Dům s autovýtahem v Praze: Měj svůj vůz na očích přímo z bytu

Přiznám se, že normálně mě developerské projekty nechávají klidným, protože mi připadají jeden jako druhý. Tohle je ale unikát i na evropské poměry, nejen na české.

Když se v magazínu Business Leaders zabývám mimo jiné zajímavými inspiracemi a chytrými českými hlavami, fascinuje mě přidaná hodnota – schopnost průměrný, ba nadbytečný produkt přetvořit v něco mimořádného. Loftové byty k tomu samozřejmě vybízejí.

Loftem se nazývá byt, který vznikl přestavbou nevyužitých průmyslových prostor. Toto je pohled do bývalé továrny na letecké přístroje v pražských Modřanech. Už to samozřejmě předpokládá naddimenzovanou konstrukci s vysokou nosností a pevností. A tudíž příležitost pro tuto perlu:

Přímo středem budovy stoupá autovýtah. Majitelé výjimečných vozů tak mohou svůj poklad parkovat přímo ve svém patře u bytu, který s výtahem sousedí, a vidět na auto přímo z obývacího pokoje. Podobných řešení parkování je v celém světě minimum, v Evropě jde o unikát.

Další výhodou bývalých továren jsou vysoké stropy (až 4,5 metru). Podívejte, jak to působí v obývacím pokoji:

Anebo v ložnici, kde se k vysokým stropům přidává kombinace s velkými, prosklenými plochami, a tudíž výhled.

Mimochodem, všimli jste si aut, viditelných od kuchyňského ostrůvku? Ano, jako byste byli u rodinného domu. Jenže tady jste vysoko nad Prahou. Budova má čtrnáct pater.

Výstřednost je pravidlem tohoto projektu. Pominu, že ve společném zázemí budou sauny, místnosti pro masáže nebo fitness, ale zajímavostí je tohle:

Říkají tomu společný bazén. Když sklo a výhledy, tady se člověk promění v rybu v akváriu, i když to je trochu větší – na dálku bude měřit asi osmnáct metrů.

Jo, a pro novoroční ohňostroj nebo společné grilování se plánuje posezení nikoli v zahradě, ale na střeše, kterou sdílí všichni obyvatelé domu:

Komplexně zajímavé řešení, které vybočuje z průměru.

Jaké další nápady českých hlav nás také zaujaly? Více v tištěném magazínu Business Leaderskterý nelze koupit na stáncích, objednat pouze zde.

© Petr Casanova