Jak si zajistíme podporu partnera při (rozjezdu) podnikání?

Kdo si vzpomene na první ročník First Class Academy, naší podnikatelské školy po internetu, kterou bezplatně absolvovalo jedenáct tisíc z vás, nepochybně si vybaví bezplatné video číslo 3. Týkalo se podpory v podnikání.

„K čemu je to důležité? Hlavní je, že si věříme sami, ne?“ zněly reakce.

Usmívali jsme se, protože i ti nejúspěšnější lidé znají Zátopkovo heslo: „Když chceš utíkat rychle, běž sám. Ale když chceš doběhnout daleko, vem si někoho k sobě.“

Nebýt sám. Cítit tandem. Nemít provinilé pocity, když se mi nedaří, když zanedbávám rodinu, když zkrátka rozjíždějící se firma vyžaduje více času, než okolí očekávalo.

Nevzdat to ani pak. To je klíč, který často zmiňují naši respondenti v magazínu Business Leaders.

Smím?

Rozhodnutí „začnu podnikat“, zvláště když máme závazky (děti, hypotéka, leasing), není snadné. Naopak bývá často náročné, dlouho promýšlené a je potřeba k němu najít dost odvahy, sebevědomí a… ještě něčeho. Ano, podpory našeho životního partnera nebo nejbližšího okolí.

Aby byl podnikatel úspěšný, potřebuje dávat svému projektu všechno. Soukromé vztahy pak mohou dostávat trhliny. Kromě času a energie jde o psychiku. Hlavně začátky jsou plné náročných překážek a neočekávaných nástrah a my se potřebujeme dál plně soustředit na obchodní výzvy. Nikdo z nás není výsledkem okolností, ale vlastních rozhodnutí.

Vztah ale tvoří dva. Plus děti. Kariéra jednoho se přímo týká i toho druhého. Navíc je podnikání dlouhodobou investicí, která obvykle hned nenese ovoce. Co je tedy třeba k udržení, nebo ještě lépe k prevenci před krizí vztahu? Jak nepřijít nakonec o obojí – po krachu vztahu také o byznys, pro který už nenajdeme motivaci?

Pamatujme si:

  • Kariérní změny jednoho z partnerů ovlivňují oba dva, celou domácnost, rodinu. Proto je nezbytné se před jakýmikoli změnami v kariéře domluvit s partnerem na očekávaných změnách v dopadu na domácnost – ve financích, časových i energetických možnostech. Oba by měli dojít k dohodě. Současně musejí počítat s tím, že realita se může výrazně lišit od plánu, ale hrubou představu by měli oba partneři znát a sdílet společné řešení.
  • Informace vládnou. I vztahům. Od počátku by měl podnikající partner alespoň zhruba informovat druhého o průběhu podnikání. Za prvé tím uleví sobě a bude moci s čistou hlavou řešit další pracovní úkoly, za druhé tím partnera či partnerku trochu uvede do děje a budou moci sdílet starosti i radosti společně.
  • Oba by měli dělat kompromisy. Práce i rodina jsou projekty, které nelze odkládat na druhou kolej. Jeden omezí své nároky na společný čas, druhý se bude snažit zachovat důležité společné momenty.
  • Podnikatel by měl čas od času vyjádřit své ocenění za podporu. Pozor, nejde o to, aby rodina smekala před podnikatelem, naopak. To on by měl čas od času vyjádřit vděk, zejména když dostává podporu partnera, cítícího dočasné odstrčení. Pokud přišlo partnerství dříve než podnikání, věnujme vztahu patřičnou péči a pozornost. Pokorně nezapomínejme na ty, kteří nám pomáhali s cestou nahoru, protože nikdy nevíme, kdy půjdeme dolů.

Poslední věta byla klíčová. Nezapomínejme, že ačkoli je podnikání naše individuální aktivita, úspěch je vždy společný. Podpora je stejně důležitá jako kroky podporovaného podnikatele.

Jak to řeší nejbohatší a nejvytíženější Češi? Jak například Daniel Křetínský vynahrazuje svému synovi čas, který zcela postrádá během pracovního týdne? Jak si srovnat hodnoty a poměry v rodině tak, aby zůstala na naší straně? To vše čtěte v novém vydání magazínu Business Leaders, které můžete získat pouze zde.

© Eva Roudnická