Kde přežít tohle dusno – u vody, bez davů, se skvělým servisem

Špatně snášíte tropické výhně v prachu ulic a dusnu městských hromadných prostředků? Už se potřebujete osvěžit, nadechnout čerstvého vzduchu, čisté přírody? Chcete vysadit, změnit prostředí, klid u vody, žádné davy, žádnou chemii, jen tiché šustění korun stromů a vždy po ruce číšníka s ledovým drinkem – aniž byste museli daleko k moři?

Existují dvě zaručená místa, kam jezdím za venkovním ochlazením a dobrým servisem já. Záleží na objemu času, který mám. První variantou je Štrbské Pleso, Grand Hotel Kempinski. Jenže to je až na Slovensku, v Tatrách. Druhá adresa je půl hodiny od Prahy, Chateau Mcely.

Zámek od příjezdové cesty.

Tento bývalý lovecký zámeček Thurn-Taxisů proslavila restaurace, uznávaným Maurerovým žebříčkem řazená mezi nejlepší v Česku. Pro mě ale vše lákavé je v tomto období venku, přesněji řečeno ZA zámkem. Pojďme se tam podívat, budovu obejít.

Pohled od zámecké budovy do parku.

Takhle vypadá výhled od zámku. V soukromém parku je jezírko. Už ta barva naznačuje, že je koupací, přírodní… říká se mu biotopické – samo sebe čistí. Sejděme k němu…

Vstup do jezírka.

U jezírka je funkční dobová sprcha a poležení buď přímo u vody (polohovatelná lehátka s měkkými matracemi), nebo na navezeném bílém písku. Odtud je vidět lépe:

„Mcelská pláž“. Stačí položit deku…

Protože park je pouze pro ubytované hosty, prostor je dostačující. Mimochodem, vlevo je terapeutický apartmán. Když tu probíhají masáže, vůně přípravků se line až ven. Jak to?

Dvpjnásobné osvěžení.

Majitelka zámku, devětatřicetiletá Inez Cusumano, která měla na běžné krémy alergickou reakci, se rozhodla míchat svou vlastní přírodní kosmetiku. Zjevně ji nešidí, produkci této podnikavé maminky odebírají mimo jiné v hotelu Mandarin Oriental Prague nebo právě v Grand Hotelu Kempinski.

Ale zpět k vodě. Župany jsou připraveny na pokoji a osvěžující tekutiny se tu užívají vnitřně (ledové nápoje) i zevně (báječně chladná voda v jezírku).

Restaurace, která vlastně nikde nekončí

Většina restaurací má své jasné hranice: obvodové zdi, mez zahrádky. V Chateau Mcely nic daného není. Večeříte v Talířovém sále, snídáte v Divadelním sále, ale také uvnitř vůbec jíst nemusíte. Obslouženi můžete být na zahradním patiu, což je sice vnitřní, ale vzdušný otevřený prostor navazující na atrium. A v tomto letním období se běžně jí ještě dál od zámku – přímo v zahradách. Takto vypadá oběd.

Letní oběd. Příroda na talíři i všude kolem.

Snad nikde se mi tak dobře nesnídá jako ve Mcelích. Domácí jogurty, džemy, pečivo, šťávy, müsli, nedomácí jsou snad jen kaviár a šampaňské. Za jídlem je znát práce a erudice.

V kuchyni se za jedenáct let výborně vyvařil Jan Štěrba, stále teprve třicátník, který pro suroviny nechodí do marketu, ani nepotřebuje. Jen seběhne do parku, kde pěstuje ovoce, zeleninu i bylinky. Jak přijde objednávka, nasbírá a připravuje čerstvé.

Mimochodem, je zajímavé projít si jeho zahrádky s vonícími přísadami, pečlivě popsanými.

Jóga přímo v přírodě.

Doplnění energie je tedy velmi lehké, zdravé a přímo v přírodě lze pak rovnou i cvičit jógu…

Anebo meditovat. Na obojí jsou tu, jak naznačují směrovky, připraveni… A připomínám: Pořád jste v soukromém parku. Nikdo cizí Vás nemůže vyrušit.

Můžete zalehnout do trávy ve stínu vysokých stromů a zažít to, co je v prachu ulic a dusnu městských hromadných prostředků nemyslitelné. Opravdu shodit přetažený řemen, vypustit stresové pocity, doslova vydechnout, ale i nadechnout se čerstvého vzduchu.

Jen půl hodiny od Prahy, a přitom bez lidí a s opravdu dobrým servisem. Má to jedinou nevýhodu: ráno odtud odjet…

Jak dobře odpočívat, i tomu se věnujeme v rámci magazínu Business Leaders. Proč se vyplatí do sebe investovat a jak zkvalitnit svou produktivitu, i o tom se dočtete v příbězích úspěšných lídrů buď v tištěné verzi, nebo v elektronické, záleží na tom, zda preferujete papírový časopis, nebo čtení na tabletu nebo chytrém telefonu.

© Petr Casanova, foto: Karla Zimová