10 zapomínaných způsobů, jak snížit náklady podnikání

Vsadím se, že jsem upoutal Vaši pozornost!

Každý podnikatel chce totiž snížit své náklady, a to zvláště tehdy, když svůj byznys teprve buduje.

Každá koruna navíc se hodí. Znamená možné zvýšení zisku, a to nejen tak, že korunu, kterou bychom dali dodavateli, strčíme do své kapsy, ale že takovou korunu investujeme jinam – a z jedné koruny pak mohou být dvě.

Pod přívalem moderních strategií a stokrát opakovaných frází se ztrácejí jednoduché způsoby snižování nákladů, které jsou známy od pradávna, ale zapomíná se na ně.

Žádné úhledné rozbory, nabízím deset jednoduchých bodů, které osvěží Vaši obchodnickou paměť.

1. Barterujte. Barter je moderní výraz pro obyčejný směnný obchod. Svého prodejce proměníte v obchodního partnera. Než od něj něco koupíte, zkuste to s ním vyměnit za produkty nebo služby, které může nabídnout Vaše firma.

2. Síť zákazníků. Máte širokou základnu zákazníků? Plné tabulky kontaktů? Vyměňte je v oboustranně výhodné transakci s někým, kdo má podobnou cílovou skupinu. Pokud svou drahocennou databázi teprve vytváříte, zkuste za seznam Vašeho partnera znovu nabídnout Váš produkt či službu.

3. Velkoobchod. Stále nakupujete kancelářské potřeby pro svoji firmu v kamenných MALOobchodních domech nebo internetových shopech? Objednávku z VELKOobchodu můžete vytvořit z pohodlí kanceláře, kam Vám také zboží následně přivezou. Spotřební zboží nakupujte ve větším množství. Ušetříte čas i peníze. A to i za počítače, nábytek nebo třeba vody.

4. Služby zdarma. Nakupujete informace, software, grafiku nebo třeba předlohy právních dokumentů? A proč je NAKUPUJETE? Než to uděláte příště, na moment se zastavte a zkuste najít potřebný materiál zdarma. Často najdete vyhovující řešení, zaplacené jen chvilkou Vašeho času.

5. Zápůjčka/pronájem. Než objednáte drahý stroj nebo jiný kus vybavení do Vaší firmy, ujistěte se, že pro něj máte dlouhodobé využití. Pokud ne (potřebujete ho jen dočasně), vzpomeňte si na barter nebo najděte obchodního partnera, který Vám stroj může zapůjčit, případně využijte půjčovnu.

6. Aukce. Například na aukcích zabavených věcí se dá najít prakticky cokoliv od vybavení kanceláře po auta, a to ve skvělém stavu. Proč nezkusit přihodit částku až k hranici, po kterou se Vám to stále vyplatí?

7. Plánujte. Držte si přehled o stavu zásob, sledujte velké prodejní akce a nakupujte dříve, než musíte. Překvapí Vás, kolik ušetříte.

8. Použité neznamená odepsané. Firmy končí nebo se stěhují každý den. Například kancelářský nábytek se při tom často rozprodává ve velkém a může být naprosto bez vady. Opravdu potřebujete startovat svůj byznys od stolu, který voní novotou?

9. Smlouvejte! Ze smlouvání se stává již zapomenuté umění. Lidé berou první možnou cenu, přitom pořád jsme součástí OBCHODU! Zdůrazněte, že nechcete slevu zadarmo, ale nakupujete například větší množství zboží, což umožňuje i druhé firmě ušetřit mnohé náklady. Pouze najděte ten zlatý střed mezi jejími a Vašimi potřebami.

10. Hledejte. Nespokojte se s nabídkou Vašeho dlouhodobého dodavatele. Jeho konkurent může kdykoliv přijít s lepší. Nebo se kdykoliv může objevit někdo nový se zaváděcími cenami. Nemůžete prodělat. Pokud si Vás stávající dodavatel váží jako svého zákazníka, konkurenční nabídku se bude snažit svou výhodností překonat. Pokud ne, co Vás u něj drží?

Obchodně slabším povahám mohou některé praktiky být proti srsti. Neříkám, abyste chodili za hranice etiky a slušnosti, ale nezapomeňte, že žádnému boháči nespadlo jmění samo do klína. Musel pro něj něco udělat. Ostatně, obdivovaný investor Warren Buffett (dnes 80 miliard dolarů) říká: „Každý dolar, než ho utratím, dvakrát obrátím. I proto jich mám tolik.“

Chcete osvěžit další způsoby, jak se mít lépe? Zakupte si nové vydání magazínu Business Leaderskteré učí, že slovo „nejde“ neexistuje. Získat ho lze ZDE.

© Petr Casanova, Štěpán Unar