Vysoká škola, nebo hned kariéra? Mladá franšízantka, pro kterou dnes pracují i rodiče

Je zvláštní, když v pětadvaceti letech přijdete na sraz bývalých spolužáků z gymnázia, někdo ještě studuje, někdo ještě bydlí u rodičů, někdo ještě nemá práci… a Vy už sedm let úspěšně podnikáte. Přesně tohle zažila HELENA VEJDĚLKOVÁ, která přes své mládí patří k nejúspěšnějším franšízantkám projektu Partners market.

„Do finančního poradenství jsem nastoupila hned po maturitě. Následovala jsem otce, který v Partners působil už několik měsíců a mě jeho práce ohromně zajímala. Jak přišel domů, pořád jsem se ho vyptávala, takže jsem podrobně znala kariérní plán i některé tátovy kolegy, věděla jsem, co je analýza a jak důležité je doporučení klienta.“

Je kuriózní, že uběhlo sotva pět let a třiadvacetiletá Helena naopak svého tatínka přivedla do svého projektu – který si on rozjet netroufal.

Přemýšlíte také o vlastní kariéře? Návody v magazínu Business Leaders

Nevyzpytatelný osud

Ještě na střední škole se zdálo, že bude lékařkou. Po maturitě se ale rozhodla pro finančnický směr. Nastoupila na Vysokou školu ekonomickou. I z té však brzy sešlo. Právě kvůli práci.

„Mladí občas nad odchodem z vysoké školy váhají, já jsem ale toho kroku nikdy nelitovala. Jednak jsem o nic nepřišla – školu si mohu dodělat kdykoli a mám to i v plánu, ale necítím ještě ten správný čas. A pak jsem hodně získala – obrovský pracovní náskok proti vrstevníkům. A navíc, čím více zkušeností mám v oblasti financí, říkám si, že bych měla získat vzdělání i v jiném oboru, a to kvůli obecnému rozhledu i mentálnímu odpočinku. Ráda bych studovala přírodní vědy – matematiku, fyziku, chemii, biologii…“

Škola ne, podnikání ano – umíte si představit, že by Vás v tom rodiče podpořili? Ba dokonce že by nebyli proti, kdybyste se rozhodli troufnout si na něco, k čemu se neodváží ani oni sami?

„Mým štěstím je, že naše rodina má podnikatelskou krev. Moji rodiče rozhodně nepatří mezi starostlivé a bojácné. Vědí, co podnikání obnáší. A kdyby věděli, že se ženu do nesmyslu, upozornili by mě. Oni si však dokázali spočítat, že zkušenosti nabyté v síti dokážu zúročit v Marketu.“

Jak uspět v síti

Heleně bylo osmnáct let, když tatínka požádala, aby ji vzal do Partners s sebou na pohovor. „Ihned jsem cítila největší překážku – velmi omezený osobní potenciál. Byl to tradiční problém studentů. Neměli žádnou klientelu, mezi přáteli a vůbec vrstevníky chyběli potenciální klienti. Na jednu stranu jsem tedy potřebovala starší klienty, kteří by mě mohli doporučit dále, a na druhou stranu jsem se bála, že kvůli nízkému věku v jejich očích nebudu důvěryhodná,“ krčí rameny Helena. „Ale to byla planá obava. Lidé, kterým pomáháte řešit finance, nehodnotí Vaše mládí, ale kvalitu odvedené práce.“

Helena Vejdělková překvapila spolužáky na srazu bývalých gymnazistů. I bez vysoké školy úspěšně řídí vlastní pobočku Partners marketu.

V Partners si našla i životního partnera, se kterým se po čtyřech a půl letech rozhodla založit franšízu Partners marketu. Právě manžela označuje za klíč k úspěchu. Nejen jako konkrétní osobu, ale vůbec fakt, že její životní partner zná její práci do důsledků. „Je obrovské plus, že manžel ví, co moje práce obnáší. Je tolerantní k její časové náročnosti.“ A podílel se tedy na tom, proč Helena Vejdělková mohla vrhnout veškerou energii právě do rozvíjení své sítě obchodních partnerů.

„Po čtyřech a půl letech v síti jsem měla to, co dvaadvacetiletá holka jen tak nemá: sebedůvěru, nezávislost, slušnou obživu, spoustu kontaktů i rozhled v oboru.“ A odvahu zvednout laťku o něco výš.

Jak zvládnout přechod k franšíze

„V rámci Partners mě bavila především práce s klienty – více než budování strukturálního byznysu. A jakmile jsem pochopila, že Partners market je zaměřen proklientsky, bylo mi jasné, že ve franšíze spíše naplním slib dlouhodobé spolupráce s partnerem než v síti, kde na to není tolik času.“

Jako bychom se v čase vrátili do období po maturitě. Tehdy také ustoupila z vysokoškolského studia, aby se mohla KONCENTROVAT na práci. A franšíza pro Helenu Vejdělkovou znamenala KONCENTRACI na klienta. Nejen na ostatní lidi v síti a jejich výsledky. A tak si v Hradci Králové otevřela svůj Partners market.

Ale ne sama.

Jaký nejtěžší okamžik kariéry musela překonat?

Jak odděluje práci a soukromí s manželem?

Jak funguje vztah nadřízená-podřízení s rodiči?

Otočte, prosím, na 2. stránku.