10 věcí, které dělají úspěšní lidé jinak

Bill Gates, Oprah Winfrey, Steve Jobs. Ikony úspěchu a inspirace, že každý se může vypracovat na vrchol, stačí jen chtít a soustavně na sobě pracovat. Co z následujících bodů děláte i Vy a na čem teprve musíte zapracovat?

Jak jsme již psali v tištěném magazínu Business Leaders, všichni úspěšní lidé dělají podobné věci. Jak říká Brian Tracy: „Success leaves tracks.“ Úspěch zanechává stopu. Jde o chování a návyky, které dělají úspěšní a pokud se jimi budeme inspirovat, máme napůl vyhráno. Není třeba vymýšlet svůj nový přístup k návykům, inspirujme se osvědčenými pravidly.

Co tedy úspěšní dělají jinak? Se sebereflexí si srovnávejme následující body se svým přístupem.

1. Dosahují svých jasně stanovených cílů

Když si úspěšní lidé nastaví cíl, nic je od něj neodradí. K výsledku se zavázali na sto procent, protože věděli, že jeden rozdíl mezi úspěšnými a neúspěšnými lidmi spočívá v tom, že úspěšní lidé se zavazují k cíli a nezastaví se, dokud jej nedosáhnou.

2. Překážky je nezastaví

Překážky k úspěchu jsou normální a měly by být očekávány. Nikdy nemohou být plánovány. Obcházejme je, překračujme je, nebo je změňme, ale překonávejme je bez ohledu na to, co se děje. To je to, co úspěšní lidé dělají, a tak byste měli, pokud chcete napodobit jejich úspěch. Každá překážka nás posouvá dál a dává nám nezaplatitelnou zkušenost.

3. Přijímají zodpovědnost

Úspěšní lidé vědí, že jsou pánem svého vlastního osudu. Nikdy si nestěžují na věci, které jim zabránily v úspěchu. Nevymlouvají se na nespravedlnost. Místo toho se posouvají dopředu, protože vědí, že právě to je jediná věc, která jim udělá úspěch.

4. Pracují tvrdě

Setkali jste se někdy s někým, kdo je superúspěšný a líný? Pravdou je, že cesta k úspěchu je dlážděna tvrdou prací. Pokud chcete dosáhnout skvělých výsledků, musíte brzy probouzet, dlouho pracovat, neřešit počet odpracovaných hodin, o těch to není. Úspěch nepřichází jen k těm, kteří to chtějí. Je třeba za něj také zaplatit poplatky (čas a energii).

5. Napodobují ty, kteří je inspirují

Říká se, že pokud chceme být bohatí, musíme si promluvit s bohatými lidmi. Pokud chceme být legrační, bavme se s legračními lidmi. A chceme-li být chudí, promluvme s chudými lidmi.

Pravdou je, že lidé přirozeně napodobují chování lidí kolem sebe. Mysl je nakažlivá. Takže pokud chceme mít v životě velký úspěch, zkusme trávit svůj čas s těmi, kteří již úspěšní jsou.

Neznám nikoho úspěšného? To je v pořádku. Čtěme knihy, které napsali, čtěme Business Leaders, choďme na konference a semináře s těmito lidmi. Postoj a úspěch je nakažlivý.

6. Věří v sebe a svou vizi

Škola úspěchu není snadná, takže pokud chceme dosáhnout velkých výsledků, musíme věřit v sebe. Nejúspěšnější lidé na světě mají neochvějnou důvěru v sebe a ve své vize. Bez nich by se museli vzdát příliš snadno hned poté, co se jim prvních pár překážek dostalo do cesty.

Mottem úspěšných je to, že v životě můžeme udělat cokoliv, co chceme, jen je třeba tomu nejdříve uvěřit a pak se třeba zbláznit, abychom toho dosáhli.

7. Starají se o sebe

Kdy jste naposledy viděli úspěšnou osobu, která měla velkou nadváhu? Jistě, tito lidé existují, ale jsou výjimkou z pravidla. Nejúspěšnější lidé vědí, že potřebují energii, aby se dostali dopředu, a nejlepší způsob, jak ji mít, je správné jídlo, cvičení a správný odpočinek. Což nás přivádí k dalšímu bodu…

8. Odpočívají a dobíjejí

Tvrdá práce je požadavek na úspěch, ale nelze ji tlačit 24 hodin denně. Úspěšní lidé tvrdě pracují a pak odpojují, aby mohli obnovit svou mysl a tělo.

Pokud jsme svou práci tlačili za hranu, přemýšlejme o odpojení na dlouhý víkend nebo i více. Jakmile se vrátíme k práci, budeme efektivněji získávat požadované výsledky.

9. Neustále se učí

Úspěšní lidé věří, že učení nikdy nekončí. I bez formálního vzdělání neustále čtou a učí se od ostatních kolem sebe, z knih, časopisů nebo z konferencí nebo od jiných.

10. Dělají chyby a učí se od nich

Úspěšní lidé se nebojí riskovat. Kvůli své neochvějné důvěře v sebe a svou vizi považují jakoukoli chybu za vzdělávací příležitost.

Přemýšlejme o poslední chybě, kterou jsme udělali. Nepovedl se nám prodej? Přehodnoťme svůj prodejní hovor. Nepovedla se nám prezentace? Přečtěme si knihu o tom, jak úspěšně prezentovat, ať příště excelujeme. Pokazili jsme svůj poslední vztah? Zamysleme se nad svou chybou, poučme se a už ji neopakujme.

Nebojme se jít do rizika a nebojte se dělat chyby.

Tohle bylo 10 obecných a relativně jednoduchých věcí, které úspěšní lidé dělají. Kolik z nich již děláte? Pokud ne všechny, nebo většinu z nich, je čas upgradovat svůj přístup, co říkáte? Magazín Business Leaders Vás povede krok za krokem.

© Eva Roudnická