5 chytáků v řeči, na které si dejte pozor

„Ale já mám problém!“

Já. Ale. Problém. Tři až příliš frekventovaná slova. Používáme je skoro všichni. Zdálo by se, že na tom nezáleží. Ve skutečnosti ale můžeme mít opravdu problém.

Záporná slova ničí elán

Začněme tím prvním: .

Jájínkování nemá nikdo rád. Proč ho tedy tak rádi používáme? „Já si myslím.“ „Podle mého názoru.“ „Já bych řekl.“ Proč to zdůrazňujeme, když je zjevné, že si to myslíme MY, že je to NÁŠ názor, že to říkáme MY, a nikdo jiný?

Pokud se toto slovo až příliš opakuje, ostatní z nás mohou mít pocit, že se přehnaně prosazujeme, že si o sobě až moc myslíme nebo že jsme prostě nafoukaní. Stojí to za to?

„Ano, ale…,“ chcete možná poznamenat. A tím se dostáváme k druhému slovu.

Co jste tím ano, ale chtěli vyjádřit? Tak souhlasíte, nebo ne? Vždyť druhé slovo přirozeně neguje to první. Podívejte se, jak může takový výrok znejistět:

Holčička: Mami, máš mě ráda?“

Maminka: „Ano, ale ukliď si pokoj.“

Jak tomu porozumí dítě? Maminka mě bude mít ráda, jestliže si uklidím pokoj. Takhle to maminka opravdu chtěla?

Je to problém. Ano, a tím jsme u třetího slova.

Problém jistě máme občas každý. A je na místě to říct, pokud to tak je. Jenže my to slovo nadužíváme a zneužíváme.

Příklad: Chceme jet autobusem do Pardubic a nevíme, kdy nám to jede. Voláme na informace a ptáme se: „Víte, já mám problém. Kdy jede autobus do Pardubic?“ Opravdu je to problém? Nebo otázka? Nevnášejme zbytečně do své hlavy problémy. Je tolik synonym: věc, záležitost, fakt, skutečnost, okolnost, situace… podle toho, co se děje, nebo co řešíme.

Nebo: „Prosím Vás, nemohl byste zavřít to okno? Táhne na mě.“ Pokud spolucestující ve vlaku přijme naši invektivu jako otázku, může nám dát přirozenou odpověď: „Nemohl.“ A úplně zbytečně.

Jak správně nahrazovat

Možná se to zdá jako malichernost, ale jak ukazujeme na názorných příkladech v magazínu Business Leaders, pracovní úspěch je často založen na zvládnutých maličkostech. A život není složitý, to jen my si ho někdy zbytečně komplikujeme.

Místo „ano, ale“ stačí použít „ano, a“ – a pak druhá část věty nedevalvuje tu první. Nebo se učme věty rozdělovat a nespojovat.

Mami, máš mě ráda?“

„Ano, mám. Teď si ukliď pokoj.“

Cítíte ten rozdíl? Cítíte tu motivační pobídnutí?

A jájínkování? Požádejte někoho, kdo je s Vámi často, aby Vás upozornil vždycky, když začnete s a až moc tlačíte na pilu. Vyplatí se to hlídat. Na bezděčná slova nepomůže žádná jiná pomůcka, jen hlídání.

A zápory typu „nemáte… nemohl byste… nevím…“ zkusme obracet. Používejme více aktivních slov: „Máme… Můžete, prosím..?“ Nebo alespoň: „V TUTO CHVÍLI nevím.“ Respektive: „Nevím, ALE ZJISTÍM TO.“ Protože tím dáváme najevo, že naše neznalost je jen dočasná nebo že zapracujeme na tom, abychom věci změnili.

Proč? Protože nikoho nezajímá, co nejde nebo co nemůže být, ale to, co je nebo bude a co pro to uděláme.

5 chytáků, které mějme na paměti:

  1. Vyhněme se obratům typu „kdybych byl býval“. Posluchač z nich cítí nejistotu a nekompetentnost. Mluvme aktivními slovy „udělal jsem, věnoval jsem se, pracoval jsem…“
  2. Vyměňme morální hodnocení, například „To je špatně“ za faktický popis: „Tady máme chybu.“
  3. Omezme paušální obraty a nadřazené fráze „KAŽDÝ ví, že“, „je OBECNĚ známo“, „NEPOCHYBNĚ jste seznámeni“, „JISTĚ znáte“, „je úplně BĚŽNÉ“ a podobně. Posluchače to může namíchnout, zejména jsou-li ve skupině, která neví, nezná nebo nebyla seznámena.
  4. Zmenšeme počet neurčitých slov typu něco, nějak, někteří, několik, nějakým způsobem… – rozhovor se jejich vinou bohužel rozmělňuje a stává se vágním.
  5. Mluvme více slovesy (dělat, pověřit, rozhodnout) než podstatnými jmény slovesnými (dělání, pověření, rozhodování). Slovesa ukazují, že se něco děje. A to máme rádi všichni.

Že Vám to připadá jako tlumočení z češtiny do češtiny? Možná. Někdy však stačí jenom začít mluvit jinak a lidé najednou víc slyší, víc chtějí a víc si všímají. Zkusme to.

V jakých přehlížených maličkostech ještě zvýšit svou efektivitu, to ukazujeme v tištěném magazínu Business LeadersSto stran neobvyklých inspirací pro Váš kariérní úspěch i úplně obyčejný osobní rozvoj si můžete nechat zaslat zde.

© Petr Casanova, Olga Medlíková; spoluautorka je tvůrkyní e-booků olga-ebooky.cz, lektorkou, konzultantkou a bývalou manažerkou