Jak vstupem investora nepřijít o firmu

Business angel: Investor a anděl?

Představte si, že máte spoustu volných peněz a nechcete je utrácet. Chcete je uložit, zhodnotit. Kam je dát, aby Vám vklad potenciálně přinesl ranec peněz?

Do banky těžko. I banky mají přebytek peněz a úročí nic moc – spíše nic než moc

Jak vysocí manažeři, kterým ze zaměstnaneckého platu přitéká každý měsíc kupa peněz, tak další investoři, kteří mají peníze, ale ne podnikatelský nápad, se zajímají o příležitosti. O lidi s výbornými nápady a schopností je uskutečnit.

Věnujeme tomu aktuální vydání magazínu Business Leaders – všemu, co je dobré vědět o investorech, o výhodách a nevýhodách jejich financování, o tom, co můžete získat i ztratit.

Kromě přímých kontaktů na investory nejvíce poptáváte právní zajištění. Jedna věc je totiž investora pro svůj záměr získat, druhá věc je vyjednat si férové podmínky a třetí věc je dát dohodě jasný, právně vymahatelný a neprůstřelný rámec – tak, abyste jednou o svůj nápad, práva na něj či celou firmu nepřišli.

„Cože? On mi dá milion za 51 procent mé firmy, která ještě nemá žádnou skutečnou hodnotu? To není anděl, to je blázen! Toho musím využít…“

Protože naším obchodním partnerem je Legito (v magazínu je navigace k výraznému finančnímu bonusu při využívání jejich služeb), adresovali jsme Vaše nejčastější dotazy přímo profesionálům. JUDr. Ondřej Preuss, Ph.D., zakladatel služby DostupnyAdvokat.cz, alespoň v 7 odpovědích pro Vás:

Na jakou kličku si mám dát hlavně pozor? (Roman Potměšil)

„První dilema se točí kolem tématu: Za kolik peněz investora vůbec pustit do společnosti a kolik chtít celkově peněz. Hlavně si uvědomte, že se prodává BUDOUCÍ hodnota firmy, nikoliv aktuální. Investor rád vstupuje do projektu, který je ve ztrátě a potřebuje injekci, a to nejen finanční, aby se plně rozvinul. Uvědomuje si svou sílu a Vaši potřebu, které jsou zpravidla vyšší než Vaše schopnost ohodnotit podíl. Na to pozor.“

Jak vůbec uvažovat ohledně peněz – když mi jich investor nabídne spoustu, mám je spíše vzít, nebo odmítnout? (Tomáš Kouba)

„Při první investici je vhodné zajistit si DOSTATEK VLASTNÍCH peněz na rozjezd projektu i s patřičnou rezervou. A také myslet na to, že později může přijít druhá vlna investice. Když se smluvně zavážete, že prodáte hned na začátku většinu své společnosti za hubičku (v té chvíli objem peněz od investora možná vidíte jako ohromný balík, ale dívejte se do budoucnosti!), zničíte tím své střednědobé možnosti projekt rychle akcelerovat a podstatně rozvinout. V aktuálním vydání Business Leaders je to detailně vysvětlené.“

Peníze, které dostanu od investora, jsou moje? (Pavel Stejskal)

„Ne. Podíl ve společnosti se většinou prodává za peníze, které se mají použít a spotřebovat na JEJÍ DALŠÍ ROZVOJ. Investor se tím stává spoluvlastníkem projektu a start-upista se s ním musí dělit o budoucí zisky.“

PO LETECH: „Sakra, já tu dřu dlouhé roky zadarmo, on nedělá nic, firma má díky mně obrovskou hodnotu a on mi teď píše, že už se mnou nepočítá a že si přivede své lidi? Copak já mohu opustit SVOU firmu? Vždyť je MOJE!“ Nebo není?

Do některých fotbalových klubů vstupují takzvaní sponzoři a následně po letech vyjde najevo, že klub nesponzorovali, ale jejich investice byly půjčkou, kterou od klubu požadují zpátky. Musím vracet investici, když mi byznys krachne? (David Marek)

„Pokud jde o takzvanou convertible note, ano. Část investice je pak vedena ve formě klasické zápůjčky. Ta se buď investorovi vrátí (ideálně při exitu, tedy při jeho vystoupení z byznysu) s nějakým zhodnocením, nebo se zvýhodněně promění v podíl až při dalším kole investice. Opravdu reálně hrozí OSOBNÍ finanční odpovědnost. Pokud projekt selže, může investor v tomto případě část peněz požadovat zpět přímo od zakladatele.“

Jak se vlastně investice vyplácí? Najednou, nebo po etapách? (Eva Kočová)

„Dle dohody. Jednou z možností je takzvaná tranche. V tomto případě se celková investice rozdělí do několika fází a jednotlivé vyplácení závisí na dosažených výsledcích (například na dosaženém počtu klientů, výši příjmů apod.). Smlouva pak může říkat, že když se potřebné mety v daném čase nedosáhne, další etapa investice padá. Tohle start-upisté často ve smlouvě přehlédnou, a naopak tam zapomínají uvést, že pokud se cíle splní, investor má povinnost další prostředky uvolnit.“

Až do přečtení nového Business Leaders jsem vnímal investora jako parťáka, který mi přichází pomoci, ale teprve z magazínu jsem pochopil, že i on je podnikatel, který se snaží maximálně vydělat. Jaké nejhorší pasti jsou investoři schopni na podnikatele udělat? (Jaroslav Říha)

„Složité texty smluv někteří protřelí právníci investorů dokážou připravit tak, že na první pohled vypadají, že prodáváte 10 procent společnosti za 10 milionů korun. Ve skutečnosti se vzdáváte veškeré kontroly nad chodem firmy, zavazujete se převést na investory většinu společnosti a vrátit jim ještě víc, než oni vložili. Protože jde o smlouvu, ochrany spotřebitele se tady nikdo nedovolá.

Samozřejmě nejtypičtějším trikem je osobní závazek zakladatele projektu. Myslí si, že jde o investici, a přitom jde o zápůjčku. Když projekt nevyjde, zkrachovalý start-upista, který si špatně přečetl smlouvu, je nucen vracet všechno ze svého. Investor si často ve smlouvě ošetří riziko nedobytnosti své pohledávky proti někomu, kdo náhle nic nemá.“

V tištěném Business Leaders mě udivilo, jak vlastně investoři uvažují – že to nejsou žádní andělé, i když se jim říká „business angels“. Dá se ve smlouvě očekávat nějaké  přiznání nadměrných práv investorovi ve společnosti? (Martin Zahálka)

„Jistě. Investor pak může blokovat další kolo investice, změnit vedení, zrušit projekt, sám prodat celou společnost apod. Proto pracujeme tak, aby odpovědnost za výsledek ležela primárně na zakladateli či zakladatelích projektu.“

Jak mohou investoři znemožnit podnikateli, aby ze své firmy čerpal mzdu?

Ale také naopak do jakých astronomických výšin se může společnost posunout, když jsou smlouva a pravidla správně nastaveny?

Vše o tom, jak zhodnotit svou společnost co nejvíce, v novém magazínu Business Leaders. Pozor, vydání se rychle vyprodává. Šanci získat ho v tištěné podobě je ještě zde. Na stáncích jej nelze sehnat.

© Petr Casanova