Pojď překročit svůj stín! aneb Jak šli v Kofole po žhavých uhlíkách

Co děláte, když…

… v práci stojíte před novým, vysokým cílem a nevěříte v jeho splnění?

… Vám skřípe pracovní tým – místo tahání za jeden provaz se hašteříte?

… máte pocit, že jste už narazili na své limity a nemáte chuť je posouvat?

Všichni si stanovujeme cíle. V jejich dosahování nám ale brání jak objektivní překážky (doba, trh, zákazníci), tak subjektivní – naše vnitřní bariéry a líné postoje, které máme v sobě. Čím déle na sobě nepracujeme, tím více připomínáme zarezlou ruční brzdu – tím těžší je posunout se. Přitom stačí tyto mentální strachy a pohodlnost odstranit a můžeme začít myslet jako vítězové.

Když pracujeme s klienty, čtenáři magazínu Business Leaders, používáme různé nástroje, aby se odzátkoval proud osobního rozvoje. Jedním z trendů je firewalking.

To nedokážu… ale vlastně jo!

Představte si hodně náročnou pracovní změnu nebo výzvu, která je podle Vás naprosto neuskutečnitelná. Pochybujete, že ji zvládnete Vy nebo celý tým. A pak – to dokážete.

Tohle se stalo v Kofole, jejíchž šedesát členů obchodního týmu si zkusilo firewalking. Obecně se tak nazývají různé prověrky mentality, při nichž překonáváte to, co považujete za nemožné.

Firewalking znamená v překladu chůze ohněm. Děje se to i doslova. Účastník workshopu musí přejít přes koberec se žhavými uhlíky – zpodobnění problémů a úkolů, které před ním nebo celým týmem stojí.

„Jakmile pokoříte strach a vystoupíte ze své komfortní zóny, zlomíte překážky, které Vás celou dobu svazovaly,“ říká Marie Petrovová, výkonná ředitelka Top Vision. „Tahle zkušenost dělá s kolektivem divy. Na vlastní kůži si zkusíte, jak myšlenky ovlivňují Vaši realitu,“ dodává. „Pomůže Vám to získat sebedůvěru, motivaci, energii a sdílený zážitek aktivuje společné vize a cíle.“

Nevěříte, že to dáte! A pak vidíte, jak to první kolega zvládne. Od té chvíle se proti němu cítíte slabě. Máte sklon se na něco vymluvit. A pak to zvládne další kolega. Oba Vás povzbuzují, že to taky dokážete! Vy pořád nevěříte, že to jde. Jeden z těch kolegů se k Vám vrátí a je ochoten jít společně s Vámi!

A najednou… to spolu dáte! Vmžiku se stáváte tím, kdo sám podporuje druhé a je ochoten s nimi jít!

Marie Petrovová sama nevěřila, že zlomí šíp krkem. Představte si, že se roky bojíte takového „šípu“ ve svém životě – a přitom jste ho už dávno mohli roztříštit, kdybyste se nebáli…

Pojď přes vlastní stín…

Firewalking není jen chůze ohněm. Je to cokoli, co naší mysli připadá jako neskutečně těžké a nesplnitelné. Nakonec to však JE realizovatelné. Chodí se po střepech, ohýbá se ocelová tyč, přeráží se dřevěná deska. Marie Petrovová z Top Vision vzpomíná, jaký měla strach, že krkem nedokáže zlomit šíp, zarytý hrotem do jejího zátylku. „Na začátku absolutní strach… pak najednou úchvatný pocit, jak se šíp tříští na kusy. A Vás zaplaví pocit hrdosti a štěstí, že to bylo díky Vaší vnitřní síle, odvaze. Tohle si má zkusit každý, kdo v sebe nevěří.“

Hana Caltová, HR ředitelka Kofoly, žasla, co to s jejím týmem dělá. „Tohle jsme přesně potřebovali – překročit svůj stín a zvládnout něco, co by nikoho předtím nenapadlo. Jakmile totiž jednou zvítězíte nad sebou, dokážete vítězit už opakovaně.“

Firewalking učí, že nestačí pracovat na hard skills, „tvrdých/nadřených znalostech a dovednostech“. Jak zdůrazňuji v Business Leaders, stojíme-li před zásadní změnou, která bude vyžadovat extrémní nasazení, je nutné rozehnat skeptičnost, aktivovat motivovanost, to znamená máknout na sobě – naučit se nepodléhat stresu, soustředit se na přítomný okamžik, důvěřovat sobě.

I říct NE vyžaduje sebepřekonání

Na lidech z Kofoly bylo báječně vidět, jak se přenášejí přes standardní osobní limity. Ano, jste přímo u toho, když dokážou něco, co nikdy předtím nedokázali a v co věřili. Ten pocit! Navíc roste magická síla skupiny. Lidé se najednou umějí vzepřít sobě, svému strachu…

Stejně tak se ale dokážou vzepřít i ostatním. To když se rozhodnou – navzdory úspěchu druhých – ty uhlíky nepřejít. I NE totiž vyžaduje osobní sílu.

V zásadě je tak jedno, JAK člověk překoná sám sebe – ať tím, že řekne ANO a přejde, nebo tím, že řekne NE a zpovzdálí pozoruje druhé. Pokaždé svede vnitřní boj, pokaždé udělá něco, co mu je nepohodlné.

„Mně se především ukázalo, že členové našich týmů mají mnohem větší lidský i profesní potenciál, než jsme si mysleli. Mají chuť dokázat víc. Umějí jeden druhého podržet, povzbudit, semknout se. Dokážou přijmout i ty, kteří účast na některých aktivitách racionálně odmítnou. V jejich očí neztrácejí, ale získávají respekt,“ říká Hana Caltová, kterou prý asi nejvíce dostalo ohýbání ocelové tyče. „Na začátku absolutně nevěříte, že to můžete dokázat. Jenže už tím, že se do toho pustíte, nabíráte sílu. Pak s kolegou zaberete, nevzdáte se, a – je to. Ta euforie je nesdělitelná.“

Jak zvedat mentální schopnosti i sebevědomí sobě i celému týmu?

Jak utužovat vztahy se zákazníky i uvnitř firmy?

Čím vším podporovat obchodní výsledky?

To všechno najdete v novém magazínu Business Leaders. V obchodech nelze sehnat, pouze zde.

© Petr Casanova