Co schází ženám, aby dokázaly řídit muže?

„Přibrala jsem 31 kilogramů, noha se mi zvětšila o 2 čísla a 9 měsíců jsem zvracela den co den. Ne, opravdu žádný pracovní problém pro mě není tak hrozný,“ vzpomíná SHERYL SANDBERG na své těhotenství, které ji prý vůbec nejlépe vycvičilo pro pozici provozní ředitelky (Chief Operations Officer) Facebooku.

Proč o tom mluví?

V představenstvech společností korporátního sektoru působí jen 19 % žen. Ačkoli se neustále diskutuje o povinných kvótách žen ve vedení firem, sami politici zapomínají, že mezi 197 hlavami států je pouhých 22 žen. Dokonce i v neziskovém sektoru, který by měl být doménou žen, je ženou řízena jen každá pátá organizace.

Kde tedy ženy jsou? Nemají na to? Nezajímá je to? I tím se zabýváme v magazínu Business Leaders. Proč některé ženy neváhají uspět a jiné se zdráhají? Sandberg, která je na manažerské pozici ve Facebooku od března 2008, se snaží nalézt příčiny i řešení.

Sheryl Sandberg

Žena? Byla tu vůbec někdy?

„Měli jsme mítink v New Yorku v zasedací místnosti jedné velké společnosti. Po třech hodinách jednání jsem vstala s dotazem, kde je dámská toaleta. U stolu to ztichlo. Nikdo z přítomných mužů neměl ponětí.

– Vy jste v této budově teprve krátce? ptám se.

Zavrtěli hlavou: – Naopak, už dlouho.

– Znamená to snad, že jsem první žena, která s Vámi kdy seděla u jednacího stolu?

– Možná… Anebo první, které se kdy chtělo na záchod.

Všichni muži se tomu zasmáli a já si uvědomila, jak jsou ženy přehlížené. Jako by ke stolu ani nepatřily…“

Sheryl Sandberg se poprvé vdala ve 24 letech. Záhy ji muž opustil. „Odešel za jinou, ale trápila jsem se já. Všem dával najevo, že jsem rozchod zavinila. Já jsem si ničeho takového nebyla vědoma, ale když se někdo zeptal: ,Vážně jsi za to mohla Ty?‘, sklopila jsem hlavu a připustila, že možná ano… Takové už jsou ženy. Při nástupu do auta automaticky usedají na sedadlo spolujezdce, nesluší se přece, aby dominovaly. A když se jim narodí děti, hned jim přisuzují role: ,Ty, dcero, budeš poslouchat syna, protože on je přece rozumnější.‘ Pak se to bohužel odráží v sebevědomí a seberealizaci.“

Co všechno podle Sheryl Sandberg chybí ženám oproti mužům, aby se více prosadily? A co jim doporučuje změnit?

Jedna z porad

Zasedněte ke stolu

„Nedávno k nám do sídla Facebooku přišel obchodní partner, doprovázený dvěma ženami. Ony si automaticky sedly do rohu místnosti. On automaticky k jednacímu stolu. Ony se opatrně ptaly, zda někomu nezabraly místo. On si bez dotazu sedl na první židli, která mu vyhovovala. To je rozdíl v sebevědomí.

Když konfrontuji psaný životopis se skutečným působením uchazečů při přijímacím pohovoru, vidím, jak se muži v otázkách vědomostí a osobních kvalit automaticky NADhodnocují a ženy naopak PODdceňují. Když uchazeče přijmu a následně, již jako zaměstnance, chválím za odvedenou práci, muž to přijímá pyšně a téměř beze slov, zatímco chválená žena se začne bránit, že jí ještě někdo pomohl, nebo že měla jen štěstí, zkrátka že jí pochvala nepatří. Ta žena si myslí, že je to skromnost, ve skutečnosti je to poškozování vlastní sebeúcty. Nikdo nemůže doufat v kariérní postup, když sám vyvolává dojem, že si to nezaslouží nebo že práci dokonce bez štěstí nezvládne. Ženy musí více věřit ve své schopnosti, být hrdé na dosažený úspěch a hlavně nebát se zasednout ke stolu, u kterého sedí jen samí muži.“

Zní to zvláštně od ženy, která sama se ženskou rolí bojovala. „Věřte, že dodnes čelím pochybnostem. Jdu na jednání, třesou se mi kolena, připadám si jako podvodnice, která do místnosti nepatří. Je to zřejmě převzatý instinkt ženské slabosti. Ale nakonec to překousnu, zvládnu a s každým úspěchem rostu. Jen s výhrami se člověk přestane podceňovat. Základním předpokladem je však neutíkat z boje.“

S Markem Zuckerbergem před ohlášením čtvrtletního hospodářského výsledku Facebooku

Chcete plat muže? Jednejte jako on

Ještě v 70. letech minulého století pobírala žena v průměru 59 procent platu muže. Před 5 lety se poměr upravil na 77 procent. Přesto propad v ohodnocení zůstává. Sheryl Sandberg tvrdí, že problém je na straně žen.

Sheryl bude první dámou Facebooku už deset let. Její děti mají dvanáct a deset let. „V práci jsem denně od devíti do půl šesté. Pak spěchám na večeři s dětmi. Dokud byly malé, pomáhal mi manžel. Od začátku ale pro mě bylo důležité být s dětmi, dokud neusnou. Pak jsem šla ještě pracovat. Mělo to výhodu, že abych něco doma ještě udělala, dávala jsem děti spát brzy, naučily se neponocovat.“

Když jí odešel první muž, litovala prý jen chvíli. Uvědomila si, že by jí beztak nepomohl. S druhým mužem si tedy již nastavila taková pravidla, aby SPOLU vychovávali děti a současně oba mohli budovat své pracovní cesty. „Jsem přesvědčena o tom, že žena by pro manažerskou roli byla vybavena lépe než muž, kdyby odstranila dva handicapy: slabé sebevědomí a slabého partnera.“

S úsměvem vzpomíná na den, kdy přijala platovou nabídku Marka Zuckerberga. „Vůbec jsem nevyjednávala. On byl na vyjednávání zřejmě připraven, ale já jsem přijala první částku, kterou nadhodil. Doma mi pak manžel nadával: ,Řekni si o vyšší plat. Pokud o Tebe opravdu stojí, dá Ti ho. Je to hra.‘ Měla jsem sevřené srdce, ale Marka o vyšší plat požádala. On se jen usmál a dal mi ho. A já se ho bála zeptat! Ten den jsem pochopila, že jediné řešení, jak dosáhnout téhož platu, jaký má muž, je jednat jako muž.“

Data to potvrzují. O vyšší mzdě se nebojí vyjednávat přibližně polovina mužů, ale jen každá desátá žena. „Celý ten paradox dovršuje to, že žena plní základní role ve firmě, dostává základní plat, a přitom slýchá, jak je nahraditelná. Proto se bojí říct si o víc peněz. Muž, který je na vyšší pozici, má vyšší plat, a přitom si uvědomuje, že má asi větší hodnotu pro firmu, a tak se nebojí vyjednávat.“

Ve skladu Facebooku

Vysmějte se předsudkům

Odkud se vlastně bere ten ženský pocit, že si úspěch nezaslouží? Podle Sheryl dostatečnou odpověď dává případ Heidi Roizen. Znáte?

Heidi Roizen je dnes již téměř 60letá manažerka ze Silicon Valley, která předložila studentům Harvard Business School dva „motivační dopisy“, údajně pocházející od dvou zájemců o přijetí do zaměstnání. „Koho z nich byste vybrali?“ zněl její dotaz.

Šlo o skutečný dopis, který jí poslala jedna dívka. Heidi však zpřeházela odstavce, změnila slovosled a jako autora tohoto pozměněného dopisu uvedla chlapce. Studenti tak měli před sebou dva dopisy, zdánlivě odlišné, popisující osobní vlastnosti a touhy, v jednom případě psaný dívkou, ve druhém „chlapcem“.

Výsledky testu byly šokující. Studenti uznali, že oba projekty jsou stejně zajímavé. Nicméně raději by upřednostnili chlapce, který vypadá „cool“ natolik, že by se s ním „dalo jít na ryby nebo do hospody“. Naopak dívka je podle nich „kariéristka, neosobní a vypočítavá“.

Sheryl proto říká: „Na lidi máme podvědomě dvojí metr. Muž, který pracovně zazáří, je hrdina. Žena, která pracovně zazáří, je kariéristka, krkavčí máma a měla by být raději doma u plotny.“ Sama si právě taková označení také vyslechla. „Měla jsem však na své straně partnera a jeho pochopení. Rodina je pro mě samozřejmě víc než firma, a kdyby zaměstnání ohrožovalo mou roli matky, přirozeně bych odmítla platit tak vysokou cenu. Na druhou stranu svou pracovní seberealizaci považuji za důležitou. Oběma dětem, a zvláště dceři, dávám příklad, že i žena se může realizovat. Potřebuje však na to nejen vlastní sebevědomí, ale i podporu.“

Sheryl (uprostřed) se neustále snaží mluvit se ženami a ptát se jich na to, proč upozaďují své sny ve jménu „odpovědnosti za celou rodinu“.

Nejde to, nesmím…

„Do Facebooku mi na pohovor přišla dívka bez sebevědomí. Než jsem otevřela ústa, řekla, že ji asi nebudu chtít kvůli jejímu věku. Bylo jí jednatřicet let. Zajímalo mě, proč si myslí, že ji nebudu chtít.

– Protože již mám věk na dítě, a nejsem tedy perspektivní.

Aha, takže plánujete rodinu? zeptala jsem se.

– Samozřejmě, v mém věku již musím! odpověděla.

– A s partnerem jste v tomto názoru zajedno? zeptala jsem se.

V tom se ta dívka zarazila: Víte, já ještě nemám partnera…

Takže ona se zříkala příležitosti kvůli mateřství, ačkoli ještě nebyla těhotná, a dokonce ani neměla partnera…“

Dívky se ptala, kdy si bude připadat perspektivní. Na žádný vhodný věk ale nenarazily. Až bude mít žena malé děti… Až budou odrostlé a ona již v pokročilém věku… Až bude před penzí… „Kdy je tedy podle žen vhodný věk na budování kariéry?“ ptá se Sheryl Sandberg.

S Davidem Goldbergem, zesnulým manželem, který jí neustále připomínal, že má nárok na seberealizaci úplně stejně jako on.

Je proti logice, že si matky nevěří, vždyť jsou to přirozené manažerky

Sheryl je ve Facebooku odpovědná za marketing, rozvoj obchodu, lidské zdroje a komunikaci. Paradoxně se této práce přestala bát při dětech.

„Nebojím se příležitosti, neptám se, jestli jsem na ni připravená, protože ani mě se nikdo neptal, jestli jsem připravená na potomka. Jako prvorodička jsem se musela vyrovnat s naprosto novými životními okolnostmi, na které mě nepřipravila žádná škola. O tom je manažerská práce. Každý den mateřství je matka manažerkou. Musí účinně reagovat na jakýkoli vývoj, ovládat krizový management, time management, motivaci, improvizaci. Každý den znamená unikátní business plan. Bez ohledu na to, co Vám den přinese, musíte se s tím vyrovnat,“ vypočítává Sheryl Sandberg a dodává: „Neexistuje lepší příprava na manažerskou práci.“

A přesto data vypovídají o opaku. Na řídicích pozicích mají vlastní dítě dva ze tří ženatých manažerů, ale jen jedna ze tří vdaných manažerek. Proč tomu tak je? „Samozřejmě, že kdykoli odlétám ze San Francisca na pracovní cestu a dcera pláče: ,Mami, neodjížděj…‘, mám strašné výčitky, jako každá matka, která se rozhodne pracovat. Proč muž takové výčitky nemá? Proč klidně řekne ženě: ,Prosím Tě, vem si toho křiklouna k sobě, musím jet!‘? A to je muž rodičem z jedné poloviny stejně jako žena.“

Sheryl ovšem upozorňuje i na opačné extrémy, kdy je obětavý tatínek na dětském hřišti mezi ženami chápán jako záhadný úkaz a nepřijímán do ženského středu. „A přitom domácnosti s vyrovnanými příjmy a dělbou domácích úkolů mají poloviční rozvodovost oproti párům, které spolu nespolupracují a partneři v nich jeden druhému neustále něco vyčítají.“

Sama Sheryl Sandberg nyní zakouší další novou roli. Její muž, David Goldberg, zemřel před dvěma lety při společné dovolené v Mexiku na náhlé selhání srdce. Osmačtyřicetiletá Sheryl zůstala na dvě děti a kariéru sama. „V takové chvíli nejvíce poznáte, co vlastně partner znamenal. Mně ubyla velká pomoc. Když odešel první muž, žádný negativní rozdíl jsem nezaznamenala – spíše se mi po jeho odchodu začalo lépe dýchat.“

Chcete lépe skloubit rodinu i práci? Chcete překonat vnitřní brzdy, které Vám brání v práci dosahovat maximálních možných výsledků v co nejkratším čase? Chcete lépe zvůládnutou prací sbírat energii na své soukromí a užívat plnohodnotný život v obou fázích svého dne? Inspirujte se. O tom všem je toto vydání magazínu Business Leaders.

Pozor, lze získat pouze zde.

© Petr Casanova