Rada nad zlato: Proč je regenerace stejně důležitá jako trénink

Stává se vám někdy, že se cítíte již delší dobu úplně vyčerpaní, a zdá se vám, jako byste jeli na záložní zdroj? Lidské tělo je v lecčem podobné stroji. I když perfektně pracuje, čas od času potřebuje restart. Softwaru i hardwaru. I sportovci Gábina Koukalová nebo Tomáš Rosický mají v tomto ohledu svou zkušenost…

Business Leaders píšeme o tom, jak na sobě pracovat a jak uspět, a snažíme se Vás příběhy těch, kteří prošli stejnou cestou před Vámi, inspirovat k cestě vzhůru. Ať už jste vrcholový manažer, podnikatel, vedoucí oddělení nebo zaměstnanec, který na sobě chce pracovat, každý z Vás ale do jednoho musí občas restartovat, pokud chce uspět.

Chcete uběhnout maraton? Nemůžete denně běhat. Někdy je nutné zařadit regeneraci, nebo půjdou Vaše výkony dolů a bude Vám hrozit zranění.

Chcete vybudovat svůj podnik a mít zisk či obrat XY? Nemůžete od rána do noci pracovat. Někdy je nutné si odpočinout, nebo přestanete obnovovat energii, podávat stoprocentní výkony a Vaše efektivita bude klesat.

I pauza je totiž veledůležitou součástí pracovní efektivity. Ale přesto jen málokdo z nás umí opravdu zaklapnout notebook, vypnout telefon a chvíli jen tak být. Neonline.

Kdy jste měli poslední takové OPRAVDOVÉ volno, včetně vánočního? Možná někteří z Vás odpovědí, že naposledy v dětství.

Přitom je regenerace naprostý základ. Stejně jako potřebují velké továrenské stroje odstávku a vypnutí, tak i software na našem superchytrém mobilním telefonu potřebuje čas od času vypnout a zapnout. A i když je lidské tělo takřka dokonalý stroj a stvoření lidského života je zázrak, jednou za čas potřebuje restartovat. Souhlasíte?

Mnoho talentovaných vrcholových sportovců doplácí na nedostatečnou regeneraci. Ať psychickou, či fyzickou, obě jsou nutné. Co trápí biatlonistku Gábinu Koukalovou? S čím se roky trápil fotbalista Tomáš Rosický? Oba chtěli výkon, maximálně využít čas, který jim aktivní kariéra umožňuje. Proto si sportovci najímají psychology a kouče. Ačkoli jsou již hvězdami, uvědomují si spojitost mentální přípravy s fyzickou – a hlavně si uvědomují sílu odpočinku.

Mnoho lidí zjistí na vrcholu své kariéry, že jeli na dvě stě procent a už dávno potřebovali pauzu. Zjistí to mnohdy pozdě. Kdy přišel Jan Mühlfeit, tehdejší šéf evropského Microsoftu a spolupracovník Billa Gatese, na to, že potřebuje restart? V psychiatrické léčebně. Dnes o této problematice přednáší a šíří osvětu.

Proč o regeneraci píšeme v magazínu Business Leaders? Protože základem našeho pracovního života, úspěchu, naší kariéry, plnění našich plánů a cílů, je zdraví. A to nemáme dáno, o to musíme pečovat. Nejde jen o sport a zdravou stravu. Jde o jiný způsob myšlení. Odpočinek totiž nezpomaluje naši cestu k cíli, odpočinek ji zefektivňuje, tedy zrychluje.

Rada nad zlato zní: Jednou za čas odpočiňme, regenerujme, vypněme a zapněme vlastní „software“. Budeme výkonnější.

Více o zkušenostech úspěšných v magazínu, o němž se více dozvíte ZDE

© Eva Roudnická