Létající taxi? Uber chce poškádlit taxikáře už na Expu v Dubaji

Plné ulice, kolony aut a mezi nimi lidé, kteří se potřebují akutně přemístit z bodu A do bodu B. Jak to vyřešit? Mít tak křídla…

Fantasmagorie? Vůbec ne. Hlavní nepřítel standardních taxikářů, provozovatel alternativní taxislužby Uber, plánuje transportovat zákazníky vzduchem, a to za ceny jen o málo vyšší než sazby běžných (auto)taxíků. Alespoň to tvrdí Jeff Holden, šéf projektu, který spadá pod Uber Technologies.

První plány Uber Technologies

Na pohled bude létající taxi připomínat malé letadlo. Jiný bude jen jeho pohyb k zemi a od země. Vzlétat i přistávat totiž bude vertikálně – jako vrtulník. Tudíž může startovat ze střech nebo prostranství k tomu uzpůsobených a nepotřebuje žádnou rozjezdovou dráhu.

Druhá výhoda: hybridní motor, respektive v ideálním případě elektromotor s tichým provozem a nulovými emisemi, je vhodným parametrem pro využití ve městech.

Třetí výhoda: rychlost. „Stokilometrová cesta z přístavu v San Franciscu do centra San Jose trvá autem 2 hodiny, zatímco naše taxi to zvládne za 15 minut,“ slibuje Holden s tím, že v dlouhodobém horizontu by se létání taxíkem mělo široké veřejnosti vyplatit více než vlastnictví osobního automobilu.

Ukázka možnosti využití létajícího taxi v Dubaji. Vpravo hotel Burj Al Arab.

Uber vylaďuje koncept s pěti partnerskými společnostmi. S vývojem letadla pomáhají Bell Helicopter, výrobce komerčních a vojenských helikoptér, Aurora, start-up zaměřený na bezpilotní technologie, Pipistrel, slovinský výrobce lehkých letadel, Mooney, tradiční texaský výrobce lehkých letadel, dnes vlastněný čínským kapitálem, a Embraer, brazilský producent soukromých a business jetů. S přípravou první přistávací plochy a nabíjecího zařízení pomáhá Hillwood Properties, společnost nakupující a rozvíjející vhodné reality nejen v Severní Americe, ale i v Evropě.

Limitem pro realizaci nápadu je rok 2020 a Expo v Dubaji, kde má být létající taxi představeno na světové výstavě.

Rozhovor s jedním ze zakladatelů služby Uber a jeho neobvyklého přístupu k řešení problémů mezi zaměstnanci přinášíme v novém magazínu Business LeadersVíce o tomto vydání je zde.

© Petr Casanova