Jak natrénovat konverzaci

Máš jen jeden pokus a na výsledku záleží…

Čeká Vás důležitá konverzace? Máte se prezentovat před zaměstnavatelem, klíčovým klientem, zaujmout investora, vystoupit v televizi, domluvit svému zaměstnanci, kolegovi, přesvědčit dodavatele o lepších podmínkách, dát členovi svého týmu nepříjemnou zpětnou vazbu?

Ve všech případech bude záležet na tom, CO říkáte i JAK to říkáte; JESTLI budete schopni improvizovat, stát si za svým, působit jistě… A přitom dopředu nemusíte ovlivnit, jak nekomfortní jednání to bude, co nečekaného se otevře, a můžete se bát negativních dopadů, pokud to nezvládnete.

Je důležité si uvědomit, že často máme jen jeden pokus a na výsledku záleží. V magazínu Business Leaders ukazujeme, jak postupovat. Přesto o sobě pochybujete?

S těmi, kdo o sobě přesto pochybují a sami sebe před jednáním dostávají do psychických kleští, pracuje Aleš Vrána, profesionální certifikovaný kouč a zakladatel služby ŽivotJakoHra.cz. Co doporučuje?

Umět mluvit nestačí

„Základní chybou,“ říká, „je myslet si, že když umíme mluvit, tak to stačí. Potom sami sebe přeceňujeme, nebo si myslíme, že tohle prostě ,už musíme umět‘, a celá oblast zlepšování komunikačních dovedností je nám pak nepřístupná.

Každá konverzace je o konverzační dovednosti. Naše schopnost dosáhnout očekávaných výsledků je přímo úměrná naší dovednosti. Jestliže některý typ konverzace máme za sebou už stokrát, naše dovednost bude přirozeně silnější, než když takový typ konverzace děláme úplně poprvé. Zkušenosti s daným typem konverzace do značné míry určují naši míru komfortu i zručnosti dosáhnout očekávaného výsledku.

Co ale dělat v případě, že potřebujeme dosáhnout výsledků už napoprvé – když víme, že nemusíme mít žádnou další šanci, a současně necítíme dostatečnou jistotu, že umíme dosáhnout výsledků?“ ptá se Aleš Vrána.

„Připravit si výstup, řeč nebo prezentaci je jednoduché. Nikdy ale dopředu nevíme, jak bude reagovat druhý, na co se zeptá. Nevíme, jak reagovat na námitku. Nevíme, kam se posune vyjednávání. Nevíme, jak se kdo postaví k naší zpětné vazbě. Tím se úvaha o přípravě na tento typ konverzací komplikuje – protože reakci druhé strany předem neznáme.“

„A co je tohle? Proč to nevypadá jinak?“ – Protistrana může v každém okamžiku zareagovat tak, že nám přetrhne nit původně plánované konverzace.

Pěstujme nervová spojení

„Máme možnost do toho prostě skočit po hlavě s tím, že to ,nějak dopadne‘. Ale to může být také zbytečný hazard – hop, nebo trop,“ zdůrazňuje Aleš Vrána. „Druhou možností je vydat se na cestu efektivního zlepšování. K tomu stačí konverzaci zažít nanečisto, získat zpětnou vazbu a posilovat se v cestě za očekávaným výsledkem.

Lidský mozek si totiž potřebuje vytvořit nervová spojení na každý druh činnosti. Když je něco nové – objevujeme to. Poté se v tom zlepšujeme. Nervová spojení se posilují. Přesně tak funguje roleplay konverzace, což je trénink s koučem. Precizují se právě ta nervová spojení, která později jen použijeme. Jak to funguje?

Přicházíme s typem konverzace, kterou chceme procvičit. Definujeme očekávaný výsledek a kouč sehraje náročného partnera. Dostaneme tak zpětnou vazbu a proces se opakuje.

Díky přímé zpětné vazbě zjišťujeme, jak působíme na druhé a jak se nám daří, nebo nedaří dosáhnout svého cíle. Naše úroveň konverzační dovednosti se zvyšuje, protože konverzace v reálném světě pro nás už není nová, ale naopak běžná a postupně více komfortní. Vzrůstá jistota, pochybnosti se rozpouštějí ve světle zkušeností. Víme, čím a jak reagovat, abychom zvýšili své šance na úspěch.“

Bez zpětné vazby nikdy nevíme, jak působíme na ostatní

Aleš Vrána má zkušenost, že představa lidí o tom, jak působí na druhé, bývá často velmi vzdálená tomu, jak působí skutečně. „V kritických konverzacích cítím nesoulad, nejistotu, nervozitu, pochybnost, a tak to může cítit i protistrana v reálné konverzaci. Ba dokonce ji to může odradit od toho, aby se s takovým člověkem chtěla dohodnout. Přitom stačí se na kritické momenty připravit, trénink dělá mistra. A roleplay konverzace odhaluje slepá místa, která si jinak dopředu neuvědomíme a v důležité konverzaci pak způsobí paseku.“

To jsem idiot – taky jsem to mohl očekávat… Proč jsem to druhému v této části neřekl jinak? No, tak mám ponaučení pro příště…, říkáme si. Ale co když už žádné příště nebude?

Více o budování svých předností v magazínu Business LeadersPojďme se lépe cítit v tom, co děláme, zlepšovat své výsledky, postavení i svou odměnu. Úspěch na nás čeká, ale sám k nám nepřijde. Více o Business Leaders zde.

© Petr Casanova