5 důvodů, proč pravidelný sport zlepšuje pracovní výsledky

 

Odhodláváte se k předsevzetí, že začnete pravidelně sportovat?

Kromě tradičních impulzů ve smyslu hubnutí či upevnění zdraví slouží za zvážení i další důvody, které mohou třeba pomoci vyšvihnout Vaši kariéru. Proč je přístup ke sportu zásadní pro Vás i lidi ve Vašem týmu?

Jak píšeme v magazínu Business Leaders, roli hraje nejen rozvíjení soutěživosti ve vlastní mysli, ale také:

1. Disciplína

Pravidelným sportováním se učíte ovládat svou vůli a disciplínu. Vstát každé ráno o hodinu dřív, nebo se večer po práci dohnat ještě ke sportovnímu tréninku, to chce minimálně zpočátku poměrně velkou dávku sebezapření. Pro kohokoli (i pro profesionální sportovce) by bylo snazší zůstat doma v teple, ale ta vůle opakovaně se zvednout a jít většinou odděluje úspěšné od těch, kteří maximálně podlehnou jen krátkodobé vlně předsevzetí. Disciplína je v podstatě vypěstování návyku, který Váš mozek a tělo po čase přijmou jako fakt. Stejně jako si každé ráno čistíte zuby, tak samozřejmým se pro Vás stane chodit běhat, cvičit aerobic nebo plavat v bazénu. Nejde o typ a intenzitu aktivity, ale o pravidelnost. Dodržování pravidelnosti ve sportu se přenáší i na další aktivity, při nichž vycházíte ze zóny komfortu a pracujete na sobě a svém rozvoji.

2. Vytrvalost

Vytrvalostní sporty, jako třeba zmiňovaný běh, Vás také naučí překonávat míru, kdy Vás něco přestane bavit, ale pokračujete v tom přesto, protože váš cíl je mnohem dál. V pracovním životě se Vám čas od času stane, že Vámi vytyčený cíl vám díky vlivu okolností bude připadat vzdálený a Vy budete mít chuť ho vzdát. Sportovci se nevzdávají, i když vědí, že cíle nedosáhnou hned. A makají dál a dál, jdou často přes bolest, dokud cíle nedosáhnou. Nechcete mít takového člověka ve svém týmu? To, že má někdo k něčemu dispozice a někdo ne, je jen výmluva. Jde o to zahodit výmluvy a vytrvale pracovat na tom, k čemu jste se odhodlali.

3. Inspirace

Když je v jakékoliv skupině lidí jeden, který každé ráno v šest sportuje, budou na něj ostatní pohlížet nejdříve s lehkou žárlivostí, protože sami nedokážou to, o čem vědí, že je správné. Přes pár uštěpačných poznámek (kterými si jistě prošel každý sportovec ze strany nesportujících) se ostatní postupně nechají inspirovat a začnou se snažit také sportovat. Dříve či později, ať už v jakékoliv firmě, totiž zjistíte, že mezi manažery a řediteli je mnoho sportovců. A víte, co je zásadní? Když generální manažer zjistí, že se jeden z řadových pracovníků aktivně věnuje třeba stejnému sportu jako on, automaticky u něj daný člověk získává na kreditu. Sportovci mají svůj vlastní svět, a ať je to, jak je to, řada z nich patří k těm neúspěšnějším ve svých firmách. A tím pádem jsou inspirátory pro ostatní. Vy, pokud máte svůj tým lidí, budete také velkou inspirací, kdy budete pravidelně sportovat. Sport značí úspěch a úspěch přitahuje.

4. Řešení problémů

Se sportovci se často taky velmi dobře jedná, i v případě řešení pracovních problémů. Určitě se Vám často stalo, že se vám s cizím obchodním partnerem dobře jedná, máte podobné styly návrhů a řešení, a po chvíli zjistíte, že je stejně jako vy sportovec. Tito lidé mají většinou automaticky vyvinutý smysl pro férové jednání, nastavování systému, dosahování cílů. Od šéfa/kolegy sportovce málokdy zažijete křivé jednání a kudlu v zádech. Bylo by to proti pravidlům fair play, a to sportovci nedělají. Business je business, ale se sportovci napříč různými kariérními pozicemi se dá mnohdy mluvit zcela narovinu.

5. Spokojenost

Pravidelným sportováním si kromě vůle tvoříte i jistou závislost. Ne na daném sportu jako takovém, ale na těch pocitech, které přicházejí posléze. Vyvolávají je látky zvané endorfiny, přezdívané „hormony štěstí“, které si vytváří náš mozek. Někdo sportuje raději ráno, někdo večer, dle toho přicházejí i ony pocity spokojenosti a štěstí. Časem poznáte, kdy Váš nadřízený chodí sportovat. V době po jeho sportu je ideální doba na řešení témat, do nichž se Vám nechce. Co třeba žádost o zvýšení platu? Naopak Váš sportovní trénink vám pomůže takzvaně rozběhat pracovní chmurné myšlenky a často Vám leckteré problémy po sportu přijdou mnohem menší.

Jakákoliv pravidelná aktivita, k níž se rozhodnete, je skvělým tréninkem nejen těla, ale především mysli. Ale stejně jako v pracovních bězích na dlouhé trati, tak i v těch osobních potřebujete znát cíle. Nějaké průběžné, krátkodobé, ale i ty finální. Chcete vybudovat firmu s milionovým obratem? Chcete uběhnout maraton? Tak si stanovte tréninkový/pracovní plán a pravidelně vyhodnocujte své průběžné výsledky.

Pracujte na sobě a znejte svůj cíl. Podporou ve Vaší cestě vzhůru Vám může být nové vydání magazínu Business Leaders, které se zaměřuje na novoroční předsevzetí a jejich dodržování. A nejen ta novoroční. Čtěte, jak na sobě pracují jiní, a inspirujte se.

© Eva Roudnická