Čech provedl první operaci dalekozrakosti novou metodou

Pochybujete o tom, že Češi mají zlaté ruce a chytrou hlavu?

V tištěném magazínu Business Leaders rádi ukazujeme, že vůbec nejsme bezvýznamný národ a šikovných Čechů přibývá. A teď čerstvá aktualita: Pavel Stodůlka jako první český lékař odoperoval dalekozrakost novou metodou. Celosvětově je pátý v pořadí.

Říká se jí Relex Smile. Možná jí někteří z Vás podstoupili operaci KRÁTKOzrakosti. Operace DALEKOzrakosti ale touto šetrnou bezlamelovou metodou dosud možná nebyla. Změnil to říjen 2017 a přednosta oční kliniky Gemini ve Zlíně.

Jak to funguje?

„Laser oddělí tkáň, kterou chirurg vyjme z oka miniaturním řezem. Tím koriguje dioptrie. Narušení rohovky je tak minimální, protože k odstranění dioptrií dojde pod jejím povrchem,“ vysvětluje Pavel Stodůlka s tím, že „nová metoda poskytuje při odstraňování dalekozrakosti vyšší stabilitu výsledku a je bezpečnější.“

Na klinice Gemini ve Zlíně ji podstoupila pacientka, která špatně viděla na blízko. Měla téměř pět dioptrií, komplikovaných ještě astigmatismem. Její první dojmy den po operaci? „U operace jsem vůbec nic necítila, jen opravdu jemné doteky v oku.“ Jak je při laserovém zákroku zvykem, ihned po operaci viděla sice trochu rozmazaně, ale daleko lépe než před zákrokem. Oko se pochopitelně musí zhojit a na takřka bezchybné vidění si musí zvyknout i mozek. „Pan primář má opravdu zlaté ruce,“ poznamenala, ostatně…

Dvakrát první

Stodůlka je kapacita. Jako první v Česku dokázal složit zkoušku FEBOS-CR, tedy odbornou zkoušku pro oční chirurgy, která je určena především pro ty, kteří oční chirurgii chtějí učit nebo již učí. „Pro mě tu byla jedna velká motivace: Lákalo mě srovnat své znalosti se špičkovými očními chirurgy v Evropě,“ uvedl Pavel Stodůlka s tím, že „navíc na našich klinikách postupně vyrůstají noví chirurgové, a tak je vhodné, aby její přednosta tuto zkoušku měl.“

Mimochodem, o náročnosti zkoušky, určené pro subspecializaci v kataraktové a refrakční chirurgii (odstraňování krátkozrakosti, dalekozrakosti nebo astigmatismu), vypovídá i to, že se jí zúčastnilo 33 významných očních chirurgů z celé Evropy a více než polovina neuspěla.

Kde úspěšní lidé berou motivaci k osobnímu rozvoji? A co každému z nás doporučují? Inspirujte se lepšími, než jste Vy, v magazínu Business Leaders.

Tištěné vydání lze získat ZDE, a pokud raději než z papíru čtete na tabletu nebo v chytrém telefonu, můžete si stáhnout časopis v elektronické podobě ZDE.

Přístup ke starším vydáním Business Leaders (omlouváme se za omezený počet, je to jen pár zbývajících kusů) je možný ZDE.

© Petr Casanova