7 důvodů, proč nestíháme

Máte někdy v práci pocit: „Ještě přijde jeden mail, a zhroutím se“? Nestíháte? A opakuje se to? Proklínáte pak svou práci, nebo si připadáte méněcenní? Cítíte se zahlceni požadavky, z nichž všechny se zdají nevyhnutelné? Musíte kvůli tomu pak svítit v kanceláři do noci, rušit domluvené návštěvy přátel, večeři s rodinou? A pak se užíráte ještě víc, protože nenaplněný život ztrácí smysl?

Jasně, někdy takové chvíle patří k práci a mají své opodstatnění. Říká se jim obvykle „urgentní“ nebo „nárazové“. Častěji však může jít jen o make-up, který zakrývá skutečný problém – neznalost toho, jak pracovat rozumněji a efektivněji.

V tištěném magazínu Business Leaders se zabýváme zkušenostmi a tipy úspěšných lidí, kteří vypadají, jako by měli 25hodinový den. Čím stojí za to se inspirovat?

Jsi-li utopen v mravenčí práci, chybí Ti nadhled. A bez nadhledu a vize mravenčí práce ztrácí směr. Jak to tedy skloubit?

Předně si přestaňme namlouvat, že tak to musí být. Že natolik tvrdá je každá práce a že je správné se stále obětovat pro jiné. To jsou jen řeči. Naučme se vzít pomyslnou křídu a nakreslit kolem sebe čáru. Ochrannou zónu, která vyznačí hranici naší budoucí produktivity, radosti z práce i ze života. Přestaneme být pouhý automat a začneme skutečně rozvažovat, na kterých činnostech opravdu záleží.

K tomu všemu ale potřebujeme uvědomit si základní zákon: Čas je investiční produkt. Ano, stejně jako poslední peníz, o který nesmíme přijít. Investujme čas do toho, co má skutečný smysl. Co už bude přes čáru?

1. chyba: Nemáme jasně určeno, co a jak dlouho máme dělat

Nemáte ponětí, jak správně investovat svůj čas? Pak ho pravděpodobně neinvestujete do svých priorit. Protože to byste si správností investice byli jisti.

Člověk to nejčastěji pozná tak, že ztratí cit pro čas. Marní ho a neví si s tím rady. Zpětně si ale uvědomuje, kdy promarnil čas. Prožívá koupel ve vlastních výčitkách. Je to hořký, ale očistný proces. Uvědomí si totiž, jak je důležité „začít nahrávat“.

Ať už píšeme na papír, nebo do některé z mobilních aplikací, zaznamenávejme si nejen to, co nás čeká, ale hlavně to, co jsme ten den dělali. Při večerní inventuře začneme rozumět tomu, kde ztrácíme čas, a co je tedy potřeba upravit.

Ostatně, k tomu slouží i náš Sebekoučovací deník.

2. chyba: Dovolujeme ostatním, aby nám kradli čas

Nikdy nebude nedostatek lidí, kteří budou usilovat o naši pozornost, náš čas. Počínaje kolegy nebo nadřízenými, kteří prudí, že máme víc pracovat, a konče naší rodinou a přáteli, kteří budou naopak tlačit na to, že máme méně pracovat. Ať ten, či onen bude usilovat o to, abychom s ním trávili čas.

Neumožňujme každému, aby diktoval, jak máme trávit svůj čas. Učme se jednoduchému řešení. Má dvě písmena: NE. Tímto slovem odmítejme vše, co pro nás není momentální prioritou.

3. chyba: Upozaďujeme rodinu a nejdůležitější přátele

V podstatě žádná práce nedosáhne stavu, kdy by byla úplně hotova. Celou svou kariéru se budeme nacházet uprostřed hořících termínů. Staré výsledky budou vytvářet nové mety a nové úkoly se budou v naší hlavě křížit všemi směry. A vždycky se najde někdo, kdo nám bude tvrdit, že máme své soukromé priority odsunout dlouhodobě na vedlejší kolej.

Čím více pak budeme v práci pod tlakem, tím méně nám zbude času a energie na společné zážitky s blízkým okolím. Mějme své hranice. Nepodléhejme klamu, že rodina a přátelé jsou méně urgentní a počkají. Oni jsou ve skutečnosti důležitější než jakýkoli splněný plán. Rodina na rozdíl od kariéry nestojí a nepadá s jedním projektem, přátelé nás nezatlačí ke zdi konkrétním termínem. A dají nám mnohdy více životní energie.

Proto by měli mít místo v našem diáři. Jak při tom dokončovat započaté projekty a udržet si energii i na své okolí, to učí náš Projektový zápisník.

4. chyba: Vynecháváme dovolenou

Dát si pauzu od všední rutiny umožňuje zažít nové zkušenosti, upevnit vazbu s rodinou a přáteli, a hlavně to pomáhá snížit stres a získat nadhled. Lidé, kteří opomíjejí svou dovolenou, postupně ztrácejí svůj nadhled. Mění se v mikromanažery, pro které časem i zanedbatelný problém bude stresující, protože v jejich zúženém vidění života představuje veškerý podstatný svět.

Nezapomeňte si plánovat a rezervovat dovolenou s dostatečným předstihem. Čím později se ji rozhodnete řešit, tím větší sklon budete mít vynechat ji úplně. Vnucená odpovědnost je jako veš, které se nelze zbavit, navíc kolegové (nemluvě o nadřízených) učiní cokoli, jen abyste místo nich museli pracovat Vy. Nedovolte, abyste při odchodu do penze říkali: „Mrzí mě, že jsem tohle nezažil…“ – snažte se, abyste říkali: „Jsem šťastný, že jsem tohle zažil.“

5. chyba: Zanedbáváme zdraví

Je to prostá trojnožka: každý den dostatečně spát, zdravě jíst a pravidelně cvičit. Přináší to vnitřní pohodu, balanc, energii. Kdo se proaktivním životním přístupem vyhýbá nemocnicím, lékům a chronickým bolestem, lépe kontroluje svůj život.

Vytvořte si každodenní návyky pro cvičení a zdravý životní styl. Každý den je to jen malý vklad, ale v součtu přináší vysoké „dividendy“. Více o tom v novém tištěném Business Leaders.

6. chyba: Plýtváme časem tím, že až příliš škudlíme

Bydlet blíž práci může znamenat vyšší nájem, ale také být dříve doma/v kanceláři. Najmout si úklidovou službu může ušetřit čas, podobně jako objednávat si běžný nákup přes internet a netvrdnout pak ve frontách.

Ano, i takto se dá přemýšlet, respektive poměřovat, co je výhodnější. Typické dilema: Jet na vzdálené místo vlastním autem je možná dražší než vlakem, ale v cíli jste rychleji. Na druhou stranu potřebujete-li přemýšlet a psát, je lepší zvolit pohodlí ve vlaku než otáčení volantem, protože bez nutnosti řídit můžete pracovat.

Spojit příjemné s užitečným lze téměř při jakékoli činnosti. Kdekdo se při posilování vzdělává. Sluchátka v uších můžete mít i při cestování hromadnou dopravou.

Jen se rozhlédněte. Ušetřit čas lze mnoha způsoby. Jak říká Jeff Bezos: „Vydělávejte proto, abyste si kupovali více času a více energie. Na konci života právě tohle člověku chybí.“

7. chyba: Neznáme sami sebe

Je tak jednoduché sejít v životě ze správné cesty. Získat najednou pocit, že nevíme, kdo jsme, co nás baví a čeho chceme dosáhnout.

Děje se nám to obvykle tehdy, když sami sebe ztratíme z dohledu. V té chvíli nám zmizí to, co nás bavilo a vracelo nás do života. Mohou to být obyčejné procházky, čtení, meditace, koníčky, cvičení, či jen pozorování hvězd z okna bytu, jestliže to máme rádi. Když nevíme, kdo jsme, je těžké, abychom se cítili dobře, respektive abychom pak efektivně využívali svůj čas, cítíme-li se ztraceni a zbyteční.

Jak při práci neztrácet radost? Jak co nejvíce udělat, a ještě si ponechat co nejvíce času na soukromí? O tom už v tištěném Business Leaders. Získat lze ZDE.

Zájemci ze Slovenska mohou objednávat zaslání ZDE.

© Petr Casanova