Bruce Lee a jeho 3 tajemství, jak se stát mistrem téměř v čemkoli

Přijali jste novou výzvu a propadáte skepsi, že „to nikdy nezvládnete“?

Vytkli jste si cíl a teď se lekáte, že „ho nikdy nedosáhnete“?

Ještě moment, prosím. Tento muž Vám to rozmluví.

Narodil se jako Lee Jun Fan, ale svět ho zná pod jménem Bruce Lee. Milovník bojových umění se dožil jen dvaatřicátých narozenin, i tak se stal legendou. Ano, vím, že to nebyl byznysmen, a přece Vám jeho způsob myšlení může pomoci. Další z neobvyklých vzorů, na které se rádi zaměřujeme v magazínu Business Leaders.

Předně, co dokázal

Přitom ještě v 18 letech prožíval nedůvěru rodičů. Odrazovali ho, že by se neměl věnovat tanci, dokud nevyhrál hongkongskou soutěž v ča-ča. Stejně tak nechápali, proč už od 13 let piluje jihočínské umění wing chun a pohyb upřednostňuje před školou, dokud ho nepřepadli na ulici a on protivníky neposkládal na chodník jednoho za druhým… I policisté, kteří se seběhli na místo křiku, před ním smekli.

Do svých 24 let zdokonaloval své „jednopalcové údery“, až při exhibici karate na Long Beach k údivu davu srážel na zem dobrovolníky – statné muže, kteří se postavili na pouhý palec (asi 2,5 centimetru) od jeho zaťaté pěsti. Tak silné rychloúdery měl. Z hlediště to zahlédl jeden kadeřník z Hollywoodu a Bruce doporučil jako atrakci do filmu.

Než zemřel roku 1973 na masivní otok mozku, popsal tento hongkongský Američan, jak se všechno rychle naučil. „Viděl jsem v životě řadu lidí, kteří se učili zvolna a byli ve výsledcích pomalejší než ti, kteří se vzdělávali rychlým tempem. Já jsem nikdy neztrácel čas, ale vždy jsem dodržoval tři principy.“

Zajímá Vás, jaké?

1. Opakování

Bruce Lee věřil, že opakování může kohokoli dovést k mistrovství. Jinými slovy: Jestliže se naučíte nějakou praktickou dovednost, procvičujte ji co nejčastěji. A jestliže teoretickou znalost, aplikujte ji všude, kde je to možné. Nesmrtelnou se stala jeho věta: „Nebojím se člověka, který jednou zkusil deset tisíc různých kopů. Ale bojím se člověka, který jeden kop zkusil desettisíckrát.“

2. Zaměření

Bruce Lee nežil v době sociálních médií, multitaskingu a hlučných open space kanceláří. Nicméně už věděl, co jsou to rušičky soustředění. Při učení se snažil maximálně omezit příval podnětů, své rozptylování. Už tehdy varoval, že lidé ztrácejí schopnost koncentrovat se. „Přitom soustředění je nezbytné pro pochopení a absorbování jakékoli vědomosti…,“ upozorňoval s tím, že kdykoli se učíme něco nového, hledejme prostředí zbavené jakýchkoli rušivých elementů. A když například čteme, poslouchejme nanejvýš instrumentální hudbu, aby nás jakýkoli text nemátl či neobtěžoval.

„Lidé si mylně myslí, že soustředit se znamená říci ANO na to, na co se chci soustředit. Je to naopak, soustředit se znamená říci NE na vše, co nás rozptyluje. I když budeme mít sto geniálních nápadů, úspěch nám nepřinese žádný, dokud se nenaučíme soustředit na první z nich.“

3. Nejdříve souvislosti, až pak jednotlivé detaily

Tři roky před smrtí si Bruce Lee při ranní rozcvičce poškodil záda (konkrétně si skřípnul čtvrtý sakrální nerv). Nařízený šestiměsíční klid trávil na lůžku četbou a osvojil si jeden rituál: „Abych pochopil jakýkoli obsah, který jsem se rozhodl číst, přistupoval jsem ke knize jako k obrazu. Nejprve jsem si prohlédl zpovzdálí celek (v případě knihy stránku s obsahem) a až poté jsem zkoumal zblízka jednotlivé detaily (v případě knihy stránku po stránce). Tato metoda mi pomohla porozumět drobným detailům, a přitom si udržet i přehled o celku. Když řešíme pouze detaily, obtížně si uvědomujeme kontext a souvislosti, celek vnímáme jen povrchně.“

Jeho zřejmě nejslavnějším filmem byl Enter the Dragon (Drak přichází). Paradoxní je, že Bruce Lee se nedočkal premiéry svého životního kusu. V červenci 1973 ho náhle rozbolela hlava. Vzal si prášek proti bolesti, netuše, že bolest způsobuje krvácení do mozku z otoku, o němž nevěděl. Skonal v kómatu. Dvacátého července to bude 45 let.

Baví Vás posouvání se? Rádi se inspirujete? Rádi přemýšlíte o tom, co ještě zlepšit? Pak právě pro Vás je tištěný magazín Business Leaders.

© Petr Casanova