Jak přes Vánoce zapracovat na osobním rozvoji

Všichni máme vánoční svátky spojené s jinými zvyky a tradicemi. Zpravidla se však jedná o jedinou dobu v roce, kdy zvolňujeme pracovní režim a nabíráme síly na další období. A co takhle i tento klidný čas využít efektivně?

1. Odpočívejte, snažte se pracovní úkoly vyřešit před svátky, jiné nechat až po svátcích.

Připodobněme lidský organismus ke stroji. Jak připomínáme v magazínu Business Leaderskaždý sebelepší stroj potřebuje čas od času odstávku na pročištění. Restart. Takový restart někdy přichází neplánovaně, když se něco porouchá, ale i pokud všechno šlape tak, jak má, je nezbytné se jednou za čas odpojit ze systému. Vánoční doba je ideální čas. Jsme s rodinou a přáteli, vidíme a mluvíme s lidmi, na které si třeba celoročně neuděláme čas. Vnímejme to, odložme telefon a počítač. Nikdy nevíme, co bude příští rok…

Úkoly a schůzky si naplánujme na dny hned po Novém roce, ať se do pracovního koloběhu dostaneme plánovaně s předstihem a neřešíme pak neefektivní pomalý rozběh rezavého mlýnského kola pracovních povinností po několik dní či týdnů. Nebo naopak, ať se nedostaneme do stresu okamžitě po těžce nabytém odpočinku v duši.

2. Přemýšlejte, hodnoťte, plánujte, sebekoučujte.

Ať to zní jakkoliv primitivně, i na přemýšlení člověk někdy potřebuje klid a čas. S přemýšlením jsou spojené i různé závěry, plány, cíle. Sedněme si, udělejme si chvíli jen sami pro sebe a zhodnoťme si, co se nám za celý rok povedlo či nepovedlo, co plánujeme do roku dalšího. Přelom roku je o mnohých spojen i s jakousi osobní finanční závěrkou – je dobré dát si dohromady i své finance, výdaje a příjmy a osvětlit sami sobě, jak na tom finančně doopravdy jsme a kde máme jaké rezervy.

Ať budeme mít jakékoliv cíle a plány, tak pokud si je nebudeme psát a pravidelně hodnotit, bude jejich dosažení stále jen snem. Chceme dosáhnout konkrétního obratu ve své firmě, chceme se naučit větší asertivitě a říkat ne, chceme rozjet nový firemní projekt? Napišme si to. Chceme pravidelně sportovat, číst, učit se anglicky, kontrolovat své zaměstnance? Pišme si to. Pokud cítíme, že pravidelnost a vůle jsou vašimi slabinami, dokupme si ještě Sebekoučovací deník. Nebo o něj napišme Ježíškovi. Pomocí tohoto deníku budeme na denní, týdenní i měsíční bázi kontrolovat své cíle. Po pár měsících se z toho stane zvyk a my zlepšíme další svou stránku.

3. Čtěte.

Vánoční čas je všeobecně spojen s pohádkami. Je to takový zvyk, který jsme všichni přijali, i když nám nepřináší nic zajímavého a nového. Pokud máme malé děti, podívejme se s nimi na některé pohádky. Je pro ně vzácností, že jim věnujeme svůj čas a sledujeme s nimi televizi, tak věnujme tento čas jen jim. Nicméně pohádky nás obecně zcela neobohatí. Většina z nás už přišla na to, že v životě je to občas trochu jinak. Zhodnoťme svůj odpočinkový čas i vzděláváním. Ne učením jazyků, přípravou na zkoušky, ale osobním vzděláváním. Čtěme hodnotné knížky o osobním rozvoji a v klidu o nich přemýšlejme.

Pokud chcete doporučení na takový dárek pro sebe či pro někoho v okolí, můžeme Vám nabídnout následující ověřené knihy, které mají smysl:

Začněte s PROČ – Simon Sinek – nechte se inspirovat známými vůdčími osobnostmi k činům. Pokud jste četli Konec prokrastinace od Petra Ludwiga, který Simonu Sinkovi dokonce napsal českou předmluvu, pak knihu Začněte s proč zhltnete jedním dechem. Přečtěte si, jak by měl lídr vést…

Mít vše hotovo – Umění produktivity bez stresu – David Allen – pokud chcete znát účinné metody pro zvyšování osobního výkonu v práci i v životě bez stresu, je tato kniha to pravé. Allenova pravidla se stala osvědčenými principy: Jak uplatňovat pravidlo „udělej-deleguj-odlož“, Jak být spokojený i s tím co neděláme, Jak překonávat pocity zmatení, úzkosti a zahlcení, a další…

Od nuly k jedničce – Úvahy o startupech aneb jak tvořit budoucnost – Peter Thiel – Název sám napovídá. Chcete zapracovat na tom být efektivní a inovativní podnikatel? Nebo chcete znát, jak pracují ti nejúspěšnější vrcholoví manažeři? Pak si přečtěte osvědčenou knihu, kterou vřele doporučuje i Elon Musk.

Dejte sobě nebo svým blízkým dárek, který více než cenou potěší osobním rozvojem.

POZOR! Pokud chcete knihy držet do Vánoc, objednávejte nejpozději 15. prosince!

© Eva Roudnická