budou dávat dobrácké rady (nebo je nahradí naše bojácnější já). Nenechme se rozhodit v cestě za svým snem.

Mnoho čtenářů magazínu Business Leaders se pohybuje na hraně přemýšlení o nové kariéře, o plnění snu, o změně práce. I z testu, který jsme před časem publikovali, je jasné, že jde o téma, které řeší mnoho z nás. Mnozí změnu dokážou učinit, jiní ne. Proč?

S jakými mentálními překážkami se setkáváme, když chceme změnu začít realizovat?

Mýtus č. 1: Nemůžu vydělávat na živobytí děláním něčeho, co opravdu miluju

Jde o přesvědčení především starších generací, že nemůžeme mít „praktickou“ kariéru a současně dělat něco, co by nás bavilo a naplňovalo. Musí to být přece jedno nebo druhé.

Tento mýtus je zakořeněn ve strachu. Strachu z toho, že musíme obětovat své štěstí, abychom si vydělávali na živobytí. Práce přece nemá být zábava.

Ale až se jednou podíváme zpět na svůj život, čeho budeme litovat víc? Že jsme nevyzkoušeli a nenaplnili své sny a představy, anebo toho, že jsme při jejich plnění sem tam trochu zakopli (a zase se zvedli)?

Mýtus č. 2: Dnes je špatná doba na hledání/změnu práce

I když média tvrdí, že míra nezaměstnanosti zůstává stabilní, že růst pracovních míst stagnuje, nebo že prožíváme pomalé oživování ekonomiky, nevěřme tomu.

Trh práce je vždy dokonalý pro aktuální změnu, kterou vnitřně cítíme jako správnou. Neohlížejme se na situaci na trhu, která je mimochodem v posledním roce na perfektní možné úrovni pro změny.

Kariérový mýtus č. 3: Změna kariéry je riskantní krok do nejistoty

Nic není riskantnější než nezměnit kariéru, pokud toužíme po změně a pokud už nás současná práce nenaplňuje a nejsme v ní šťastní. Touha totiž neodejde. Bude skrytě čekat a čas od času na nás vybafne a bude v nás zasévat čím dál více nespokojenosti.

Že nemůžeme změnu udělat kvůli závazkům, které máme? Je to jen strach, schovaný za výmluvu.

Mýtus č. 4: Vždy je dobré mít záložní plán

Záložní plány jsou určitě zodpovědné. Ale co se stane, když zůstaneme nerozhodně stát jednou nohou v původní práci a druhou nohou mimo ni? Obvykle zavíráme dveře a ustupujeme. Nakonec končíme s pocitem lítosti a otázkou „Proč jsem to neudělal?“.

Záložní plány rozptylují naši energii a rozptýlená energie se rovná difúzním výsledkům. Nebojme se zažít kombinaci plnění snu, vášně a rizika. Rozhodně tak budeme mít větší šanci na úspěch.

Mýtus č. 5: Pro každého existuje ideální práce

Viděli jste někdy perfektní dárek pro někoho, ale bylo to měsíce před jeho narozeninami? Když se pak později v pravý čas vydáte dárek vyhledat, už jej neseženete. Příležitost byla ztracena a Vy jste zklamaní, že jste dárek nezískali, když jste ho poprvé viděli.

Možná jste už v minulosti měli ideální práci, ale kvůli načasování jste to v té době neviděli. Nebo jste byli zaměřeni na něco jiného.

Každá pracovní zkušenost nám přináší spoustu užitečných zkušeností do života. Važme si jich a nebojme se udělat další krok k dalším zkušenostem. Důkazem mohou být inspirativní příběhy v Business Leaders o těch, kteří se nebáli udělat leckdy i totální změnu a uspěli.

 

© Eva Roudnická